Team building - co to jest, gry, ćwiczenia 2019-04-18

Team building - co to jest


Zbudowanie zgranego zespołu w pracy to ważny czynnik, który może wpływać na osiągnięcie sukcesu. Dlatego coraz bardziej popularny staje się team building. Termin ten jest najczęściej używany w wielkich korporacjach. Coraz więcej firm decyduje się na taką formę integracji, ponieważ zgrany zespół ma o wiele lepsze wyniki, jest bardziej produktywny oraz kreatywny. Wspólne wykonywanie ćwiczeń ma na celu budowanie zaufania oraz wzmocnienie relacji, co w konsekwencji powinno przekładać się na chęć niesienia pomocy w trudniejszych momentach.

 

Team building - gry


Główna zasada team buildingu polega na nauce przez zabawę. Warsztaty są najczęściej organizowane przez specjalne firmy eventowe. Mogą się one odbywać w siedzibie przedsiębiorstwa bądź na wyjazdach. Głównym zadaniem uczestników jest zrealizowanie wcześniej podanego celu, jednak aby to się udało, ważna jest współpraca.
Najczęściej team building odbywa się za pomocą gier scenariuszowych, podczas których pracownicy muszą wcielić się np. w załogę statku kosmicznego, członków ekipy ratunkowej czy rycerzy. Bardzo popularne są też detektywistyczne historie, w których trzeba rozszyfrować, kto jest przestępcą. Inną formą integracji są gry z wykorzystaniem aktywności fizycznej np. przeciąganie liny. W niektórych przypadkach na rozgrzewkę pracownicy dostają do ułożenia puzzle na czas. Jedno z popularniejszych zadań polega na ustawieniu się uczestników w odpowiedniej kolejności np. wg daty urodzenia. Założenie jest takie, że nie mogą w tym wypadku używać nazw miesięcy oraz dat.

 

Team building - ćwiczenia


Gier i ćwiczeń, które można wykorzystywać podczas integracji zespołu, jest mnóstwo. Różnią się one przede wszystkim stopniem trudności. Krótkie fizyczne ćwiczenia mogą stanowić przerywnik przy dłuższych zadaniach. Gry scenariuszowe trwają znacznie dłużej, dlatego warto wprowadzać jakieś urozmaicenia, aby uczestnicy nie poczuli się zmęczeni. Team building ma być rozrywką, a nie męczącą koniecznością. Większość firm eventowych stawia na lekkie i przyjemne konkurencje, które pozwalają na rozluźnienie atmosfery. Ważne jest jednak, aby wymagały one współpracy. Team building sprawdza się nie tylko na początku, gdy zespół dopiero powstaje. Nawet po kilku latach wspólnej pracy warto zainwestować w taką imprezę, która ożywi relację. Dodatkowym atutem ćwiczeń jest wzbudzanie radości oraz dobra atmosfera.

Read also:

Comment