Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa o dzieło a wadliwe wykonanie - co może zrobić pracodawca

Umowa o dzieło a wadliwe wykonanie - co może zrobić pracodawca

 
Umowa o dzieło a wadliwe wykonanie - co może zrobić pracodawca

Umowa o dzieło

 

Umowa o dzieło należy do tak zwanych umów cywilnoprawnych. Przedmiotem umowy powinny być namacalne, konkretne przedmioty bądź rezultaty działań np. namalowanie obrazu, zaprojektowanie strony internetowej, położenie glazury czy napisanie artykułu przez copywritera. Kwestie umów cywilnoprawnych są regulowane przez Kodeks cywilny a nie przez Kodeks pracy. To właśnie Kodeks cywilny omawia zasady umów o dzieło.

 

Umowa o dzieło - wadliwe wykonanie

 

W przypadku każdej umowy kluczowe jest, aby osoba podejmująca się zlecenia, wykonała je w prawidłowy sposób, określony w podpisanym dokumencie. Zdarzają się sytuacje, kiedy nabywca produktu nie jest zadowolony, ponieważ pojawiły się wady. Zamawiający ma w tej sytuacji prawo zażądać usunięcia usterek, wymiany produktu lub obniżenia zapłaty. Mówi o tym artykuł 556. Kodeksu cywilnego: „Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia)”. Istnieje też możliwość odstąpienia od umowy i domagania się zwrotu pieniędzy. Trzeba przy tym pamiętać, że o wszystkich usterkach należy powiadomić wykonanwcę jak najszybciej. Inaczej reklamacja może nie zostać przyjęta. Następuje wtedy utrata uprawnień z tytułu rękojmi. Decydując się na złożenie reklamacji, należy dokładnie opisać rodzaj wady oraz jakie zadośćuczynienie jest oczekiwane.

 

Czasami zlecający chce, aby produkt został wykonany z dostarczonego przez niego materiału, który później okazuje się uszkodzony. W związku z tym dzieło też ma wady (nie z winy wykonawcy). W takiej sytuacji sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za możliwe usterki. Nie jest to wtedy traktowane jako wadliwe wykonanie umowy o dzieło.

 

Rozwiązanie umowy o dzieło

 

Rozwiązanie umowy o dzieło następuje za porozumieniem stron. Jeśli wykonawca nie dotrzymuje terminów, to zlecający ma prawo zrezygnować ze współpracy. W przypadku, gdy część wynagrodzenia została już wypłacona, twórca powinien je zwrócić.

 

Przed zakończeniem dzieła można odstąpić od umowy bez podawania przyczyny. W takim wypadku pieniądze muszą być przekazane wykonawcy. Roszczenia z tytułu umowy o dzieło przedawniają się po dwóch latach od momentu oddania dzieła.

 

Osoby, które przyjmują zlecenie, muszą pamiętać, że nie mogą po podpisaniu umowy ubiegać się o podwyższenie zapłaty, jeśli np. dodatkowe prace wykonano bez zgody zlecającego. Wykonawcy mogą odstąpić od umowy tylko w jednym przypadku. Artykuł 640. Kodeksu cywilnego mówi, że:
„Jeżeli do wykonania dzieła potrzebne jest współdziałanie zamawiającego, a tego współdziałania brak, przyjmujący zamówienie może wyznaczyć zamawiającemu odpowiedni termin z zagrożeniem, iż po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu będzie uprawniony do odstąpienia od umowy”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Кierownik działu prawnego

    3S AGENCY   Austria, Wiedeń   
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Zapewnienie wsparcia prawnego dla procesów biznesowych firmy; Przygotowanie i wsparcie transakcji o różnym stopniu złożoności na Ukrainie i w UE; Kontakt z organami państwowymi, regulacyjnymi i bankami; Wsparcie transakcji dotyczących nieruchomości i działek; Wsparcie...
  • NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.
    kierownik/koordynator  umowa zlecenie  pełny etat
    4 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: odpowiedzialność za stan urządzeń i poprawność ich działania, bieżące naprawy; konfigurowanie maszyn i sprzętu oraz przygotowywanie ich do pracy; zarządzanie parkiem maszynowym; kontakt z Liderem zmiany i Działem Utrzymania Ruchu; szkolenia stanowiskowe z...
  • HR Biznes Partner

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; Prowadzenie rekrutacji na wybrane...
  • Robotnik / Złota rączka

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    5 godz.
    Jeśli posiadasz: Doświadczenie w pracach remontowych, konserwacji i montażu, w zakresie hydrauliki, elektryki, ślusarstwa itp. Wykształcenie zawodowe / techniczne: hydraulik, elektryk, malarz, ślusarz lub pokrewne; Uprawnienia branżowe (np. G1, G2, G3) - dodatkowy atut; Znajomość...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.