Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Założenie firmy ochroniarskiej - o czym warto wiedzieć

Założenie firmy ochroniarskiej - o czym warto wiedzieć

 
Założenie firmy ochroniarskiej - o czym warto wiedzieć

Co możemy chronić? To, na czym najbardziej nam zależy. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie dopilnować wszystkiego sami, nie możemy być w dwóch miejscach naraz, kontrolować każdego obiektu czy osoby tak samo skutecznie. Dlatego właśnie powstają firmy ochroniarskie.

 

Otwarcie firmy ochroniarskiej - wymagania

 

Przede wszystkim należy skupić się na tym, czym tak naprawdę zajmują się dobre firmy ochroniarskie. Wyróżnia się dwa główne segmenty: ochronę fizyczną i zabezpieczenie techniczne. W zależności od tego, w jakim obszarze dana firma chce działać, będą obowiązywały trochę inne wymagania.

 

Podstawą w zakresie ochrony osób i mienia jest posiadanie koncesji, którą wydaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Określa ona zakres oraz formę prowadzenia usług.

 

Koncesja nie jest wymagana, jeżeli działalność gospodarcza skupia się jedynie na zabezpieczeniu technicznym, nieobejmującym obiektów (także obszarów i urządzeń) będących ważnymi dla państwa – jego obronności, interesu gospodarczego, a także istotnymi dla bezpieczeństwa publicznego oraz innych ważnych interesów (utajniony wykaz takich obiektów prowadzą wojewodowie).

 

Możliwe formy prowadzenia działalności to spółka cywilna, jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki prawa handlowego (np. jawna, komandytowa).

 

Koncesja - ochrona osób i mienia

 

Decydując się na założenie firmy ochroniarskiej trzeba więc przeanalizować konieczność posiadania koncesji ochrony osób i mienia. Istnieją pewne wytyczne do otrzymania takiego dokumentu:
- Osoba fizyczna (firma wpisana do CEIDG) powinna posiadać wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej albo kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego.
- Przedsiębiorcy niebędący osobami fizycznymi (np. w spółce z o.o.) otrzymają koncesję, gdy co najmniej jedna osoba – wspólnik spółki jawnej lub komandytowej, członek organu zarządzającego, prokurent, pełnomocnik wyznaczony do kierowania działalnością określoną w koncesji – posiada wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej albo kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego. Dodatkowo, pozostali reprezentanci przedsiębiorcy nie powinni być karani za przestępstwo umyślne lub przestępstwo umyślne skarbowe.

 

Biznesplan agencji ochrony

 

Budując biznesplan przed otwarciem firmy ochroniarskiej, należy przestrzegać podstawowych reguł tworzenia tego typu dokumentu. Część merytoryczna powinna zawierać charakterystykę firmy, analizę otoczenia, analizę SWOT, strukturę zatrudnienia, plan finansowy, strategię marketingową i harmonogram działań.

 

A o jakie konkretnie elementy może chodzić? Należy zdecydować się na to, w którym segmencie prowadzona będzie działalność - zabezpieczenie techniczne, ochrona osób i mienia czy oba równolegle? Co za tym idzie - czy działalność będzie jednoosobowa czy zatrudnieni zostaną pracownicy i jakie kwalifikacje będą posiadali. Należy też określić skalę działalności. Jeśli ma być to mała lokalna firma, najlepiej rozeznać się w potrzebach najbliższej społeczności. Może jednak celem przedsiębiorstwa będzie działalność ogólnokrajowa i ochrona większych obszarów lub ważnych osobistości? Wtedy trzeba zastanowić się między innymi nad tym, jak wyróżnić się spośród konkurencji i zdobyć zaufanie klientów.

 

Wszystkie elementy należy zawrzeć w strukturze biznesplanu, by móc odpowiednio przygotować się do prowadzenia działalności.

 

Agencja ochrony - zarobki

 

W związku z tym, że zakres działalności firmy ochroniarskiej jest bardzo szeroki, nie można jednoznacznie określić dochodów. Wiele zależy od tego, czy firma przyjmuje duże, ale doraźne zlecenia, czy np. decyduje się na długotrwałą współpracę w zakresie zabezpieczania jakiegoś obiektu. Zarobki agencji ochrony są również uzależnione od liczby pracowników, których zatrudnia, od tego, jakich klientów obsługuje – indywidualnych czy biznesowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!