Praca.pl Poradniki Studenci
Finansista - co robi, jak zostać, ile zarabia?

Finansista - co robi, jak zostać, ile zarabia?

 
Finansista - co robi, jak zostać, ile zarabia?

Trzeba przyznać, że zawód finansista brzmi dość prestiżowo. Bez wątpienia osoba, która go wykonuje, jest obeznana z szeroko pojętą ekonomią, musi być rzeczoznawcą w sprawach finansowych. Czym dokładnie zajmuje się finansista? Ile zarabia i czy jest dla niego miejsce na współczesnym rynku pracy?


Co robi finansista


Mianem finansistów nazwiemy przedstawicieli wielu stanowisk związanych z pieniędzmi. Gdzie ich znajdziemy? W wewnętrznych działach finansów i księgowości firm z różnych branż, w strukturach bankowych czy instytucjach finansowych. W związku z tym, zakres obowiązków będzie ściśle uzależniony od tego, jakie stanowisko pełni finansista i gdzie dokładnie jest zatrudniony.

Zupełnie inaczej wygląda praca księgowej, a inaczej agenta ubezpieczeniowego czy dyrektora finansowego, dlatego zbiorcze wyliczenie obowiązków charakteryzujących wszystkie te profesje byłoby dość trudne. Mimo tego jedno jest pewne – finansista powinien znać się na pieniądzach, mieć analityczny umysł, znać procedury związane z finansami, procesy, które determinują sukces firmy na rynku i zasady zarządzania ryzykiem. Od decyzji podejmowanych przez tych specjalistów niejednokrotnie zależy sytuacja całej firmy.

 

Finansista - jak zostać?


Aby zostać finansistą trzeba ukończyć studia wyższe. Najpopularniejsze kierunki? Rachunkowość, ekonomia, czy oczywiście bankowość i finanse. Dyplom z dobrej uczelni pozwoli już na początku zawodowej drogi nieźle zarabiać. Zwłaszcza tym osobom, które dodatkowo mogą pochwalić się znajomością dwóch języków obcych, czy praktyką studencką u solidnego pracodawcy. Rekruterzy cenią kandydatów, którzy ukończyli specjalistyczne kursy, mogą pochwalić się międzynarodowymi certyfikatami, a także posiadają umiejętności miękkie, takie jak odporność na stres, skrupulatność czy komunikatywność.


Co przyciąga do tego zawodu? Na pewno stabilność zatrudnienia i satysfakcjonujące pensje. Im wyższe stanowisko, tym wymaga większych kompetencji, ale te są sowicie wynagradzane.

 

Ile zarabia finansista

 

Zarobki finansisty determinowane są przez miejsce pracy i zajmowane stanowisko. Posada z kolei jest uzależniona od wykształcenia, doświadczenia i predyspozycji. Warto jednak wskazać kilka przykładów poziomu zarobków w branży finansowej na różnych stanowiskach.

Mediana pensji brutto miesięcznie została wyliczona w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń z lutego 2019 r.:
- agent ubezpieczeniowy - 3420,
- księgowa - 4230,
- biegły rewident - 4360,
- specjalista ds. finansowych - 4720,
- rzeczoznawca majątkowy - 5480,
- analityk finansowy i analityk biznesowy - 7190,
- doradca podatkowy - 7200,
- audytor finansowy - 7490,
- doradca inwestycyjny - 8290,
- kierowników ds. finansów i controllingu - 10 480,
- dyrektor finansowy - 17 130.

Jak widać, wybór takiej ścieżki kariery może być bardzo opłacalny. Co więcej, praca dla finansistów znajdzie się niemal w całej Polsce, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w ciągu najbliższych lat będzie się utrzymywać na wysokim poziomie.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Program Stażowy Magenta Start - Dział Relacji Międzyoperatorskich

    T-Mobile Polska S.A.   Warszawa, Marynarska 12    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    7 godz.
    Forma zatrudnienia: Umowa zlecenie Tryb pracy: Hybrydowy Rekrutacja zdalna Czas stażu: 3 miesiące (z możliwością przedłużenia)​ Start stażu: Maj / Czerwiec Praca od poniedziałku do piątku 8 godzin dziennie Opis stanowiska: Analiza dokumentacji i warunków współpracy z podmiotami...
  • STRABAG Sp. z o.o.
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę
    7 godz.
    Zadania: Wsparcie w nadzorowaniu pracy grup sił własnych oraz firm podwykonawczych; Kontrola zgodności wykonywanych robót z dokumentacją techniczną; Przygotowywanie podstawowych dokumentów budowy, m.in. raportów z prac; Wsparcie w prowadzeniu bieżącej dokumentacji budowy;
  • Spravia sp. z o. o.
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  pełny etat
    9 godz.
    Poszukujemy osoby na umowę zlecenie/praktykantów do wsparcia przy procesach przekazywania kluczy klientom/odbiorowych i wsparcia przy podpisywaniu aktów notarialnych w oddziałach: Warszawa w terminie od IV. – XII. 2024; Kraków w terminie od IV. – XII. 2024; Gdańsk w terminie od IV. –...
  • Stażysta w Dziale Kontroli Jakości i Stanów Magazynowych (płatny staż)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Wojkowice (pow. wrocławski, gm. Żórawina)    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    9 godz.
    Czego nauczysz się w trakcie stażu? Obsługi systemu WMS (Warehause Management System) Śledzenia przepływu stanów magazynowych; Odnajdywania i wyjaśniania niezgodności; Analizy danych i tworzenia raportów w Ms Excel; Procedur kontroli przepływu stanów magazynowych i jakości; Kogo...
  • Płatny Staż / Praktyki w dziale Logistyki

    PO Lighting Poland Sp. z o. o.   Niemce, k. Lublina    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie   28,50 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie w organizacji transportów krajowych i międzynarodowych; Udział w o obsłudze reklamacji logistycznych; Wsparcie obszarów obsługi klienta i planowania materiałowego; Udział w tworzeniu grafiku załadunków i rozładunków dla magazynu; Wsparcie w tworzeniu i...
  • Accounts Payable Trainee with French / Early Careers Program

    Alcon Polska   Warszawa, ul. Marynarska 15    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
    13 godz.
    In this role, a typical day will include: Working closely with other members of the AP team; Verifying data on incoming invoices; Managing workflow of documents.

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.