Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak dostać się na studia MBA? – skuteczne ubieganie się o przyjęcie na studia

Jak dostać się na studia MBA? – skuteczne ubieganie się o przyjęcie na studia

 
Jak dostać się na studia MBA? – skuteczne ubieganie się o przyjęcie na studia

Master of Business Administration – dla kogo?

 

Studia MBA to rozwiązanie dla osób chcących poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę z zakresu zarządzania. Są organizowane dla kandydatów posiadających już doświadczenie zawodowe i mogących podzielić się własnymi obserwacjami na temat różnych biznesowych zagadnień.

 

Ze względu na swój charakter MBA są przeznaczone dla ograniczonej grupy ludzi. Mimo to uczelnie nie przyjmują każdego chętnego kandydata. Na wydziałach prowadzi się złożoną rekrutację mającą wyłonić najlepsze osoby.

Proces aplikacyjny na studia MBA może się wydawać nużący, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie wymagania uczelni. Od punktów GMAT, listów referencyjnych po rozmowy kwalifikacyjne – ważne jest, aby wyróżniać się wśród innych kandydatów.


Aby dostać się do wymarzonej uczelni biznesowej, trzeba mieć konkretną i jasną wizję tego, co można zaoferować z własnych doświadczeń i co chce się osiągnąć podczas nauki.

 

Studia dla specjalistów od business administration

 

Zanim przystąpisz do rekrutacji, dokładnie zbadaj program MBA, na który aplikujesz. Mając na uwadze koszt studiowania MBA, istotne jest, aby dowiedzieć się czy wybrany program jest tym, czego szukasz, nie tylko w ramach obranego celu w karierze, ale również kultury studiowania na kampusie i jakości środowiska akademickiego.

 

By dostać się w szeregi uczelni oferujących naukę w zakresie MBA trzeba przedstawić świadectwa ukończenia studiów wyższych oraz wykazać doświadczenie zawodowe (z reguły powinny to być 2-3 lat pracy na stanowiskach kierowniczych).

 

Bardzo często uczelnie wymagają przedłożenia listu polecającego/opiniującego. Należy dobrze zastanowić się nad doborem osób, które mogą zarekomendować twoje osiągnięcia i mocne punkty oraz potwierdzić to, o czym mówisz.

 

Studia MBA – test GMAT

 

Na uczelniach amerykańskich jednym z ważniejszych etapów rekrutacji jest test GMAT (Graduate Management Admission Test). Wypełniany jest przy pomocy komputera, składa się z trzech części. W pierwszej wymagane jest napisanie wypracowań (Analytical Writing Assessment), w drugiej kandydat musi wykazać się wiedzą matematyczną (Quantitative Section), a w trzeciej lingwistyczną (Verbal Section).


Trend szkół z USA rozszerzył się również na inne kraje. Polskie uczelnie także wymagają wypełnienia testu – określanego jako „wzorowany na GMAT”. Przykłady arkuszy można znaleźć na stronach uczelni prowadzących rekrutację i portalach poświęconych studiom MBA w Polsce i za granicą.

 

Wykształcenie MBA – koszty

 

Studia podyplomowe MBA są odpłatne. Koszy sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz przygotowania teoretycznego, doświadczenia niezbędne będzie więc też zgromadzenie odpowiednich środków. Kandydat może poszukiwać dofinansowania na przykład z środków Unii Europejskiej lub spróbować otrzymać pieniądze z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Piekarz / Cukiernik

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: praca przy produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych; obsługa maszyn, linii i pieców piekarniczych; praca zmianowa - również nocna;
  • Kierownik produkcji

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: organizacja i zarządzanie procesem produkcji; kierowanie zespołem ludzi;
  • Młodszy Spedytor (Drobnica międzynarodowa)

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa klientów w zakresie transportu międzynarodowego (region Włochy) bezpośrednia współpraca z przewoźnikami i klientami w zakresie obsługiwanych zleceń; monitoring obsługiwanych zleceń, nadzór nad podwykonawcami; dbanie o wysoką jakość i...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Wsparcia Sprzedaży

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków opracowywanie analiz i raportów w zakresie wyników sprzedażowych oraz przygotowywanie prezentacji wynikowych; współpraca z menedżerami i doradcami oraz ich aktywne wspieranie w realizacji planów sprzedażowych, a także wsparcie merytoryczne; udział w projektach...
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Specjalista ds. Gwarancji i Wsparcia Technicznego - importer pojazdów ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku: rozliczanie wniosków gwarancyjnych; kontrola standardów serwisowych; wsparcie w procesach serwisowych Importera;

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!