Straciłeś pracę i co dalej?

2016-10-04

Szef właśnie cię zwolnił? Stres wynikający z obecnego miejsca pracy zmusił cię do złożenia wypowiedzenia? A może wiesz, że za parę dni to zrobisz, bo nie jesteś już w stanie dłużej wytrzymać atmosfery panującej w biurze? Jedno jest pewne - stoisz przed perspektywą utraty pracy i dobrze byłoby podjąć w związku z tym jakieś działanie.

 

 

Zredukuj stres i opanuj emocje

 

U większości osób utracie pracy towarzyszą emocje takie jak smutek, gniew, strach czy żal. To normalne, w końcu w naszym życiu następuje nieoczekiwana zmiana, z którą nie jesteśmy oswojeni. Nie można jednak pozwolić, aby te negatywne emocje pochłonęły nas. Należy pamiętać, że każda praca ma swój początek i koniec. Utrata zatrudnienia nie musi oznaczać, że nie nadajemy się do pracy w danej firmie. Po prostu nasz czas w danym miejscu dobiegł końca. Negatywne emocje nie są mobilizujące, a przecież znalezienie nowej pracy będzie wymagało sporo wysiłku, dlatego też warto skupić całą swoją energię na pozytywnym myśleniu, które będzie napędzać do osiągnięcia sukcesu w najbliższej przyszłości.

 

Nie obwiniaj się

 

Niezależnie od tego czy utrata pracy związana była z redukcją etatów, jakością twojej pracy czy zamknięciem firmy, nie pozwól sobie, aby dopadły cię negatywne myśli. Obwinianie się i szukanie powodów, dla których pracodawca zrezygnował z twoich usług sprawi jedynie, że twój nastrój jeszcze się pogorszy. Zamiast tego pomyśl sobie, że niezależnie od tego, co teraz zrobisz, nie cofniesz tej sytuacji. Przeanalizuj błędy i sukcesy z byłego miejsca pracy i wykorzystaj tę wiedzę w nowej firmie.

 

Spójrz na utratę pracy, jako na dobrą okazję do zmiany

 

 

Postrzeganie utraty pracy jako życiowej porażki z pewnością nie sprawi, że poczujesz się lepiej. Dlatego dobrze jest  zmienić sposób myślenia na pozytywny i spojrzeć na utratę pracy jako na okazję do zmiany ścieżki kariery i przemyśleń na temat dalszych planów. Która z aktywnych zawodowo osób ma na to czas i okazję do zmiany?

 

Pomyśl o utracie pracy w ten sposób: dotychczas zastanawiałeś się nad tym, co jeszcze możesz robić w życiu i jak by wyglądała twoja praca w innym miejscu? Teraz możesz to sprawdzić i być może zmienić pracę na taką, która da ci więcej satysfakcji.

 

Zachowaj klasę

 

Umiejętność odpowiedniej reakcji w sytuacjach takich jak zwolnienie z pracy jest jednym z ważniejszych elementów, które wpływają na postrzeganie kandydata na rynku. Dojrzałe zachowanie, jakim wykażesz się w trakcie opuszczania firmy pozwoli ci uzgodnić wszystkie ważne czynniki związane z twoim odejściem, a także pozostawi po tobie dobre wrażenie. Pamiętaj, że w każdej branży ludzie wymieniają się doświadczeniami, rotują pomiędzy firmami. Niewykluczone, że w przyszłości spotkasz jeszcze kogoś z byłej firmy na swojej drodze zawodowej. Pamiętaj też, że zachowanie dobrych kontaktów ze współpracownikami może okazać się przydatne, na przykład w poszukiwaniach kolejnej pracy. Zdarza się też, że potencjalni pracodawcy, u których odbyłeś rozmowę o pracę kontaktują się z twoimi byłymi szefami, aby uzyskać od nich informację na temat jakości naszej pracy. Dobrze by było, aby były pracodawca miał o tobie dobrą opinię, a przynajmniej nie mógł powiedzieć nic, co mogłoby ci zaszkodzić.

 

Wykorzystaj networking

 

Masz sporo znajomych? Nawiązywanie nowych kontaktów nie sprawia ci problemu? Wykorzystaj to. Odezwij się do znajomych i odśwież stare kontakty. Być może wśród osób, które znasz jest ktoś, kto szuka do pracy kogoś z twoimi kompetencjami bądź zna osobę, która właśnie rozpoczęła proces rekrutacji. Dlaczego by z tego nie skorzystać?

 

Rozpocznij poszukiwania

 

Niezbędnym i pierwszym krokiem do rozpoczęcia twoich poszukiwań nowej pracy jest CV. Zadbaj o to, aby było odpowiednio zaktualizowane i przyciągało uwagę. Zatroszcz się też o profile zawodowe w mediach społecznościowych - one stanowią twoją wizytówkę.

 

Kolejnym krokiem poszukiwań powinien być research portali, które publikują oferty pracy, jak na przykład praca.pl. Wybierz te, które najbardziej ci odpowiadają, stwórz na nich swój profil i zapisz się do newslettera, aby codziennie otrzymywać nowe oferty pracy. Zastanów się też nad tym, w jakich firmach chcesz pracować. Stwórz listę wymarzonych miejsc i napisz do nich - nawet jeśli akurat nikogo nie szukają. Być może okaże się, że jednak będą zainteresowani spotkaniem z tobą.

 

Bardzo ważnym elementem poszukiwań pracy jest także odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj o odpowiednim stroju i przygotowaniu merytorycznym. Na portalu praca.pl znajdziesz sporo wskazówek na ten temat. Pamiętaj też o pozytywnym nastawieniu i uśmiechu - to zawsze przyciąga innych ludzi. Nawet jeśli bardzo źle czujesz się z tym, że nie masz obecnie pracy, to nie pokazuj tego na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Dla niektórych osób utrata pracy jest paradoksalnie najlepszą rzeczą, jaka mogła się im przytrafić w ciągu ostatnich paru lat. To przecież szansa na stworzenie nowych perspektyw zawodowych, których w byłej pracy nie było już od dawna. Postaraj się więc spojrzeć na utratę pracy z innej, bardziej pozytywnej perspektywy i działaj jak najaktywniej się tylko da.

 

Read also:

Comment