Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Woźny sądowy: jak zostać, zakres obowiązków

Woźny sądowy: jak zostać, zakres obowiązków

 
Woźny sądowy: jak zostać, zakres obowiązków

Funkcja woźnego kojarzy nam się zazwyczaj z placówkami oświatowymi i osobą, która odpowiada za utrzymanie porządku w szkole, drobne prace konserwatorskie itd. Takie stanowisko pracy znaleźć można jednak także w sądach. Czym zajmuje się w tym przypadku woźny? Na czym polega jego praca w sądzie?

 

Kim jest woźny sądowy?

 

Woźny w sądzie zatrudniany jest na podstawie umowy o pracę, najpierw na okres próbny, a następnie bezterminowej. Wymiar pracy to najczęściej pełny etat lub pół etatu. Obowiązki woźnego sądowego wiążą się w pracami porządkowymi, dbaniem o prawidłowy obieg dokumentów, przygotowywaniem sal rozpraw. Woźny współpracuje z innymi pracownikami sądu, sekretarzem sądowym, sędziami, realizuje zlecone mu zadania. Na czym dokładnie one polegają?

 

Zakres obowiązków woźnego sądowego

 

W przypadku stanowiska woźnego sądowego zakres obowiązków różni się nieco w zależności od potrzeb w danej instytucji. Niemniej jako podstawowe zadania zawodowe można wskazać m.in.:

  • przyjmowanie korespondencji wpływającej do Biura Podawczego, odpowiednie jej znakowanie i ewidencjonowanie w programie komputerowym,
  • przyjmowanie i roznoszenie pism wewnątrz sądu – przekazywanie ich do odpowiednich komórek organizacyjnych, doręczanie akt sędziom,
  • pomoc w przygotowywaniu akt – np. stemplowanie, proste prace biurowe – i w ich archiwizowaniu,
  • przygotowywanie sesji Izby na salach rozpraw (przygotowanie sali przed rozprawą i uprzątnięcie po niej, dostarczanie akt),
  • obsługa interesantów.

Woźny sądowy: wymagania

 

Lista wymagań stawianych przed kandydatami na woźnego sądowego nie jest długa. Rekrutacja na to stanowisko ma jednak formę konkursu i wymaga spełnienia kilku formalności. Zacznijmy od wymogów. Są to wykształcenie co najmniej średnie, pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych, niekaralność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Największe szanse na zatrudnienie mają osoby o nieposzlakowanej opinii.

 

Niektóre obowiązki to także fizyczna praca. Woźny musi więc być osobą, która takie zadania wykona. W ogłoszeniach znajdziemy zatem wymóg posiadania "stanu zdrowia pozwalającego na zatrudnienie na stanowisku".

 

Dodatkowo, dobrze jeśli kandydat potrafi obsługiwać komputer, jest osobą samodzielną, ma doświadczenie w pracy z podobnym zakresem obowiązków. Przydadzą się również takie cechy, jak skrupulatność i odpowiedzialność za powierzone zadania. Woźny powinien dobrze odnajdywać się w pracy z ludźmi, łatwo nawiązywać kontakty, wiedzieć, kto pracuje w sądzie, do kogo się zgłosić z danym problemem, gdzie przekazywać informacje.

 

Aby wziąć udział w konkursie na stanowisko woźnego, należy w terminie wskazanym przez dany sąd złożyć komplet wymaganych dokumentów. Wszelkie informacje o naborze, formularze i wykaz dokumentów aplikacyjnych są publikowane na stronach internetowych sądów. Kandydaci są proszeni o złożenie CV, listu motywacyjnego, kserokopii dokumentów potwierdzających doświadczenie i kwalifikacje, oświadczenia o spełnieniu wymogów formalnych, kwestionariusz osobowy i zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.