Słowa kluczowe w CV – dlaczego słowa kluczowe są ważne w życiorysie zawodowym?

2019-10-09

Kluczowe słowa w CV – po co wpisywać

 

Na portalach z ogłoszeniami o pracę najczęściej pod opisem stanowiska i wymagań na nie znajduje się przycisk „Aplikuj”. W ten bardzo prosty sposób osoby zainteresowane daną ofertą mogą wysłać swoją kandydaturę. Poza CV należy wpisać wiadomość do pracodawcy albo wypełnić formularz z istotnymi dla pracodawcy danymi, np. preferowaną wysokością pensji, dokładnym opisem doświadczenia w poprzedniej firmie i podaniem okresu wypowiedzenia dotychczasowej umowy.

 

Taka prosta forma może dla niektórych wydawać się przyzwoleniem na szybkie, intuicyjne wręcz i nieco niedbałe wypełnienie pól i przesłanie aplikacji. Nic bardziej mylnego. Niezależnie od sposobu, w jaki kontaktujemy się z firmą, zawsze musimy dbać o treść, którą wysyłamy. Co więcej, bardzo dużą rolę odgrywają słowa kluczowe w CV, a nawet w treści krótkiej wiadomości mailowej. Rekruter musi ocenić wiele kandydatur w bardzo krótkim czasie, a dodatkowo często pracuje nad obsadzeniem kilku stanowisk w tym samym czasie. Dobrze więc ułatwić mu pracę i zwiększyć szansę, że od razu nasz życiorys zawodowy wyda się życiorysem prawdziwego profesjonalisty.

 

Jak firmy i portale używają słów kluczowych?

 

Duże firmy, podobnie jak portale o tematyce pracy, używają technologii bazodanowej do przechowywania i przeszukiwania życiorysów, które są do nich przesyłane. Przeszukiwanie zbioru polega przede wszystkim na odpowiednim doborze przez rekrutera, powiązanych ze stanowiskiem i branżą słów kluczowych. Dzięki użytym kryteriom kandydaci niespełniający wymagań są automatycznie już na wstępie pomijani.

 

Kryteria wyszukiwania lub inaczej słowa kluczowe są to na przykład rzeczowniki lub związki frazeologiczne, które mówią o umiejętnościach, kwalifikacjach i doświadczeniu kandydata w danej branży. Może to też być określenie potoczne, funkcjonujące w danej grupie zawodowej (dobrym przykładem są tutaj informatycy – ich fachowych zwrotów nikt spoza branży raczej nie używa) lub po prostu nazwy stanowiska.

 

Rola doboru słów kluczowych w CV

 

Podczas analizy swoich preferencji zawodowych, warto poświęcić czas na identyfikację słów i zwrotów używanych w danej branży, a następnie zawrzeć je w swoim życiorysie i liście motywacyjnym, czy nawet w treści e-maila, tak żeby zarówno człowiek, jak i komputer, łatwo mogli je odnaleźć. Pamiętajmy jednak, by ten zabieg stosować z umiarem. Upchnięcie na siłę dużej liczby takich słów po prostu utrudni czytanie CV i raczej mija się z celem.


Życiorys zawodowy – jakich słów kluczowych użyć w CV?

 

Idealnym źródłem słów kluczowych i zwrotów, które powinny się znaleźć w naszym życiorysie, jest po prostu dobrze skonstruowane ogłoszenie o pracę. Zawiera ono krótki opis stanowiska, wymagania i kwalifikacje.

 

Pracodawca, konstruując ogłoszenie, określając wymagania i kwalifikacje oraz nawet nazwę stanowiska, powinien również niezwykle starannie dobrać słowa kluczowe. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na ryzyko nieznalezienia właściwego kandydata. Przecież osoby poszukujące pracy również używają określonych słów kluczowych i kategorii ogłoszeń, by sprawdzić, czy dana oferta jest dla nich ciekawa.

 

Jak przygotować CV i list motywacyjny bogate w słowa kluczowe?

 

Aplikując na wybrane stanowiska, należy bardzo dokładnie zapoznać się z wymaganiami, kryteriami, jakie zapisano w ogłoszeniu. Co więcej, wskazane jest zapoznanie się z kilkoma a nawet kilkunastoma ogłoszeniami na analogiczne stanowiska. Pozwoli to na dokładniejsze zaznajomienie się z językiem branżowym oraz na bardziej precyzyjne dobranie słów i zwrotów, których warto używać.

 

Życiorys zawodowy – wzór użycia słów kluczowych

 

Po nawet pobieżnym przejrzeniu kilku czy kilkunastu ofert na to samo stanowisko okaże się że większość elementów powtarza się, a niektóre ogłoszenia są wręcz identyczne. Nas interesować będą przede wszystkim informacje zawarte w opisie stanowiska oraz wymaganiach.

 

Na początek jednak zajmiemy się samą nazwą stanowiska i sposobami umieszczania jej w swoim życiorysie. Za przykład posłuży stanowisko przedstawiciela handlowego.

 

Nazwa stanowiska: Przedstawiciel Handlowy


Odmiany: reprezentant handlowy, handlowiec, specjalista ds handlowych.

 

Kiedy odpowiadamy na ogłoszenie i nie mamy jeszcze doświadczenia zawodowego, najprostszą metodą, zawarcia tej informacji w CV jest użycie nagłówka "Cel", np.:
Cel: Przedstawiciel handlowy (nr ref. AA/06)
Cel: Reprezentant handlowy (nr ref. q/2)
Cel: Aplikacja na stanowisko Przedstawiciel handlowy (nr ref. AA/1).

 

Informację tę umiejscawiamy oczywiście zaraz po naszych danych personalnych. Jeśli posiadamy doświadczenie zawodowe, takie dane znajdą się oczywiście przy naszym doświadczeniu zawodowym w nazwach stanowisk, na których pracowaliśmy. Całość pierwszego etapu będzie wyglądała mniej więcej tak, jak w poniższym zestawieniu.


Dane personalne:
Imię i nazwisko: Jan Kowalski
Data urodzenia: 15.05.1985
Adres: ul. Piękna 1, 00-000 Warszawa
Kontakt: 500 500 500
e-mail: jan.kowalski@jan.pl

Cel: Przedstawiciel handlowy (nr ref. a/1)

 

Zawarcie takiej informacji na początku życiorysu bardzo często ułatwia pracę rekruterowi. Kolejnym etapem będzie wypisanie w punktach zakresów czynności i wymagań. Okazuje się, że w ofertach powtarzają się:

 

Podstawowe zadania:
Aktywne zdobywanie nowych klientów;
Utrzymywanie dobrych relacji z dotychczasowymi odbiorcami;
Realizacja planów sprzedaży;
Przygotowanie prezentacji i ofert;
Negocjowanie umów i kontraktów.

Podstawowe wymagania:
Wykształcenie minimum średnie, często wyższe;
Doświadczenie w sprzedaży;
Prawo jazdy kat. B;
Kompetencje interpersonalne;
Samodzielność w rozwiązywaniu problemów;
Komunikatywność, Przedsiębiorczość, Zdolności organizacyjne;
Łatwość nawiązywania kontaktów, Wysoka kultura osobista.

 

Uzyskane w ten sposób informacje możemy wykorzystać w naszym życiorysie w części zawierającej opis czynności w naszych doświadczeniach zawodowych. Bardzo często zdarza się tak, że osoby konstruując swój życiorys, piszą po prostu nazwę stanowiska, nazwę firmy oraz daty, zapominając o szczegółowym opisie tego, czym się zajmowały. To spory błąd.

 

Z kolei informacje, o podstawowych wymaganiach, które wydało się nam wyodrębnić z ogłoszeń, możemy zawrzeć w części życiorysu zatytułowanej „Profil zawodowy” oraz „Profesjonalne Kompetencje”.

 

Na przykład profil może mieć taką formę:


Przedstawiciel Handlowy z kilkomiesięcznym doświadczeniem zawodowym w branży FMCG, odnoszący sukcesy w rozbudowie sieci sprzedaży, pozyskiwaniu nowych klientów oraz realizacji ambitnych planów sprzedaży.

 

A profesjonalne kompetencje, taką:
Komunikatywność
Sprzedaż bezpośrednia
Zdolności organizacyjne
Prawo jazdy (doświadczony kierowca)
Kultura osobista

W punkcie „Doświadczenie” także warto użyć słów kluczowych:

Stanowisko: Przedstawiciel Handlowy
Zakres czynności:
aktywne pozyskiwanie nowych klientów
opieka nad obecnymi klientami firmy
realizacja zamówień
realizacja planu sprzedaży
reprezentowanie firmy
przygotowywanie ofert handlowych
negocjowanie umów

 

Jak napisać życiorys zawodowy

 

Trzymanie się przedstawionych zasad na pewno pozwoli na lepsze dopasowanie CV do stanowiska. Należy przy tym pamiętać, by w naszym opracowaniu zachować zdrowy rozsądek i równowagę. Warto spojrzeć na swój dokument i spróbować skończyć zdanie: „Mój życiorys zawodowy informuje o...” No właśnie, czy nasz dokument wygląda tak, jak wygląda życiorys zawodowy profesjonalisty? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, to znaczy, że dobrze odrobiliśmy pracę domową ze słów kluczowych i rekruter na pewno to doceni!

 

Przeczytaj także:

Skomentuj