Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Chatbot – co to takiego?

Chatbot – co to takiego?

 
Chatbot – co to takiego?

Nowe technologie na dobre zaadaptowały się we współczesnym świecie. Są wyznacznikiem postępu, zaangażowania w rozwój i zwiększanie komfortu konsumentów. Jednym z ważnych elementów automatyzacji, przynoszącym przedsiębiorstwom znaczne profity jest chatbot.

 

Chatbot – co to jest?

 

To inaczej wirtualny asystent. Robot, z którym komunikujemy się na poziomie czatu. Posiada on zamknięty scenariusz rozwiązań na wiele różnych pytań i zagadnień poruszanych przez klientów. Za pomocą odpowiednio skonstruowanej ścieżki dialogu może pomóc w wyborze oferty, przejściu przez kolejne etapy zakupu lub reklamacji itd.

 

Jak to wygląda w praktyce? Na przykład kiedy wchodzimy na daną stronę internetową, w dolnym rogu wyskakuje małe okienko czatu. Wirtualny konsultant zadaje pytanie w czym może nam pomóc i kieruje w odpowiednie działy.

 

Chatboty – rola i znaczenie

 

Dlaczego coraz więcej firm decyduje się na zainstalowanie takiej usługi? Serwis internetowy może być odwiedzany 24 godziny na dobę. Klient, który ma pytanie, może je zadać w każdej chwili na czacie, odwiedzająca stronę osoba uzyska satysfakcjonującą odpowiedz. Nie musi czekać na otwarcie infolinii.

 

Czy profesjonalna obsługa klienta na tym nie ucierpi? Raczej nie ma powodów do obaw – ostatecznym krokiem, gdy wirtualny pomocnik nie będzie w stanie wykreować odpowiedniego rozwiązania, bywa przekierowanie do rzeczywistego konsultanta.

 

To duża oszczędność dla firm i znaczne usprawnienie komunikacji. Koszty operacyjne maleją, kiedy nie trzeba zatrudniać dodatkowych osób do obsługi rosnącej liczby klientów. Wszystko załatwia automatyczna konwersacja. Chatboty można zaprogramować w taki sposób, by rozmowy wzbogacić o żarty, humor, a także sarkazm czy ironię. Klient nie ma wrażenia, że współpracuje z robotem. I tak przez całą dobę – boty nie czują zmęczenia, nie są zirytowane nieustanie powtarzającymi się pytaniami. Konsekwentnie, według algorytmu, dążą do rozwiązania problemu.

 

Nieograniczona dostępność i odpowiedzi na wszystkie zapytania użytkowników to nie wszystkie zalety chatbota. Robot zbiera również dane o użytkownikach, tworząc profil odbiorców danej usługi lub produktu.

 

Chatbot - przykłady, zastosowania

 

Minimalizacja kosztów i zwiększenie sprzedaży skusiły już wiele przedsiębiorstw do zainwestowania w wirtualnych konsultantów. Gdzie możemy je spotkać? Jak wspomnieliśmy – chatboty są dostępne w powiązaniu z profilem firmy na portalu społecznościowym, na stronie internetowej. Informują o nowościach, promocjach, profilują oferty.

 

Są też wykorzystywane na przykład w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Programuje się je w celu ułatwienia i przyspieszenia procedur wewnętrznych w firmie – np. wnioskowania o udzielenie urlopu itd.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Praca.pl Sp. z o.o.
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Projektowanie nowych produktów, Zarządzanie istniejącym asortymentem, Organizowanie szkoleń produktowych, Wdrażanie strategii marketingowych, Wspieranie sprzedaży i popularyzacja marki, Przygotowywanie materiałów promocyjnych, Praca w modelu hybrydowym (teren całej...
  • SQL System Reliability Engineer

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp z o o   Warszawa    praca zdalna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Working model: remote, Poland What we do: As Top Employer, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses = helping them go from doing digital to being digital. Cognizant Poland offices are located in Gdansk, Wroclaw, and Kraków. With the capacity to support...
  • Zastępca Kierownika Działu Spożywczego

    Selgros Cash&Carry   Kraków    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: wspieranie zadań kierownika działu, nadzór nad pracą działu, prowadzenie kontroli i analizy osiąganych wyników, stała kontrola stanów magazynowych, zapewnienie właściwej organizacji pracy, w tym planowanie harmonogramów.
  • Kierowca (kat. C)

    Selgros Cash&Carry   Lubin    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: przygotowanie towaru do przewozu/dostawy, przewóz i dostarczenie towaru do klienta, rozładunek towaru, zapewnienie profesjonalnej obsługi klienta, dbałość o prawidłowy obieg gotówki oraz dokumentów.
  • Kucharz

    Selgros Cash&Carry   Piaseczno, k. Warszawy    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: praca w otwartej kuchni na terenie hali sprzedaży, organizacja pracy w kuchni, kreowanie sezonowych kart menu, spotkania z gośćmi punktu gastronomicznego, przygotowywanie zamówień i odbiór towarów.
  • Pracownik Hali (dział ryby)

    Selgros Cash&Carry   Łódź, Rokicińska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.