Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Co motywuje ludzi do pracy - laptop i samochód służbowy czy premia?

Co motywuje ludzi do pracy - laptop i samochód służbowy czy premia?

 
Co motywuje ludzi do pracy - laptop i samochód służbowy czy premia?

Co motywuje do pracy?

 

Motywacja  jest mechanizmem psychologicznym. Daje siłę do realizacji obowiązków. Od niej zależy intensywność działań, wytrwałość pracownika zmierzającego do osiągnięcia celu.

 

Bardzo istotną rolę w każdej organizacji odgrywa zmotywowany personel. Głównym zadaniem przełożonego jest motywowanie pracowników do osiągania konkretnych wyników pracy. Prawo Yerkesa-Dodsona mówi, że w miarę wzrostu natężenia pobudzenia emocjonalnego (motywacji) sprawność działania rośnie do pewnego poziomu, po czym zaczyna spadać. Zależność między tymi wartościami ma pewien punkt optymalny, po przekroczeniu którego relacje zaczną układać się niekorzystnie – próba zwiększenia pobudzenia obniży sprawność działania.

 

Tę teorię uzupełnia tzw. II Prawo Yerkesa-Dodsona. Wg niego w rozwiązywaniu zadań łatwych największą sprawność działania osiąga się przy wysokim poziomie motywacji, a po przekroczeniu punktu optymalnego jakość wykonywanych zadań będzie na podobnym poziomie. W rozwiązaniu trudnych zadań zbyt wysokie pobudzenie powoduje paraliż, hamujący wykonywanie zadań.

 

Co wynika z tych praw? Ważne jest, by motywować pracowników, ale tylko do optymalnego poziomu. Zbytnie ograniczenie czynników motywacyjnych sprawi, że pracownik nie będzie pracował w 100%. Natomiast zbyt wysokie premie, zbyt wiele benefitów doprowadzi do tego, że nawet jeśli wcześniej udało się poprowadzić pracownika do wzrostu efektywności, to w pewnym momencie zacznie ona systematycznie maleć. Prawo przestrzega przed popadaniem w skrajności i skłania do poszukiwania najkorzystniejszego poziomu motywowania pracowników.

 

Co mnie motywuje do pracy?

 

Warto zwrócić uwagę na kluczowy aspekt motywacji. Powinna ona być dostosowana do potrzeb firmy i pracowników. Dlatego przy planowaniu wszelkich form wyróżniania, należy wcześniej dobrze poznać preferencje konkretnej osoby – czy większe znaczenie będą dla niego miały samochód służbowy, premia motywacyjna itd., czy niematerialne formy nagradzania? Pozapłacowe rozwiązania motywacyjne to przecież także możliwość awansu, zmiana warunków umowy, rodzaju wykonywanych zadań lub udział w prestiżowych projektach. Ważnym bodźcem są pochwały i wyróżnienia.

 

Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co motywuje pracowników. Wiele zależy od statusu albo sytuacji życiowej, w jakiej się znajdują. Dla osoby, która nie ma jak wozić dzieci do szkoły, ważniejszy będzie samochód służbowy do celów prywatnych niż premia kwartalna.

 

Z kolei osoba, która próbuje zgromadzić jak najwięcej gotówki na określony cel, zdecydowanie bardziej doceni, jeśli na jej konto wpłynie premia, uznaniowa nagroda, pojawi się propozycja podwyżki. Natomiast samochód służbowy okaże się wyłącznie problemem np. z powodu braku dogodnego miejsca parkingowego.

 

Połączenie kilku bodźców motywacyjnych może już z kolei powodować przekroczenie optymalnego punktu motywacji. Pracownik albo poczuje presję, że nie podoła podwyższonym wymaganiom związanym z otrzymaniem zbyt wysokiej gratyfikacji i jego efektywność spadnie w wyniku stresu, albo zbyt szybko przyzwyczai się do otrzymanych wyróżnień i przestanie się starać.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Ślusarz

    TNS Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: prace montażowe i wykańczające wyposażenie kontenerów na ciągniki siodłowe; Wymagania: umiejętność pracy w zespole; zaangażowanie, sumienność, dyspozycyjność; umiejętność posługiwania się elektronarzędziami. Nie wymagamy doświadczenia, zapewniamy szkolenie.
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. Wsparcia Sprzedaży

    Medicover sp. z o.o.   Katowice, ul. Graniczna 54​    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należeć będzie: Bezpośredni kontakt z klientami biznesowymi - mailowo i telefonicznie; Bieżąca obsługa administracyjna zespołu handlowców; Obsługa systemów działu sprzedaży między innymi: CRM, VSOFT, nawigator; Generowanie różnego...
  • Specjalista / Specjalistka Wsparcia Sprzedaży

    Lotte Wedel Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    POZNAJ WYJĄTKOWE SKŁADNIKI SWOJEJ PRZYSZŁEJ PRACY. To będą Twoje zadania: Przygotowywanie cyklicznych raportów, analiz i statystyk sprzedażowych; Przygotowywanie prezentacji biznesowych; Wsparcie Zespołu Zarządzającego Sprzedażą w codziennej pracy administracyjnej i operacyjnej;...
  • Doradca Klienta / Sprzedawca Vistula

    VRG S.A.   Warszawa, Annopol Factory Outlet    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Doradca Klienta / Sprzedawca Vistula

    VRG S.A.   Poznań, Posnania    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Specjalista ds. transportu bliskiego

    ManpowerGroup   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Dbanie o prawidłową eksploatację urządzeń transportu bliskiego; Prowadzenie dokumentacji serwisowej wózków, ewidencji kosztów oraz ilości mth; Zlecanie napraw do firm zewnętrznych; Prowadzenie wykazu oraz zamawianie części zamiennych; Wykonywanie drobnych prac naprawczych...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!