Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna

 
Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna – definicja

 

Dobry menedżer powinien zdawać sobie sprawę, że motywacja wewnętrzna i zewnętrzna to nie to samo. Czynniki wewnętrzne odwołują się do naszych osobistych interesów, pragnień, potrzeb i wyznawanych wartości, z definicji więc u każdego będą trochę inne. Motywacja wewnętrzna ściśle wiąże się z procesem samorealizacji. Pracownik motywowany w ten sposób ma poczucie, że jego praca ma sens i identyfikuje się z nią. Nagrodą za zaangażowanie w pracę jest tutaj np. spełnienie zawodowe, satysfakcja z dobrze wykonanej pracy, poczucie przynależności do zespołu, firmy lub grupy zawodowej, wysoka samoocena.

 

Motywacja zewnętrzna, jak sama nazwa wskazuje, odnosi się z kolei do zewnętrznych okoliczności, które w jakiś sposób wpływają na naszą postawę i skłaniają lub zniechęcają nas do podjęcia jakiegoś działania. Są to na przykład: status społeczny, pieniądze, nagrody rzeczowe, pochwały, awanse, premie, prestiż w ramach jakiejś organizacji czy grupy zawodowej itd.

 

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna – różnice

 

Różnica między motywacją wewnętrzną i zewnętrzną jest zatem znaczna, niemniej są one ze sobą ściśle powiązane. Czynniki zewnętrzne, zapewnione w miejscu pracy, to bodźce oddziałujące na poziom motywacji pracownika. By ten proces zachodził, podwładny musi owe czynniki zaakceptować, to znaczy uznać, że są dla niego ważne.

 

Akceptacja polega więc na połączeniu motywacji wewnętrznej z bodźcami zewnętrznymi. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy zewnętrzne motywatory, realizowane w ramach systemu motywacyjnego firmy, będą uwzględniały potrzeby i oczekiwania pracowników. Przykładowo, dla pracownika niezainteresowanego sportem premia w postaci wejściówek na siłownię i inne obiekty nie będzie dostatecznym bodźcem, by pracować w sposób bardziej efektywny.

 

Ponadto powiązanie zewnętrznych bodźców z wewnętrzną motywacją pozwala na utrzymywanie motywacji u pracowników na wysokim poziomie przez dłuższy czas, a nie jedynie w ramach jednorazowych akcji (gdy np. przełożony przyznaje nagrodę za zrealizowanie konkretnego celu, a po jej otrzymaniu podwładni nie widzą powodu, by dalej pracować w sposób tak intensywny). Menedżer musi zatem umieć przekonać pracowników, że dzięki lepszej pracy na rzecz organizacji mogą realizować własne cele i upatrywać w tym źródło swojego dobrobytu.


Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna pracowników – metody

 

W jaki sposób skutecznie zachęcić pracowników do efektywnej pracy? Do najpopularniejszych i zarazem skutecznych metod należą gratyfikacja finansowa (podwyżki, premie, nagrody) oraz umożliwienie pracownikom rozwoju zawodowego (awanse, szkolenia). Do systemu motywacyjnego wielu firm należą też dodatki niefinansowe (karty, bony, prywatna opieka medyczna).

 

Jednak motywacja jedynie za pomocą zewnętrznych nagród nie wystarczy, by wyzwolić w pracownikach motywację wewnętrzną. Jak tego dokonać? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na trzy czynniki działające na jej korzyść: współpracę, zadowolenie i prawo do podejmowania decyzji.

 

Współpraca – zapewnia ludziom poczucie akceptacji i jedności w grupie. Sprawia, że czują się potrzebni. Pracując razem pomagają sobie nawzajem w drodze do sukcesu. Duch zespołu pomaga w lepszej mobilizacji do wykonania zadania.

 

Zadowolenie – ludzie wykazują większe zaangażowanie w to, co robią, gdy czerpią przyjemność i satysfakcję z wykonywanej pracy.

 

Prawo do podejmowania decyzji – powoduje, iż pracownicy mają poczucie sprawstwa, wykazują się większą odpowiedzialnością i w efekcie bardziej utożsamiają z pracą.

 

Strategia wzbudzenia wewnętrznej motywacji u podwładnych powinna zatem odwoływać się do tych trzech obszarów.

Konieczne są kompleksowe działania, poprawiające warunki i atmosferę w miejscu pracy – promowanie postawy szacunku, umożliwienie swobodnego wyrażania opinii, w tym również konstruktywnej krytyki oraz przeciwdziałanie nadmiernej rywalizacji wśród podwładnych na rzecz współpracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.