Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Czas pracy niepełnosprawnego, który po przerwie przedkłada kolejne orzeczenie o niepełnosprawności

Nie ustają wątpliwości w zakresie skróconych norm czasu pracy osób niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że wynoszą one 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo i przysługują osobom zaliczonym do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Przy czym z powyższego uprawnienia pracownik może korzystać od dnia, w którym został wliczony do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, tj. od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Problem jednak w tym, że orzeczenia te wydawane są zwykle na pewien okres czasu, po upływie którego tracą swą ważność. W takim wypadku, aby móc kontynuować korzystanie z przywilejów przysługujących niepełnosprawnym pracownikom (w tym m.in. dotyczących czasu pracy), osoba taka musi poddać się kolejnym badaniom przez lekarza – orzecznika ZUS. Wątpliwości pracodawców budził właśnie status pracownika, w okresie przypadającym pomiędzy utratą ważności poprzedniego i wydaniem nowego orzeczenia. Ich rozwiania podjęło się MPiPS, które w udzielonej odpowiedzi przyjęło zasadę, iż w powyższym okresie przypadającym „między zaświadczeniami” dana osoba nie posiada statusu niepełnosprawnego, a więc powinna być traktowana jako pracownik pełnosprawny (również w zakresie norm czasu pracy).

Resort pracy zastrzegł jednak, że jeśli z kolejnego orzeczenia będzie wynikała ciągłość trwania niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności, wówczas pracodawca powinien potraktować przypadającą w tym okresie pracę powyżej 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jako pracę w godzinach nadliczbowych.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Samodzielna Księgowa / Samodzielny Księgowy

    ADN Akademia Sp. z o.o. Sp. k.   Warszawa, Browary Warszawskie    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków weryfikacja, klasyfikacja i księgowanie dokumentów; kontrola zobowiązań, należności; bieżąca analiza sald kont bilansowych; potwierdzanie i uzgadnianie sald z kontrahentami, pracownikami; sporządzanie deklaracji podatkowych, wykonywanie obowiązków statystycznych;...
  • Kierowca C+E Miedzynarodowy

    WoźTrans 2 Sp.z o.o   Szczawin (pow. zgierski, gm. Zgierz)    praca mobilna
    umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 11 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Kierowca kat C+E Troska o powierzony sprzęt rzetelne wykonywanie swoich obowiązków realizacja tras krajowych i miedzynarodowych
  • Agent Nieruchomości

    Freedom Nieruchomości   Warszawa, Mokotów, ul. Puławska 12 lok. 5    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B   10 000 - 30 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twoje zadania? Systematyczne pozyskiwanie nieruchomości w oparciu o umowy na wyłączność. Utrzymywanie profesjonalnych relacji z klientami. Organizacja cyklu sprzedaży i marketingu własnej bazy ofert nieruchomości. Realizacja celów sprzedażowych. Współpraca z zespołem i dbałość o...
  • Pracownik Produkcji

    Roto4mat   Mielec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: prace przy linii produkcyjnej lub obróbce detali; przygotowanie surowców do produkcji; realizacja zadań zleconych przez kierownika;
  • Sprzedawca części rolniczych

    TECH-ROL Sp. z o.o.   Łuków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 100 - 6 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: obsługa klienta w zakresie doboru odpowiednich części zamiennych z oferty firmy, dobór części zamiennych wg. katalogów, programów sprzedażowych oraz dokumentacji technicznej.
  • Księgowy / Księgowa

    Bołtowicz Spółka Jawna   Warszawa, Ursynów    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Weryfikacja faktur kosztowych pod względem formalnym i rachunkowym, wprowadzanie dokumentów księgowych do systemu Symfonia, uzgadnianie sald rozrachunków, księgowanie wyciągów bankowych, rozliczanie międzyokresowych kosztów, prowadzenie akt osobowych, przygotowywanie dokumentacji związanej...

Najnowsze artykuły

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Prezydent Polski – jak zostać? Zarobki, kadencja

Czy każdy dorosły Polak może zostać prezydentem RP? Okazuje się, że wymienione w Konstytucji wymagania, jakie musi spełnić kandydat na prezydenta, nie są wygórowane. Jest kilka kryteriów, począwszy od obywatelstwa, przez odpowiedni wiek, po wielkość poparcia w społeczeństwie. Wyjaśniamy, kto może startować w następnych wyborach prezydenckich oraz ile zarabia głowa państwa.

Jak zostać strażakiem zawodowym – cechy, zarobki

Strażacy to jedna z najbardziej szanowanych grup zawodowych w Polsce. W rankingu najbardziej poważanych zawodów SW Research (2024) zawód strażaka – po raz czwarty z rzędu – obronił pozycję lidera. Zarazem jest to zawód trudny, związany z dużym ryzykiem, i nie każdy może go podjąć. Wyjaśniamy, jak zdobyć pracę w Państwowej Straży Pożarnej oraz jak wygląda proces kwalifikacji.

Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać

Doradcy zawodowi często wzywają do aktywnej postawy w czasie poszukiwania nowej posady. Zamiast biernie czekać na nowe okazje znalezienia zatrudnienia i ograniczyć się do odpowiadania na oferty, możesz wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o stanowisko w firmie, w której chcesz pracować. Pomoże w tym tzw. podanie o pracę. Sprawdź, co napisać w takim dokumencie oraz kiedy warto go wysłać.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.