Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

 
Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca wakacyjna  to dla młodych ludzi okazja, by dorobić do kieszonkowego, zdobyć pierwsze, jakże cenne doświadczenia, na rynku pracy. Latem obowiązki można wykonywać w pięknych okolicznościach przyrody, łączyć przyjemne z pożyteczny. Takie warunki spełnia właśnie praca nad morzem. Jak ją znaleźć? Jak wybrać uczciwego pracodawcę?

 

Praca nad morzem dla młodzieży – możliwości

 

Zacznijmy od kwestii formalnych. Osoby, które ukończyły 18 lat, mogą zawierać zarówno umowy o pracę, jak i cywilnoprawne bez żadnych dodatkowych ograniczeń. Jeśli zatrudnienia szuka szesnasto- czy siedemnastolatek, sprawa się komplikuje, jednak nieznacznie. Praca nad morzem dla nieletnich (i w każdym innym miejscu) jest oczywiście zgodna z prawem, ale pod pewnymi warunkami. Są one ujęte w Rozdziale III a Kodeksu pracy: Zatrudnianie młodocianych w innym celu niż przygotowanie zawodowe.

 

Zgodnie z prawem młodociany może na podstawie umowy o pracę podjąć się wykonywania lekkich prac (art. 2001 § 2. K.p. Praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego).

 

Dozwolone jest także zawieranie umów cywilnoprawnych, jednak zakres zadań nie może obejmować prac wzbronionych młodocianym (ich wykaz znajdziemy w  Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w  sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym). Warto przy tym podkreślić, że umowa-zlecenie i o dzieło nie zastępują umowy o pracę. W ramach zlecenia można zatem np. rozdawać ulotki, na umowie o dzieło – pisać reklamowe hasła, artykuły czy tworzyć bazy danych. Umowa o pracę zakłada natomiast wykonywanie obowiązków w czasie i miejscu wskazanym przez pracodawcę.

 

Oferty pracy nad morzem: gdzie szukać?

 

Oferty pracy nad morzem pojawiają się tuż przed sezonem i w jego trakcie na portalach ogłoszeniowych. Zapotrzebowanie na młodych pracowników jest przede wszystkim w gastronomii, hotelarstwie, obsłudze klienta, handlu. Pracę bez problemu znajdzie też ratownik wodny, animator czy instruktor sportowy.

 

Najlepszym  źródłem ogłoszeń są portale internetowe. Oferty trzeba jednak dokładnie weryfikować. Firmy, które obiecują znacznie wyższe niż konkurencja stawki, a do tego podają niewiele informacji o sobie i charakterze pracy, bardzo często okazują się nieuczciwe. Warto więc za każdym razem dopytać o rodzaj umowy, ustalić wymiar pracy, wynagrodzenie brutto i netto. Dopięcie szczegółów da nam większą pewność, że wybrana praca na wakacje spełni nasze oczekiwania.

 

Praca nad morzem z zakwaterowaniem: czy to dobry pomysł?

 

Praca z zakwaterowaniem nad morzem to dobre rozwiązanie dla osób z innych części Polski. Przedsiębiorcy często oferują taką możliwość, aby przyciągnąć chętnych kandydatów. Zazwyczaj z zakwaterowaniem po stronie pracodawcy może się wiązać mniejsza pensja dla podwładnego. Jest to jednak często korzystniejsza finansowo opcja niż wynajem pokoju na własną rękę.

 

Osoby pełnoletnie mogą także rozważyć zatrudnienie się jako wychowawca kolonijny, choć ta praca wymaga ukończenia kursu. Organizatorzy wyjazdów pokrywają koszt dojazdu, zapewniają kadrze wyrzywienie i zakwaterowanie na wysokim poziomie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.