Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Dokumentacja powypadkowa – najważniejsze informacje

Dokumentacja powypadkowa – najważniejsze informacje

 
Dokumentacja powypadkowa – najważniejsze informacje

W razie wypadku przy pracy, a także w drodze do lub z pracy pracownika, pracodawca ma określone obowiązki. Należy do nich między innymi powołanie zespołu powypadkowego i zatwierdzenie sporządzonej przez niego dokumentacji powypadkowej. CIOP udostępnia na swojej stronie elektroniczne formularze, opracowane na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Wypełnione formularze można ściągnąć w formacie pdf. Skorzystanie z e-dokumentów przyspiesza całą procedurę. Przypomnijmy, że zespół ma 14 dni na stworzenie protokołu powypadkowego, a pracodawca kolejne 5 dni na jego zatwierdzenie.

 

Czytaj także: wypadek a praca zdalna

 

Dokumentacja powypadkowa – z czego się składa?

 

Na początek warto przypomnieć, jakie kroki powinien podjąć pracodawca, gdy pracownik ulegnie wypadkowi:

  1. udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz podjęcie działań eliminujących ryzyko (np. wyłączenie maszyn, odcięcie energii elektrycznej),
  2. zabezpieczenie miejsca wypadku do czasu ustalenia okoliczności zdarzenia,
  3. zawiadomienie o wypadku przy pracy okręgowego inspektora pracy i innych organów (np. prokuratora),
  4. powołanie dwuosobowego zespołu powypadkowego,
  5. ustalenie okoliczności i przyczyn zdarzenia (między innymi: oględziny miejsca, sprawdzenie stanu technicznego maszyn, zbadanie warunków wykonywania czynności służbowych, w razie potrzeby wykonanie zdjęć, nagrań, szkiców, wysłuchanie wyjaśnień poszkodowanego i zebranie relacji świadków, zasięgnięcie opinii specjalistów, np. lekarza, dokonanie prawnej kwalifikacji wypadku),
  6. sporządzenie przez zespół i zatwierdzenie przez pracodawcę protokołu powypadkowego,
  7. doręczenie – niezwłocznie po zatwierdzeniu – protokołu poszkodowanemu lub (gdy wypadek miał skutek śmiertelny) jego rodzinie,
  8. doręczenie – niezwłocznie po zatwierdzeniu – protokołu właściwemu inspektorowi Państwowej Inspekcji Pracy,
  9. zarejestrowanie wypadku w rejestrze prowadzonym przez pracodawcę,
  10. sporządzenie Statystycznej karty wypadku GUS,
  11. dokonanie oceny ryzyka zawodowego związanego z miejscem pracy, w którym doszło do wypadku, wyciągnięcie wniosków i zastosowanie środków prewencyjnych (na podst. Państwowa Inspekcja Pracy: Wypadek przy pracy – zasady postępowania).

 

Jak wspomniano na wstępie, powołany zespół ma 14 dni na stworzenie protokołu powypadkowego. Dokument ten jest podstawą do ustalenia uprawnień poszkodowanego (lub jego rodziny) do uzyskania świadczeń. W określonych okolicznościach – np. kiedy poszkodowany nie jest pracownikiem, a zleceniobiorcą, wypełniana jest Karta wypadku.

Pracodawca prowadzi w zakładzie pracy rejestr wypadków, w którym powinny znaleźć się powyższe dokumenty. W tym celu wypełnia Kartę rejestracji wypadku. Do GUS powinien przekazać z kolei Statystyczną Kartę Wypadku.

 

Dokumentacja powypadkowa – czy jest możliwe sporządzenie jej online w CIOP?

 

Dokumentacja jest dostępna w formie elektronicznej na stronie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w zakładce Dokumentacja Powypadkowa on-line.

 

Dokumenty do wypełnienia na stronie CIOP:

  • Karta rejestracji wypadku,
  • Karta wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • Karta wypadku (dla osób nie zatrudnionych na umowę o pracę),
  • Postanowienie powypadkowe/Polecenie powypadkowe,
  • Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy,
  • Wyjaśnienia poszkodowanego/Informacje uzyskane od świadka wypadku,
  • Statystyczna Karta Wypadku.

 

Dokumentacja powypadkowa – okres przechowywania

 

Pracodawca ma obowiązek przechowywać protokół powypadkowy z kompletem dołączonych do niego dokumentów przez 10 lat.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Bose-Instal
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   8 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    wykonywanie odwiertów pod pompy ciepła (praca bardzo podobna do wiercenia studni głębinowych) system pracy w tak zwanej delegacji w systemie 3 tygodnie na 1 tydzień; wyjazd na wolne i przyjazd z wolnego zawsze do siedziby firmy (Czerwona Niwa koło Sochaczewa)
  • AGATA Spółka Akcyjna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do głównych zadań na tym stanowisku będzie należało: Realizacja planów sprzedaży; Raportowanie analizy sprzedaż przełożonym (Dyrektor oraz Zastępca Dyrektora); Wdrażanie oraz szkolenie nowych pracowników; Tworzenie grafików pracy; Odpowiedzialność za pracę podległego zespołu...
  • Starszy Specjalista ds. Bezpieczeństwa Sieci LTE

    PGE Systemy   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do głównych zadań osoby zatrudnionej należeć będzie: Aktywny w udział we wdrażaniu rozwiązań bezpieczeństwa dla sieci telekomunikacyjnej LTE450, Udział w procesie projektowym w zakresie identyfikacji i oceny spełnienia wymagań bezpieczeństwa, Przeglądy dokumentacji projektowych pod...
  • Specjalista ds. Nadzoru Sieci LTE

    PGE Systemy   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do głównych zadań osoby zatrudnionej należeć będzie: Monitorowanie parametrów działania urządzeń i usług LTE450 w Centrum Nadzoru Sieci (NOC). Weryfikowanie alarmów z systemów monitorowania sieci i usług oraz nadzór nad ich rozwiązywaniem. Obsługa prostych incydentów...
  • Magazynier

    Fresenius   Sady, ul. Poznańska 16C, Dojazd z Poznania autobusami linii: 811, 813.    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie
    7 godz.
    Zadania, jakie Ci proponujemy: przygotowanie przesyłek (paczki i palety) obsługa wózka widłowego obsługa skanera (zapewniamy szkolenie na miejscu) rozładunek i załadunek towarów na terenie magazynu współpraca w małym i zgranym zespole praca wyłącznie od poniedziałku do piątku (w...

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.