Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop należy się nawet, gdy sam odejdziesz z pracy

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop należy się nawet, gdy sam odejdziesz z pracy

 
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop należy się nawet, gdy sam odejdziesz z pracy

Każdy pracownik ma prawo do urlopu… od tego warto zacząć temat. Czy jednak gdy ktoś na własne życzenie odchodzi z pracy, otrzyma ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Sprawdźmy, jak prawo reguluje tę kwestię.

 

Wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop


Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni rocznie – w zależności od lat nauki i stażu pracy. W praktyce nie zawsze mamy możliwość, by z tego prawa skorzystać. W takiej sytuacji mogą być np. osoby, które składają wypowiedzenie np. na początku roku. Czy ktoś, kto zwalnia się z pracy i nie ma już możliwości skorzystania z całości urlopu w czasie wypowiedzenia, traci do niego prawo? Odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi, niezależnie od tego, czy stosunek pracy został rozwiązany z jego inicjatywy. Uzasadnia ją art. 171. Kodeksu pracy:

§ 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
§ 2. (uchylony)
§ 3. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

W razie ustania stosunku pracy, przez co rzeczywiste wykorzystanie corocznego płatnego urlopu nie jest już możliwe, pracownik ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Chodzi bowiem o to, żeby brak sposobności wykorzystania urlopu wypoczynkowego nie doprowadził do sytuacji, w której pracownik nie może skorzystać z tego prawa, choćby w formie pieniężnej. Pracodawca nie może więc anulować dni wolnych, czy nie wypłacić ekwiwalentu za niewykorzystany urlop osobie, która się zwolniła. Jedyną okolicznością pozwalającą przedsiębiorcy nie uwzględniać zapłaty za wolne dni, jest podpisanie kolejnej umowy o pracę bezpośrednio po tej, która uległa rozwiązaniu.

 

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop


Do wyliczenia, jaki ekwiwalent za urlop przysługuje pracownikowi, bierze się pod uwagę podstawę wynagrodzenia – i zmienne składniki pensji – premie, prowizje, nadgodziny czy dodatki za pracę w porze nocnej. Ważny jest też współczynnik urlopowy (ustalany dla każdego roku – przy pełnym etacie, w 2020 r. wynosi 21,08). Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop? Należy podzielić miesięczne wynagrodzenie przez współczynnik. Wynikiem będzie kwota ekwiwalentu za dzień urlopu – należy go podzielić przez dobową normę czasu pracy (w systemie podstawowym – 8 godzin). Otrzymaną wartość należy pomnożyć przez liczbę niewykorzystanych godzin urlopowych.

 

Ekwiwalent za urlop – kalkulator

 

Gdy obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop okaże się problematyczne, można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów ekwiwalentu. Wymagają one wprowadzenia zmiennych, takich jak: kwota wynagrodzenia, dobowa norma czasu pracy, niewykorzystane dni urlopowe, rok, za który należy się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Fresenius   Sady, ul. Poznańska 16C, Dojazd z Poznania autobusami linii: 811, 813.    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie
    1 godz.
    Zadania, jakie Ci proponujemy: przygotowanie przesyłek (paczki i palety) obsługa wózka widłowego obsługa skanera (zapewniamy szkolenie na miejscu) rozładunek i załadunek towarów na terenie magazynu współpraca w małym i zgranym zespole praca wyłącznie od poniedziałku do piątku (w...
  • EWT Truck & Trailer Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do głównych obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy: Diagnostyka i naprawa pojazdów ciężarowych oraz naczep; Wykonywanie przeglądów okresowych pojazdów; Wymiana uszkodzonych części; Dbałość o utrzymanie najwyższej jakości wykonywanych prac;
  • Specjalista ds. Sprzedaży i Marketingu RUS / UKR

    Norma Machinery   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Komunikacja z klientami w jęz. UKR/RUS; Tworzenie ofert w języku rosyjskim; Zamieszczanie ofert handlowych na rosyjskojęzycznych portalach ogłoszeniowych; Aktywne wyszukiwanie firm i nawiązywanie długofalowej współpracy; Podstawowa obróbka zdjęć oraz aktualizacja stron internetowych;...
  • Kierownik / Kierowniczka Wydziału DevOps

    Orange Polska S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Szkolenia menedżerskie. Programy rozwojowe. Rekrutacje wewnętrzne.
  • Dyspozytor - Koordynator Transportu

    Max-Bud 1 Tomasz Warchala   Świętochłowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 15 000 zł netto (+VAT)/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska dysponowanie taborem firmy, kontakty z kierowcami i operatorami oraz bieżąca koordynacja ich pracy; ścisła współpraca z klientami oraz innymi działami firmy; nadzór nad dokumentacją spedycyjną; bieżąca analiza i optymalizacja kosztów; rozwiązywanie bieżących...
  • AGATA Spółka Akcyjna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych obowiązków na tym stanowisku będzie należało: Rozładunek dostaw i przyjęcie towaru; Przygotowanie oraz wydanie towarów; Dbałość o powierzony towar i mienie firmy.

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.