Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ekwiwalent za urlop – co to jest, kiedy, komu przysługuje, jak obliczać, wniosek

Ekwiwalent za urlop – co to jest, kiedy, komu przysługuje, jak obliczać, wniosek

 
Ekwiwalent za urlop – co to jest, kiedy, komu przysługuje, jak obliczać, wniosek

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop – co to jest


Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jest to niezbywalne prawo zapewnione przez Konstytucję RP oraz prawo pracy. Zdarzają się jednak sytuację, że nie jesteśmy w stanie wykorzystać całego wymiaru urlopu, jaki nam przysługuje. W takich wypadkach pracownik powinien otrzymać ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, czyli rekompensatę pieniężną, która jest równowartością niewykorzystanych dni urlopowych.

 

Wypłata ekwiwalentu za urlop – komu przysługuje

 


Urlop wypoczynkowy jest prawem każdego pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę. Jeżeli nasz stosunek pracowniczy jest regulowany taką umową, to możemy ubiegać się o otrzymanie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane dni urlopowe. Oznacza to, że osoba, która pracuje na zasadzie umowy o dzieło bądź umowy-zlecenia nie może ubiegać o takie świadczenie, ponieważ w takich dokumentach nie ma zawartej klauzuli, która porusza kwestię dni wolnych od pracy.

 

Kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop


Przede wszystkim trzeba podkreślić, że prawo do urlopu jest niezbywalnym, prawem pracownika. Pracownik nie może też zrzec się takiej możliwości w celu otrzymania pieniężnej rekompensaty.

Najczęściej ekwiwalent jest wypłacany, jeżeli doszło do rozwiązania stosunku pracy i żadna ze stron (pracownik bądź pracodawca) nie planują przedłużenia kontraktu na kolejne lata. W takiej sytuacji pracownik ma prawo do ubiegania się o ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.
Pieniężna rekompensata nie może być zatem wypłacana w trakcie trwania umowy o pracę. Dodatkowo informacja o wykorzystanym urlopie oraz przyznanym ekwiwalencie musi znaleźć się w świadectwie pracy, który dostajemy w momencie rozwiązania stosunku pracy.

 

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop


Do wyliczenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy potrzebny jest tak zwany współczynnik ekwiwalentu, który ustalany jest na każdy rok oddzielnie. Współczynnik ekwiwalentu to miesięczna liczba dni, które pracownik musi przepracować w danym roku. Należy także pamiętać, że jeżeli dostajemy ekwiwalent za rok poprzedni, to bierze się wtedy pod uwagę wysokość współczynnika z roku, w którym wypłacane są pieniądze. Jednym słowem, jeżeli należy nam się ekwiwalent za rok 2017, ale jest on wypłacany już w 2018 roku, to ważny jest w tym momencie współczynnik ekwiwalentu z roku 2018.

Przy obliczaniu wskaźnika ważna jest ilość dni wolnych od pracy w pięciodniowym tygodniu pracy. Współczynnik ekwiwalentu za 2018 rok będzie zatem wyliczany w następujący sposób:

365 - (52 niedziele + 52 dni wolne + 10 dni świątecznych) = 251 dni

251 dni / 12 miesięcy = 20,92 → współczynnik ekwiwalentu na rok 2018

Następnie należy podzielić nasze wynagrodzenie (kwota brutto) przez otrzymany współczynnik ekwiwalentu. Otrzymamy wtedy dzienny ekwiwalent, który musimy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w jednym dniu roboczym (najczęściej jest to 8 godzin). Na końcu trzeba pomnożyć godzinową stawkę ekwiwalentu przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu. Jak zatem widać, wysokość ekwiwalentu jest zależna od stażu pracy w danej firmie.

 

Wniosek o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop


Jeżeli rozwiązaliśmy stosunek pracy, to w przypadku niewykorzystania całego urlopu ekwiwalent jest wypłacany automatycznie. Pracownik nie musi w tym celu składać wniosków. Jednak w przypadku, gdy pracodawca zwleka z wypłatą przynależnego nam świadczenia, trzeba napisać wniosek, który będzie miał następującą treść:

„Na podstawie art. 171 § 1 K.P. wzywam [nazwa pracodawcy] do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wraz z odsetkami z tytułu zwłoki w realizacji należności (art. 481 K.K. w zw. z art. 300 K.P.). Przypominam, iż [nazwa pracodawcy] był zobowiązany wypłacić świadczenie w dniu [data ustania stosunku pracy]”.

Wniosek musi zawierać dane pracownika oraz pracodawcy, datę sporządzenia pisma oraz podpis pracownika. Wniosek należy przesłać do pracodawcy listem poleconą z potwierdzeniem odbioru (można też doręczyć osobiście). Ważne jest, aby był na wniosku podpis, który potwierdza jego dostarczenie.

Pracownik musi także pamiętać, że roszczenie wypłaty zaległego ekwiwalentu za urlop przedawnia się po 3 latach, licząc od momentu rozwiązania umowy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Menadżer projektu / Menadżer sprzedaży

    3S AGENCY   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Pomaganie klientom w realizacji projektów, od początkowej konsultacji aż do zakończenia. Przygotowywanie ofert odzwierciedlających życzenia klientów, włączając oferty handlowe, rysunki, moodboardy, próbki tkanin oraz zestawy materiałów wykończeniowych itp....
  • Kierownik Budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i aktualnie obowiązujące przepisy prawa oraz za rzetelne wypełnianie obowiązków przewidzianych dla kierownika budowy w prawie budowlanym.
  • Piekarz / Cukiernik

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: praca przy produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych; obsługa maszyn, linii i pieców piekarniczych; praca zmianowa - również nocna;
  • Kierownik produkcji

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: organizacja i zarządzanie procesem produkcji; kierowanie zespołem ludzi;
  • Specjalista / Specjalistka ds. Wsparcia Sprzedaży

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków opracowywanie analiz i raportów w zakresie wyników sprzedażowych oraz przygotowywanie prezentacji wynikowych; współpraca z menedżerami i doradcami oraz ich aktywne wspieranie w realizacji planów sprzedażowych, a także wsparcie merytoryczne; udział w projektach...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.