Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Jak pracodawca może dbać o zdrowie swoich pracowników?

Jak pracodawca może dbać o zdrowie swoich pracowników?

 
Jak pracodawca może dbać o zdrowie swoich pracowników?

Istnieje wiele metod samodzielnego radzenia sobie ze stresem i dolegliwościami związanymi np. z warunkami panującymi w pracy czy atmosferą w zespole. Jednak kwestia dbania o swoje samopoczucie to nie tylko sprawa pracownika. Również pracodawca może sprawić, by jego pracownicy byli zdrowsi, a przez to bardziej zmotywowani do pracy.

Zasady do poprawki

Rozpoczęcie wdrażania działań sprzyjających dobremu samopoczuciu pracowników oraz poprawie ich stanu zdrowia warto zacząć od... weryfikacji wcześniej wdrażanych rozwiązań. Być może wprowadzano już działania, które miały ten sam cel, lecz z czasem uległy one dezaktualizacji lub też wymagają rozwinięcia czy przekształcenia. Może się np. okazać, że zbyt duży nacisk został położony na budowaniu dobrostanu fizycznego, a jednocześnie zaniedbano kwestie klimatu panującego w zespole.

Bezkonfliktowa praca

Niejednokrotnie spadek aktywności pracowników, wzrost ilości popełnianych błędów czy niesatysfakcjonujące wyniki sprzedażowe mogą wynikać z pogarszającej się atmosfery w pracy, konfliktów wewnątrz grupy czy pogarszającej się sytuacji na rynku. Nie wszystkie czynniki stresotwórcze da natychmiast zlikwidować, jednak niektóre z nich mogą zostać wyeliminowane np. poprzez podjęcie przez pracodawcę mediacji między skłóconymi pracownikami czy rozwiązanie problemu mobbingu.

Dieta w pracy

Szybkie tempo życia nie wpływa korzystnie również na sposób odżywiania oraz budowanie racjonalnej diety u pracowników. Powszechny dostęp do produktów przetwarzanych, zawierających duże ilości cukru czy tłuszczów nie sprzyja racjonalnemu, zbilansowanemu jadłospisowi. Dlatego ciekawym pomysłem ze strony pracodawcy może być przeprowadzenie akcji edukacyjnej w formie np. warsztatów, w trakcie których pracownicy zdobędą wiedzę, która pozwoli im właściwe opracować zdrową dietę. Jeśli firma posiada swoją stołówkę, może również wprowadzić zmiany w menu tak, by połączyć walory smakowe potraw z ich właściwościami zdrowotnymi, np. poprzez zwiększenie ilości dań z warzywami czy owocami sezonowymi.

W zdrowym ciele...

Sprawność fizyczna jest niezbędna, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których wiele godzin spędzamy za biurkiem, w tej samej pozycji. Do tego dochodzą stres i niezdrowy tryb życia. Właśnie dlatego firmy wychodzą naprzeciw tym tendencjom i umożliwiają pracownikom wcześniejsze wykrywanie różnych schorzeń. Przykładem może być tu akcja przeprowadzona w PGNiG, której celem była wczesna diagnoza nowotworów (poprzez możliwość skorzystania z szeregu specjalistycznych badań) oraz poszerzenie wiedzy na ich temat.

Bezpieczna jazda

Część firm skupia swoją uwagę na poprawie bezpieczeństwa pracowników pokonujących codziennie kilka lub kilkanaście kilometrów w drodze do pracy. Działania podnoszące kwalifikacje w poruszaniu się na jezdni wdrażają również firmy, których pracownicy z natury swojej pracy wiele czasu spędzają w samochodzie (np. firmy kurierskie). Przykładem może być tu firma DuPont Polska, która umożliwia pracownikom odbycie kursu bezpiecznej jazdy wraz z wykorzystaniem symulatora jazdy. Szkolenie to stało się integralną częścią pakietu szkoleniowego w firmie.

Dlaczego dbanie o zdrowie pracowników jest takie ważne? „Wdrażanie różnych działań wspierających dobre samopoczucie pracowników pozwala im zachować dobre zdrowie oraz pozytywnie wpłynąć na ich stan psychiczny, co nie pozostaje bez wpływu na jakość codziennej pracy. Innym ważnym czynnikiem przemawiającym za troską o pracownicze zdrowie jest możliwość zbudowania sobie pozytywnego wizerunku w oczach pracowników, co będzie dodatkową motywacją oraz sposobem na zacieśnienie więzi w zespole „– mówi Michał Filipkiewicz, ekspert portalu Praca.pl.

Wdrożenie nowych działań sprzyjających dobremu samopoczuciu pracowników to zysk nie tylko dla nich samych, ale również to inwestycja w rozwój firmy, ponieważ zdrowi i zadowoleni ze swojej kariery pracownicy to większa gwarancja osiągania założonych celów sprzedażowych oraz zwiększania zasięgu rynkowego.

 

Czytaj także: Work-life-balance – w interesie pracownika i firmy

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Care Coordinator - Customer Service Representative

    Henry Meds   Katowice    praca zdalna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat   11 000 zł netto (+VAT)/mies.  rekrutacja online
    1 godz.
    Key responsibilities: Provide exceptional customer service to clients and customers by answering their questions, addressing their concerns, and resolving any issues they may have via phone and email. Use customer relationship management software (CRM) to manage customer interactions and track...
  • SERVICE JOBS sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   27,70 - 30,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa klientów zgodnie z najwyższymi standardami; Sprzedaż wyrobów cukierniczych i piekarniczych; Dbanie o estetyczny wygląd stoiska oraz ekspozycję towarów; Przyjmowanie płatności oraz obsługa kasy fiskalnej; Utrzymywanie porządku i czystości w miejscu pracy;...
  • Dyspozytor / Dyspozytorka

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Warszawa, Annopol    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Główne zadania Rejestracja i koordynacja zamówień w systemie dystrybucyjnym; Odpowiedzialność za terminowość dostaw do klientów zgodnie z ich zleceniami; Planowanie transportu na podstawie przyjętych zleceń; Współpraca z działami operacyjnymi: działem produkcji, technologii oraz...
  • CEMEX Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania na stanowisku: Produkcja mieszanki betonowej; Obsługa ładowarki; Nadzór nad stanem technicznym maszyn; Nadzór nad dokumentacją dostaw; Nadzór nad stanem magazynowym surowców; Ścisła współpraca z Zespołem Logistyki, Technologii oraz Sprzedaży.
  • Sprzedawca - Doradca Klienta Wólczanka

    VRG S.A.   Poznań, CH Posnania    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Inżynier Budowy - roboty torowe

    Trakcja S.A.   Szczecin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Monitorowanie terminowości dostaw urządzeń i materiałów oraz ich kontrola pod względem zgodności dostaw z harmonogramem i zweryfikowaną dokumentacją techniczną; Nadzór nad usunięciem niezgodności w dokumentacji technicznej; Sprawdzanie prawidłowości...

Najnowsze artykuły

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Prezydent Polski – jak zostać? Zarobki, kadencja

Prezydent Polski – jak zostać? Zarobki, kadencja

Czy każdy dorosły Polak może zostać prezydentem RP? Okazuje się, że wymienione w Konstytucji wymagania, jakie musi spełnić kandydat na prezydenta, nie są wygórowane. Jest kilka kryteriów, począwszy od obywatelstwa, przez odpowiedni wiek, po wielkość poparcia w społeczeństwie. Wyjaśniamy, kto może startować w następnych wyborach prezydenckich oraz ile zarabia głowa państwa.

Jak zostać strażakiem zawodowym – cechy, zarobki

Jak zostać strażakiem zawodowym – cechy, zarobki

Strażacy to jedna z najbardziej szanowanych grup zawodowych w Polsce. W rankingu najbardziej poważanych zawodów SW Research (2024) zawód strażaka – po raz czwarty z rzędu – obronił pozycję lidera. Zarazem jest to zawód trudny, związany z dużym ryzykiem, i nie każdy może go podjąć. Wyjaśniamy, jak zdobyć pracę w Państwowej Straży Pożarnej oraz jak wygląda proces kwalifikacji.

Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać

Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać

Doradcy zawodowi często wzywają do aktywnej postawy w czasie poszukiwania nowej posady. Zamiast biernie czekać na nowe okazje znalezienia zatrudnienia i ograniczyć się do odpowiadania na oferty, możesz wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o stanowisko w firmie, w której chcesz pracować. Pomoże w tym tzw. podanie o pracę. Sprawdź, co napisać w takim dokumencie oraz kiedy warto go wysłać.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.