Jak zadbać o rozwój pracowników

2019-08-14

Rozwój zawodowy pracowników

 

Największym kapitałem w firmie są dobrzy i lojalni pracownicy. Bez solidnych podwładnych przełożony nie mógłby tak efektywnie prowadzić swojego biznesu. W związku z tym istotne jest, aby pracodawcy odpowiednio zadbali o podwładnych i ich. Nie chodzi tu tylko o podwyżki, premie, benefity w postaci kart na siłownię lub biletów do kina. Zatrudnione osoby powinny dostać szansę rozwoju swoich umiejętności. Dzięki temu będą pracować z większym zapałem. Rozwój zawodowy pracowników jest zatem rozwojem przedsiębiorstwa.

 

Szkolenia i rozwój pracowników

 

Myśląc o rozwoju pracowników, najczęściej podajemy przykłady przeróżnych szkoleń, czy warsztatów. Jest to bardzo ważne, jednak na początku przełożony powinien pamiętać jeszcze o innych kwestiach. Przede wszystkim warto, aby każdy zatrudniony mógł zachować zasadę work-life balance. Wypoczęty pracownik będzie bardziej skłonny do wzięcia udziału w szkoleniu i na pewno więcej z niego wyniesie.

 

Team leaderzy powinni także uważnie obserwować swoich podwładnych, dzięki czemu będą w stanie poprawnie określić obszary do rozwoju. W ten sposób umiejętności i predyspozycje pracowników zostaną wykorzystane we właściwy sposób. Dzięki temu każdy będzie miał możliwość wykorzystania swoich mocnych stron. Dlatego rozwój kompetencji pracowników musi być indywidualnie dopasowany do każdej osoby.

 

Obszary do rozwoju pracowników – przykłady

 

W wielu firmach kładzie się nacisk na szkolenia dotyczące rozwoju kompetencji miękkich. Kursy te skupiają się na postawach oraz sposobie zachowywania się pracowników. Pomagają one poprawić efektywność wykonywania zadań oraz uczą, jak radzić sobie w stresujących sytuacjach np. z trudnym klientem. Osobom z branży IT z reguły zależy na tym, aby nauczyć się obsługi kolejnego programu komputerowego.

 

Bardzo ważne są warsztaty, które pobudzają kreatywność pracowników. Obecnie odchodzi się od szkoleń w trybie wykładów. Osoby, które zajmują się prowadzeniem kursów rozwojowych, chcą, aby uczestnicy brali czynny udział w zajęciach, co wpływa na poszerzenie horyzontów.

 

W pracy zespołowej bardzo ważne jest zgranie. Dlatego pracodawcy często decydują się na organizowanie warsztatów nazywanych team building. Mają one na celu zintegrować grupę, co pozwoli później wspólnie realizować wyznaczone przez przełożonego cele. W tym przypadku chodzi o rozwój całego teamu.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj