Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Jakim typem pracownika jesteś? Sprawdź najnowszy raport Praca.pl i Experience Institute

Jakim typem pracownika jesteś? Sprawdź najnowszy raport Praca.pl i Experience Institute

 
Jakim typem pracownika jesteś? Sprawdź najnowszy raport Praca.pl i Experience Institute

To Ty napędzasz i inspirujesz zespół, a może jesteś zdezorientowany w pracy albo trudno Ci się zaangażować w to, co robisz? Jakim typem pracownika jesteś – Lokomotywą, Ofiarnikiem, a może Wczasowiczem? Czytaj dalej i dowiedz się, co o Tobie mówi Twoje zachowanie w miejscu w pracy i jak przyjmowana postawa wpływa na rozwój obranej przez Ciebie ścieżki zawodowej.

 

Typologia pracowników jest częścią przygotowanego przez Praca.pl i Experience Institute raportu pt. Postawy pracowników w czasie pandemii i dziś. Analiza satysfakcji i zaangażowania w pracę przez pryzmat pracy zdalnej oraz typologii pracowników. Zachęcamy do zapoznania się z całą publikacją. 

 

Spis treści

Typy pracowników

 

Badanie postaw pracowników na współczesnym rynku pracy w Polsce pozwoliło nam podzielić osoby zatrudnione na 6 grup. Przynależność do każdej z nich jest determinowana poziomem zaangażowania w zadania służbowe oraz stopniem satysfakcji z pracy. 

 

  • Lokomotywy

 

Są to osoby zaangażowane w pracę i jednocześnie odczuwające wysoką z niej satysfakcję. Mówi się o nich, że są siłą napędową firmy czy swojego zespołu. Są aktywne, nie boją się brać odpowiedzialności, motywują innych.

 

  • Przygaszeni

 

To osoby umiarkowanie zaangażowane w zadania służbowe oraz średnio zadowolone ze swojej pracy. Jest to grupa zasługująca na szczególną uwagę pracodawców. W zależności od tego, jak umiejętnie zarządza się osobami o tym typie postawy, Przygaszeni mogą zasilić grono Lokomotyw bądź stać się Ofiarnikami.

 

  • Ofiarnicy

 

Ofiarnicy to te osoby, które deklarują wysokie zaangażowanie w wypełnianie obowiązków, a jednocześnie nie mają satysfakcji z pracy. 

 

  • Wczasowicze

 

Niejako odwrotność Ofiarników stanowią Wczasowicze. To ci pracownicy, którzy są zadowoleni z pracy – ale się w nią zbytnio nie angażują. 

 

  • Uśpieni

 

Uśpiony pracownik nie angażuje się w swoje zadania służbowe – swoje działania ogranicza do koniecznego minimum. Odczuwa także umiarkowaną satysfakcję z pracy.

 

  • Zagubieni

 

Jest to kolejna grupa, która wymaga szczególnej uwagi u przełożonych. Zagubiony pracownik ani nie angażuje się w pracę, ani nie odczuwa z niej satysfakcji. Może mieć poczucie, że znajduje się w niewłaściwym miejscu – to Zagubieni najczęściej składają wypowiedzenie, przyjmują propozycje konkurencji itp.

 

Nasze badanie pokazuje, że najliczniejszą grupą w firmach działających w Polsce stanowią pracownicy Uśpieni – to 31% wszystkich zatrudnionych. Na drugim miejscu są Zagubieni, stanowiący aż 25% pracowników. Nie są to optymistyczne wyniki, gdyż obie te grupy obejmują osoby o niskim poziomie zaangażowania w pracę. Warto jednak pamiętać, że odsetek osób określanych jako Zagubieni zmniejszył się o 13 pp. w stosunku do sytuacji w czasie pandemii. Jednocześnie w perspektywie dwuletniej zauważono wzrost Wczasowiczów (o 7 pp.), co także jest pozytywnym zjawiskiem – są oni bowiem często ambasadorami marek, wartościowymi członkami swoich zespołów, pomagającymi budować dobrą atmosferę w firmie. W porównaniu do 2020 r. o 4 pp. zwiększył się też odsetek Lokomotyw, czyli pracowników stanowiących siłę napędową firm.

 

Pracownicy na polskim rynku pracy według 6 typów postaw:

 

  • Lokomotywy – 10%,

  • Przygaszeni – 8%, 

  • Ofiarnicy – 6%,

  • Wczasowicze – 17%,

  • Uśpieni – 31%,

  • Zagubieni – 28%.

 

Typ pracownika a staż pracy

 

Osoby z najdłuższym stażem – co najmniej 10 lat pracy – częściej od innych są Lokomotywami lub Ofiarnikami. Z kolei najczęstszy w typ na rynku – pracownika Uśpionego – jest najbardziej powszechny wśród osób ze stażem nie dłuższym niż 3 lata. 

 

Jeśli chodzi o pracowników Zagubionych, najrzadziej są nimi pracownicy z co najmniej 10-letnim stażem. Niekoniecznie są to jednak nowicjusze. Jedna trzecia Zagubionych pracuje w firmie od 3 do 10 lat, jedna czwarta – ma staż od roku do 3 lat.

 

Typ pracownika a wypowiedzenie

 

Badanie pokazuje także, którzy pracownicy są najbardziej skłonni do opuszczenia firmy w krótkim czasie – Zagubieni oraz Ofiarnicy. 47% Zagubionych oraz 51% Ofiarników aktywnie szuka innej pracy. Nowego miejsca zatrudnienia najrzadziej szukają z kolei Lokomotywy (7%) i Wczasowicze (9%).

 

Typ pracownika a wielkość firmy

 

Lokomotywy występują dwukrotnie częściej w mikroprzedsiębiorstwach (jednostkach do 10 pracowników) niż w większych firmach. Szacuje się, że to około 21% kadry mikrozakładów pracy. Praca w niewielkiej grupie niejako wymusza większe zaangażowanie jej członków. Z drugiej strony aktywna kadra mikrofirm to dobry prognostyk dla rozwoju tychże jednostek. Lokomotywy pomagają rozkręcać działalność, poszerzać kadrę, wchodzić na nowe rynki itp., ich obecność w mikroprzedsiębiorstwach jest więc kluczowa i często przesądza o sukcesie biznesu.

 

Z kolei w małych zakładach pracy (10-49 osób) relatywnie wysoki odsetek (40%) stanowią Zagubieni. 

 

Jeśli chodzi o średnie przedsiębiorstwa (50-249 pracowników), te mają większy udział pracowników o typie Wczasowiczów (to około 20% kadry) niż innego rodzaju firmy.

 

Wśród osób zatrudnionych w dużych firmach (o kadrze liczącej co najmniej 250 pracowników) notuje się z kolei wysoki odsetek Uśpionych (34%).

 

Typ pracownika a praca zdalna

 

W Polsce wzrósł znacząco odsetek osób mających możliwość pracy w trybie home office. W tej grupie z pracy zdalnej korzystają najczęściej osoby zaangażowane i o wysokiej satysfakcji z pracy, czyli Lokomotywy (92% Lokomotyw mających taką możliwość pracuje zdalnie). 

 

Praca zdalna, ogólnie rzecz biorąc, jest bardzo dobrze oceniana przez zatrudnionych – taka formuła odpowiada 92% respondentów. Najbardziej zadowoleni są pracownicy o typie Lokomotywy (97% wyraża satysfakcję). 

 

Rzeczy warte wdrożenia w firmie

 

Nasi respondenci wskazali także, jakie zmiany chcieliby widzieć w swoich miejscach pracy – które pomogłyby im zwiększyć zaangażowanie i skutkowałyby wyższą satysfakcją z pracy. 

 

Dla 44% osób taki skutek przyniosłaby premia, podwyżka, benefity lub lepsze zaplecze socjalne.

 

Z kolei 21% badanych chętnie widziałoby w miejscu pracy usprawnienia związane z lepszą organizacją pracy – np. nowsze oprogramowanie, nowocześniejsze narzędzia.

 

15% pracowników wskazało z kolei potrzebę szkoleń lub organizacji imprez integracyjnych.

 

 

Rzeczy z których warto zrezygnować w firmie

 

Co z kolei podkopuje satysfakcję z pracy i zniechęca pracowników do działania? Nasi respondenci najchętniej zrezygnowaliby z rozbudowanej biurokracji (16% głosów) i przymusu pracy w biurze (8%). 7% osób wskazało też na problem mobbingu / nepotyzmu w firmach, w których pracują. 

 

Warto także zwrócić uwagę na kwestie, które pracownicy chcieliby zachować. Najwięcej osób opowiada się za:

 

  • benefitami / zapleczem socjalnym – 26% głosów, 

  • pracą zdalną / hybrydową – 17%, 

  • obecnymi dobrymi warunkami pracy – 13%.

 

Plany zawodowe

 

O tym, że w firmach działających w Polsce wiele jest jeszcze do poprawienia, świadczy to, że aż jedna trzecia badanych deklaruje chęć zmiany pracy w najbliższym czasie. Jedna czwarta aktywnie poszukuje nowej posady, a co dziesiąta osoba stwierdza, że będzie jej szukać (ale jeszcze tego nie robi). Co więcej, aż 38% respondentów uznało, że nie szuka pracy, ale są otwarci na propozycje. 

 

Tylko 25% osób zdecydowanie mówi, że nie szuka nowej pracy i nie planuje żadnej zmiany w kwestii swojego zatrudnienia. Kolejne 4% są niezdecydowane bądź nie zastanawiały się nad tym. 

 

Warto zauważyć także, że wśród preferowanych formuł pracy królują praca całkowicie zdalna oraz hybrydowa – łącznie 69% osób chce mieć możliwość pracy w trybie home office całkowicie bądź częściowo. Zdecydowanie za pracą stacjonarną opowiada się zaś zaledwie 5% respondentów.

 

Preferowane tryby pracy wśród pracowników zatrudnionych w Polsce:

 

  • całkowicie zdalna – 27%, 

  • całkowicie stacjonarna – 5%, 

  • hybrydowa – 42%, 

  • nie ma to dla mnie znaczenia – 26%.


Badanie postaw pracowników zostało przeprowadzone w okresie od 28 listopada do 30 grudnia 2022 r. metodą CAWI i miało formę kwestionariusza online. Wzięło w nim udział 1019 osób.

 

Zapoznaj się z podsumowaniem I części raportu z postaw pracowników w czasie pandemii i dziś. Znajdziesz w nim odpowiedzi na pytania, jak i dlaczego angażujemy się w pracę, jak wygląda home office w rzeczywistości popandemicznej i czy wydłuża się czas wykonywania zadań w pracy zdalnej, a także czy jesteśmy zadowoleni z własnych zarobków oraz kiedy jesteśmy skłonni polecać bliskim swojego pracodawcę.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Kontroli Produkcji

    Roca Polska   Gliwice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Jeżeli posiadasz: wykształcenie min. średnie, bardzo dobra znajomość Excela, doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku pracy w firmie produkcyjnej – mile widziane; zdolność szybkiego uczenia się, znajomość programu SAP (mile widziane), zdolności analityczne i sprawna praca ze...
  • Fabryka Armatury IDMAR Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: Aktywne pozyskiwanie i obsługa klientów, Praca na podległym terenie, Realizacja polityki i wyznaczonych celów sprzedażowych, Budowa silnej pozycji firmy na lokalnym rynku, Monitorowanie działań konkurencji, Uczestnictwo w targach. Praca na terenie województwa:...
  • Handlowiec

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wymagania: gotowość do pracy zmianowej; znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie B-2 sprawna obsługa komputera, w szczególności programów biurowych; umiejętność profesjonalnej komunikacji i nawiązywania relacji; świetne umiejętności organizacyjne;
  • Księgowy / Księgowa - Specjalista ds. Podatków

    Praca.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Weryfikacja rejestrów VAT i sporządzanie JPK_V7M; Udział w sporządzaniu rozliczeń podatkowych CIT oraz podatku odroczonego; Księgowanie odsetek od pożyczek; Analiza zakupionych usług na potrzeby naliczenia wartości podatku u źródła (WHT) Monitorowanie i wsparcie...
  • Asystentka stomatologiczna / Asystent stomatologiczny

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: umiejętność pracy ze stomatologiem "na cztery ręce" otwartość na podwyższania swoich kwalifikacji zawodowych; sumienność, dokładność i rzetelność; umiejętność pracy w zespole; doświadczenie w pracy z chirurgiem i / lub uprawnienia higienistki stomatologicznej jako dodatkowy atut;
  • Kasjer / Kasjerka

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Andrychów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 400 - 5 400 zł brutto/mies.
    6 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? dbanie o kompleksową obsługę naszych klientów; kontrola i przyjmowanie zwrotu towarów w kasach; pomoc w rozliczeniach, zabezpieczeniach środków finansowych i dokumentów firmowych.

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.