Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Klin podatkowy – co to? Jak obliczyć?

Klin podatkowy – co to? Jak obliczyć?

 
Klin podatkowy – co to? Jak obliczyć?

Pracodawca ponosi koszty zatrudnienia pracowników, na które składają się nie tylko wynagrodzenia, ale także podatki i składki ZUS. Wysokość tych obciążeń określana jest jako klin podatkowy, a więc różnica między pensją brutto a netto. Jak wyliczyć klin podatkowy w Polsce? Sprawdź, jakie skutki mają wysokie koszty ponoszone przez pracodawców.

 

Spis treści

Co to jest klin podatkowy?

 

Klin podatkowy to suma danin i podatków, które opłaca pracownik i pracodawca ponoszący koszty zatrudnienia pracownika z tytułu umowy o pracę (bądź zleceniodawca i zleceniobiorca w przypadku umowy zlecenia czy umowy o dzieło). Nazywa się tak różnicę pomiędzy całkowitym kosztem zatrudnienia a kwotą wynagrodzenia netto. Najczęściej różnica ta przedstawiana jest jako udział procentowy w całkowitych kosztach pracy. Wysokość klina podatkowego można zmniejszyć – służy do tego kwota wolna od podatku i ulgi podatkowe na dzieci.

 

Jak wskazują wyliczenia przedstawione przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Polska znajduje się w czołówce państw, w których klin podatkowy dla minimalnego wynagrodzenia jest najwyższy. Jest to spowodowane przede wszystkim przez wysokość wydatków na świadczenia społeczne, które pokrywane są przez wpływy do budżetu państwa z obciążeń fiskalnych pracy.

 

Klin podatkowy – główne składowe

 

Analizy porównawcze definiują klin podatkowy jako procentowy udział różnicy całkowitego kosztu pracy i wynagrodzenia netto. W jego skład wchodzą wszelkiego rodzaju podatki i daniny opłacane zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Są to:

 

  • podatek dochodowy;

  • składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę;

  • składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracownika.

 

Klin podatkowy – jak wyliczyć?

 

Wynagrodzenie brutto to pensja netto plus koszty pracodawcy. Aby sprawdzić, jak wygląda pensja brutto a netto w konkretnym przypadku, konieczne jest wyliczenie wszystkich danin, które składają się na całkowity koszt pracodawcy.

 

Klin podatkowy można obliczyć  na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga stosowania się do definicji tego pojęcia, a więc odjęcia pensji netto od kosztów zatrudnienia. Robi się to wykorzystując poniższy wzór:

 

  • całkowity koszt pracownika – wynagrodzenie netto = klin podatkowy (w polskich złotych).

 

Wysokość klinu można też określić jako wartość procentową. Takie obliczenia wymagają zastosowania innego wzoru:

 

  • klin podatkowy : całkowity koszt pracodawcy x 100% = klin podatkowy (w procentach).

 

Klin podatkowy w Polsce – ile wynosi?

 

2022 rok przyniósł dalsze zmiany podatkowe wynikające z wprowadzenia Polskiego Ładu. Dane opublikowane na początku roku przez Polski Instytut Ekonomiczny pokazują, że problemy gospodarcze nie wpłynęły znacząco na opodatkowanie wysokich dochodów osób fizycznych – wciąż są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej.

 

Klin podatkowy jest wskaźnikiem, dzięki któremu można określić łączne obciążenie dochodów z wykonywanej pracy. Na terenie Unii Europejskiej wynosi średnio 47%, w Polsce jest to 42%. Mediana zarobków polskich pracowników w pierwszym kwartale roku wyniosła 6235,22 złotych. W Europie niższe średnie zarobki zanotowały jedynie Węgry, Bułgaria, Rumunia i Łotwa.

 

Klin podatkowy – skutki

 

Na polski rynek pracy wpływają wszystkie pozapłacowe koszty pracy składające się na koszty zatrudnienia pracownika. Zarówno podatek dochodowy od osób fizycznych, jak i składki na ubezpieczenia społeczne oddziałują na takie aspekty zatrudnienia jak podaż pracy czy popyt na pracę, zwiększając napływ pracowników do szarej strefy. Im wyższy klinpodatkowy, tym mniejszy popyt na pracę, co oznacza wzrost znaczenia szarej strefy.

 

Rosnące koszty pracy powodujące wzrost klina często traktowane są jako jedna z głównych barier na polskim rynku pracy. Dotyczy to głównie osób o niskich kwalifikacjach, które zarabiają mniej niż średnie wynagrodzenie, osób starszych oraz młodzieży. Przyjmuje się, że klin wpływa szczególnie na niskoproduktywne miejsca pracy działające w sektorze małych, ewentualnie średnich przedsiębiorstw. Wysoki koszt pracownika generowany przez obciążenia podatkowe i składkowe wpływa negatywnie nie tylko na działalność gospodarczą, ale również na politykę zatrudnieniową firm. To z kolei przekłada się na niechęć do legalnego zatrudniania pracowników.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Kierownik Restauracji

    City 88 Sp. z o.o.   Poznań    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 320 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zarządzanie podległym zespołem, organizacja i nadzór pracy, motywowanie do efektywnej pracy, Szkolenie pracowników, Współtworzenie i wprowadzanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi; Efektywne planowanie pracy w trakcie zmiany, Zapewnienie ciągłości dostaw, Stała współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Asystent / Asystentka Biura

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa zlecenie  pełny etat
    6 godz.
    Twoje zadania: bieżąca obsługa sekretariatu, obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej, koordynacja obiegu dokumentów i zapewnienie właściwego przepływu informacji, obsługa gości zewnętrznych, rezerwacje podróży służbowych, koordynacja dostępności sal konferencyjnych.
  • Inżynier ds. Jakości i Obsługi Klienta

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk   
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Efektywna obsługa reklamacji klientów; Śledzenie portali klienta i raportowanie ryzyk; Aktualizacja rejestru reklamacji; Wprowadzanie wymagań klienta w procesy; Kontakt z klientami: e-mail, telefon, wizyty; Reprezentowanie firmy w kwestiach jakości; Planowanie i...
  • Inżynier ds. Systemów Jakości

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk   
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Nadzorowanie i optymalizacja dokumentów systemowych. Planowanie i przeprowadzanie audytów wewnętrznych (systemowych, procesowych, produktowych, homologacyjnych) oraz audytów specjalnych. Ocena i rozwijanie kompetencji zespołu audytorów wewnętrznych. Prowadzenie szkoleń...
  • Concentrix
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   7 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Stellenbeschreibung: Du beantwortest telefonisch Kundenanfragen, bietest allen Kunden professionelle und kompetente Unterstützung auf höchstem Niveau an und präsentierst den Kunden die aktuellen Promotionen; Du erläuterst die Vorteile und Funktionen von Produkten; Du verfolgst und erreichst die...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!