Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Ochrona delegowanych pracowników

Ochrona delegowanych pracowników

 
Ochrona delegowanych pracowników

Delegowanie pracownika to wyznaczenie mu wykonywania zadań służbowych na terenie innego państwa, miasta, lub też modyfikacja zakresu wykonywanych zadań bez zmiany miejsca pracy. Należy pamiętać, że delegowanie a oddelegowanie to dwa różne pojęcia: delegować można pracownika bez zmiany umowy, ale nie dłużej niż na 3 miesiące, zaś oddelegowanie może dotyczyć dłuższego okresu, lecz wiąże się z koniecznością zawarcia umowy o oddelegowaniu.

 

Delegowanie pracowników: zasady

 

Kodeks pracy oraz poświęcona zagadnieniom delegowania pracowników Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług dają pracodawcy możliwość delegowania pracownika, na czas nie dłuższy niż 3 miesiące, do wykonywania innych zadań i/lub pracy w innym miejscu. Podstawowym warunkiem jest to, aby czasowo powierzona praca odpowiadała kwalifikacjom pracownika delegowanego i aby ten otrzymywał za nią nie mniejsze wynagrodzenie, niż za zadania wykonywane na co dzień.

 

Delegacja pracownika – prawa i obowiązki

 

Pracownikom delegowanym przysługuje zwrot wydatków na pokrycie kosztów podróży, wyżywienia (tzw. dieta) i zakwaterowania. Pracownik przebywający w delegacji ma obowiązek odpowiedniego udokumentowania wszystkich wydatków i przedstawienia ich pracodawcy. Delegacja, trwająca maksymalnie 3 miesiące, traktowana jest bowiem na podobnej zasadzie jak podróż służbowa. Rozliczenie delegacji służbowej powinno odbyć się niezwłocznie po jej zakończeniu (maksymalnie 14 dni po powrocie pracownika do stałego miejsca pracy).

 

Delegowanie za granicę

 

16 kwietnia 2019 roku Parlament Europejski uchwalił dyrektywę dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, mającą na celu ochronę pracowników delegowanych. Dyrektywa nakłada na pracodawcę m.in. obowiązek zapewnienia w miejscu delegowania takich samych lub lepszych, niż w miejscu stałej pracy, warunków w zakresie:
• minimalnych okresów odpoczynku i maksymalnego czasu pracy,
• minimalnego wymiaru płatnego urlopu,
• wynagrodzenia,
• środków ochronnych dla młodzieży oraz kobiet w ciąży i bezpośrednio po urodzeniu dziecka,
• równego traktowania kobiet i mężczyzn.


W celu większej ochrony pracowników delegowanych Unia Europejska powołała specjalną platformę na rzecz usprawnienia współpracy w zakresie przeciwdziałania pracy nierejestrowanej. Ma ona „uczestniczyć w monitorowaniu i ocenie przypadków oszustw, poprawiać realizację i sprawność współpracy administracyjnej pomiędzy państwami członkowskimi, opracować mechanizmy alarmowe oraz służyć pomocą i wsparciem w zakresie wzmocnionej współpracy administracyjnej i wymiany informacji między właściwymi organami i podmiotami” (źródło: dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r. zmieniająca dyrektywę 96/71 dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług).

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. kadr i płac

    ADN Akademia Sp. z o.o. Sp. k.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Pracując jako Specjalista ds. kadr i płac będziesz odpowiedzialny za cały proces związany zarówno z administracją kadrową jak i naliczaniem wynagrodzeń. Dbałość o terminową i poprawną realizacją zadań oraz bezpośredni kontakt z managerami to nasze główne cele, które wspólnie...
  • STOKSON Spółka Jawna Henryk Stokłosa i Wspólnicy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Opis stanowiska: Utrzymanie w optymalnej sprawności technicznej (serwis, remonty, regulacje, przeglądy okresowe i naprawy) maszyn i urządzeń produkcyjnych, Praca stacjonarna w zakładzie produkcyjnym.
  • Concentrix
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Co jeśli możesz być częścią czegoś wielkiego? Kiedy ostatnio oferta pracy skierowana do mieszkańców Lublina zaparła Ci dech w piersiach? Nie kojarzysz? Zatem daj szansę swojej karierze i dołącz do nowego zespołu tworzonego z myślą o Tobie w Concentrix Lublin! Czy jesteś...
  • Operator koparki

    POLAQUA Sp. z o.o.   Biała Podlaska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Miejsce pracy: budowa drogi ekspresowej w okolicach Białej Podlaskiej
  • Specjalista ds. Analityki

    GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    DO ZADAŃ OSOBY ZATRUDNIONEJ NA TYM STANOWISKU BĘDZIE NALEŻAŁO: uczestnictwo w rozwoju certyfikowanego Laboratorium Bioanalitycznego, opracowanie nowych i modyfikacja istniejących metod analitycznych służących do oznaczania stężenia białek/ przeciwciał monoklonalnych w matrycach...
  • Specjalista / Inżynier Działu Industrializacji

    Roca Pool - Spa Sp. z o.o.   Gryfice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    To będziesz odpowiedzialna/y za: Nadzór nad procesem wdrożeń produktów, Tworzenie dokumentacji wdrożeniowych, Rozwój nowych oraz modyfikację istniejących produktów, Ścisłą współpracę z powiązanymi działami, Rozwój istniejących oraz pracę nad nowymi rozwiązaniami...

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.