Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Pączki na tłusty czwartek a koszty uzyskania przychodu

Pączki na tłusty czwartek a koszty uzyskania przychodu

 
Pączki na tłusty czwartek a koszty uzyskania przychodu

Jedni czekają na oprószone cukrem pudrem lub lukrowane, nadziane różą lub marmoladą pączki tradycyjne, inni wolą pączki z dziurką albo domowe pączki z twarogiem. O gustach się nie dyskutuje, warto natomiast zastanowić się, jak tłusty czwartek w firmie wpływa na sprawy podatkowe. Czy faktury za słodkości umilające dzień klientom, kontrahentom i zatrudnionym można wrzucić w koszty uzyskania przychodu?

 

Spis treści

Koszty podatkowe a zakup pączków przez przedsiębiorcę

 

  • dla pracowników

 

Pączki na tłusty czwartek w wielu firmach są już niemal niepisaną tradycją. Poczęstunek  od szefa to nie tylko miły gest. Takie działania integrują pracowników, budują wizerunek przedsiębiorstwa i motywują. W miłej atmosferze lepiej się pracuje, zatrudnieni są mniej zestresowani, a przez to wydajniejsi.

 

Czy zatem słodkości, pączki i chrusty można wziąć na fakturę i wliczyć w koszty? Po odpowiedź na to pytanie należy sięgnąć do Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych albo Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

 

Art. 22.1 Ustawy o PIT.:

 

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

 

Analogiczny zapis znajduje się w art. 15. 1. Ustawy o CIT, wyjątki w art. 16.

 

 

Wśród wydatków, które, pomimo że są bezpośrednio związane z uzyskaniem albo zabezpieczeniem przychodu, nie można odliczać, ustawodawca wymienia koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Jednocześnie niekiedy trudno bezsprzecznie stwierdzić, co oznacza owa reprezentacja, zwłaszcza że w prawie podatkowej nie zostało to pojęcie zdefiniowane. Czy spotkanie pracownicze z poczęstunkiem na tłusty czwartek będzie służyć zabezpieczeniu źródła przychodu, czy może są to działania wizerunkowe, reprezentacyjne?

 

Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej wielokrotnie już w interpretacjach indywidualnych klasyfikował pączki dla pracowników jako wydatki związane z uzyskaniem przychodu. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, by wydatek miał swoje uzasadnienie i był odpowiednio udokumentowany. W razie kontroli i wątpliwości urzędu skarbowego to na właścicielu firmy spoczywa odpowiedzialność wykazania, że pączek służył uzyskaniu lub zabezpieczeniu przychodu.

 

  • dla klientów

 

Czy poczęstunek dla klientów, kontrahentów lub innych osób odwiedzających siedzibę firmy w tłusty czwartek można potraktować tak samo, jak dla pracowników, czy jednak to wydatki na reprezentację, budowanie prestiżu i wizerunku przedsiębiorstwa? Fiskus z reguły nie kwestionuje zasadności wliczenia w koszty uzyskania przychodu pączków. Jest to drobny poczęstunek, podawany podczas prowadzenia rozmów w zakresie prowadzonej przez firmę działalności gospodarczej. Za zasadnością takiej praktyki przemawia też fakt, że pączki stały się niemal standardem, podobnie jak kawa i herbata dla pracowników lub proponowana podczas biznesowych spotkań. Na koniec raz jeszcze warto podkreślić, że każdy wydatek przedsiębiorca powinien potrafić racjonalnie uzasadnić i powiązać z przychodem firmy.

 

Czytaj także: Tłusty czwartek w pracy zdalnej

 

Tłusty czwartek a koszty uzyskania przychodu – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy pączki dla pracowników można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?

 

Pączki dla pracowników mogą być klasyfikowane jako wydatki związane z uzyskaniem przychodu, niemniej w takim wypadku na przedsiębiorcy ciąży obowiązek odpowiedniego uzasadnienia i udokumentowania okoliczności, które to usprawiedliwiają.

 

  • Czy pączki dostarczone do firmy służą reprezentacji?

 

Zgodnie z Ustawą o PIT do kosztów uzyskania przychodu nie wlicza się między innymi wydatków na reprezentację. Często jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dany koszt służył reprezentacji i działaniom wizerunkowym, czy zabezpieczeniu źródła przychodu. Przedsiębiorca powinien rozważyć każdą okoliczność zakupu np. słodyczy do firmy indywidualnie, by odpowiednio zaklasyfikować dany wydatek.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!