Tłusty czwartek w pracy zdalnej – jak go obchodzić?

 
Tłusty czwartek w pracy zdalnej – jak go obchodzić?

Tłusty czwartek bez wątpienia należy do ulubionych dni w roku. Właśnie wtedy bez wyrzutów sumienia pozwalamy sobie na słodkości, w tym tradycyjne pączki i faworki – zwane także chruścikami. Kiedy wypada tłusty czwartek w 2023 r.? Czy zorganizowanie celebracji tego dnia z zespołem zdalnym to dobry pomysł? Podpowiadamy. 

 

Spis treści

Tłusty czwartek 2023 – kiedy wypada?

 

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami. Osoby, które już nie mogą się doczekać dnia delektowania się łakociami, czeka dobra wiadomość – do święta zostało już tylko kilka tygodni, w 2023 r. dzień ten przypada 16 lutego. 

 

Pracodawcy powinni zakreślić tę datę w kalendarzu i już zawczasu zastanowić się nad sposobem dostarczenia pączków, faworków czy innych smakołyków do firmy. Takie usługi oferują liczne cukiernie i firmy cateringowe.

 

Tłusty czwartek – historia

 

Tradycja tłustego czwartku jest w Polsce bardzo popularna – w wielu miejscowościach do najlepszych pączkarni i cukierni ustawiają się tego dnia długie kolejki. Mało kto jednak wie, skąd wziął się zwyczaj opychania się słodyczami właśnie tego dnia. Jest on ściśle związany z Wielkanocą. Dlatego, podobnie jak w przypadku tego święta, data tłustego czwartku jest ruchoma. Co więcej, tłusty czwartek zawsze przypada w czwartek po katolickim Popielcu – Środzie Popielcowej, czyli pierwszym dniu chrześcijańskiego Wielkiego Postu. Tłusty czwartek jest więc zawsze drugim dniem tegoż Postu. Od tłustego czwartku do Wielkanocy jest zawsze 45 dni. 

 

Podobnie jak wiele innych zwyczajów przejętnych w późniejszych wiekach przez chrześcijaństwo, także tradycja tłustego czwartku sięga czasów pogańskich. Tłuste potrawy spożywano na cześć przeminięcia zimy i nadejścia wiosny. Dawniej pączki nadziewano słoniną, zwyczaj jedzenia słodkich pączków rozpowszechnił się dopiero w czasach nowożytnych.

 

Tłusty czwartek w pracy zdalnej – obchodzić czy nie?

 

 Wspólne częstowanie się słodyczami przy filiżance kawy lub kubku herbaty to w wielu polskich firmach tradycja. A co w przypadku, gdy część bądź cały zespół wykonuje obowiązki w trybie home office? 

 

Praca zdalna to nie powód, by rezygnować z tłustego czwartku, pączków i wesołej atmosfery tego dnia. Zanim jednak postanowimy zorganizować tłusty czwartek dla pracowników zdalnych – warto zapytać ich o opinię na ten temat. Przyjmowanie dostawy ze smakołykiem albo udział w spotkaniu integracyjnym online dla części osób mogą byc problematyczne. W tym dniu chodzi przede wszystkim o to, by sprawić przyjemność zatrudnionym – dlatego warto poznać ich oczekiwania. Pomóc w tym może na przykład anonimowa ankieta lub poproszenie o wiadomości e-mail od osób, które chcą wziąć udział w tłustym czwartku.

 

Tłusty czwartek – jak go obchodzić w pracy zdalnej?

 

Zorganizowanie tłustego czwartku w zespole zdalnym nie musi być skomplikowane. Oto kilka pomysłów na celebrację święta łasuchów w pracy online.

 

  • Pączki z dostawą do domu pracownika

 

Zapewnienie pracownikom pączków leży zwykle w gestii przełożonego – nie jest to oczywiście jego obowiązek, ale często praktykowany zwyczaj. Kiedy zespół pracuje w trybie home office, można po prostu rozesłać łakocie prosto do domów podwładnych. Taki gest będzie z pewnością bardzo dobrze odebrany. Wzrosną notowania szefa wśród pracowników, poprawi się ogólne zadowolenie z pracy – warto rozważyć tę opcję.

 

  • Voucher na pączki

 

Kolejnym pomysłem jest voucher na pączki – ofert tego typu przybywa. Dzięki voucherowi pracownik zdalny będzie mógł samodzielnie wybrać pączek ze swoim ulubionym nadzieniem oraz miejsce zakupu – do dla niego doskonałe rozwiązanie. Przynajmniej w tym roku uniknie rozczarowania, że dostał mu się pączek różany, a nie np. adwokatem!

 

  • Spotkanie online i wspólne jedzenie pączków

 

Wspólne kosztowanie pączków i innych słodyczy to sposób na poprawienie atmosfery w pracy. W przypadku home office spotkanie może odbyć się za pośrednictwem firmowego komunikatora – jako czat, rozmowa lub wideorozmowa. Warto zapytać pracowników, czy chcą zrobić sobie przerwę na spotkanie online, oczywiście w godzinach pracy, oraz jaką formę kontaktu preferują. Czas i miejsce należy wyznaczyć wcześniej i poinformować o tym pracowników np. w e-mailu. Żeby spotkanie się udało, każdy z uczestników musi zaopatrzyć się w ulubioną przekąskę!

 

  • Konkurs dla pracowników na najciekawsze zdjęcie z pączkiem

 

Integracji pracowniczej sprzyjają żarty i zabawy. A skoro już wszyscy zajadają się pączkami… dlaczego nie zorganizować minikonkursu, np. na najśmieszniejsze czy najciekawsze zdjęcie z pączkiem lub innym tłustoczwartkowym motywem? Zdjęcia można przesyłać na e-mail lub wklejać do komunikatora. Następnie wszystkie osoby oddają swoje głosy.

 

Sprawdź także, jak wygląda kwestia: tłusty czwartek a koszty uzyskania przychodu.

 

  • Gry online dla pracowników z motywem pączka

 

Oderwać się od obowiązków i zrelaksować pomogą również gry z motywem pączka dla pracowników online. Jedną z najprostszych zabaw jest gra w dwie prawdy i jedno kłamstwo. Zasady są proste: wyznaczona osoba stwierdza trzy fakty, a pozostali uczestnicy zabawy muszą zgadnąć, które z nich to fałsz.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty