Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Praca w sobotę – dzień wolny, nadgodziny, wynagrodzenie, Kodeks pracy

Praca w sobotę – dzień wolny, nadgodziny, wynagrodzenie, Kodeks pracy

 
Praca w sobotę – dzień wolny, nadgodziny, wynagrodzenie, Kodeks pracy

Kodeks pracy zabrania (z wyjątkiem ściśle określonych sytuacji) wykonywania obowiązków służbowych w niedziele i święta ustawowo wolne. Dla osób pracujących w takim dniu przewidziane jest dodatkowe wynagrodzenie, a także odbiór wolnego. A co z osobami, które wykonują pracę w sobotę?

 

Praca w sobotę w podstawowym systemie czasu pracy


Podstawowy system czasu pracy rozumiany jest najczęściej jako typowa praca od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 lub 9-17. Pięciodniowy tydzień pracy nie precyzuje jednak ściśle, że praca musi być świadczona właśnie w tych dniach. Jak czytamy w Kodeksie pracy, w takim systemie „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy” (źródło: Kodeks pracy, Art. 129. § 1).

W podstawowym systemie pracy pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin, a w każdym tygodniu – 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Ustawa precyzuje, że odpoczynek powinien (poza określonymi sytuacjami) przypadać w niedzielę, najczęściej więc pracodawcy wyznaczają do odpoczynku cały weekend: sobotę i niedzielę, aby przy okazji wywiązać się z obowiązku zapewnienia 35-godzinnego wypoczynku.

Może być jednak tak, że pracownik dostanie wolną niedzielę i poniedziałek, a sobotę nie – ustawa tego nie zabrania. Natomiast w przypadku, gdy w umowie zapisano, że pracownik jest zobowiązany do wykonywania zajęć służbowych od poniedziałku do piątku, a będzie je wykonywał także w sobotę, należy mu się odbiór dnia wolnego za pracę w sobotę do końca okresu rozliczeniowego.

 

Równoważny czas pracy a praca w sobotę


Główną różnicą między podstawowym a równoważnym systemem czasu pracy jest to, że w systemie równoważnym pracodawca nie musi płacić dodatkowo za pracę w wymiarze ponad 8 godzin dziennie (pod warunkiem,  że są one ujęte w harmonogramie pracy). Godziny takie nie są traktowane jako nadgodziny. Liczba godzin pracy w poszczególnych dniach może być różna, ważne jest jednak to, aby w całym okresie rozliczeniowym równoważyła się ona do określonej w umowie liczby – przeciętna norma tygodniowa wynosi 40 godzin. Pory rozpoczęcia i zakończenia pracy w poszczególnych dniach muszą być planowane przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem i przekazywane pracownikowi w formie harmonogramu pracy.

Podobnie jak w przypadku podstawowego wymiaru czasu pracy, dzień wolny za pracę w sobotę przypada tylko wtedy, gdy praca w tym dniu została dodana do grafiku pracownika już po przedstawieniu mu harmonogramu na dany okres rozliczeniowy, a rekompensata pieniężna – tylko w wyjątkowych sytuacjach.

 

Praca w sobotę a dzień wolny


Za pracę w sobotę pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny tylko w przypadku, gdy realizowanie obowiązków służbowych w tym dniu jest sytuacją wyjątkową. Innymi słowy, jeżeli w umowie widnieje zapis, że praca będzie wykonywana w sobotę, nie przysługuje z tego tytułu odbiór  dnia wolnego. Natomiast jeśli praca odbywa się w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy od poniedziałku do piątku, a dodatkowo zostają wyznaczone obowiązki w sobotę, pracownikowi należy się dzień wolny, który powinien zostać wykorzystany najpóźniej do końca danego okresu rozliczeniowego.

 

Praca w sobotę: nadgodziny


Praca w sobotę traktowana jest jako nadgodziny tylko w przypadku, gdy prowadzi do przekroczenia tygodniowego czasu pracy, i nie został odebrany dzień wolny. Warto jednak podkreślić, że udzielenie wolnego za pracę w sobotę jest obowiązkiem pracodawcy i niewywiązanie się z niego może skutkować karą grzywny. Praca w sobotę powyżej 8 godzin umożliwia odbiór takiej liczby godzin, która faktycznie została przepracowana w wolny dzień, a więc jeśli zwykły dzień pracy wynosi 8 godzin, pracownik ma prawo odebrać jeszcze dodatkowo przepracowane godziny.

 

Praca w sobotę – wynagrodzenie


Za pracę w wolną sobotę, jeżeli wiążę się ona z przekroczeniem norm tygodniowych, przysługuje dodatek do pensji w wysokości 50% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy, a 100% - jeśli w przepracowaną sobotę przypada święto. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy pracodawca z przyczyn od siebie niezależnych nie może przydzielić pracownikowi dodatkowego dnia wolnego.

 

Praca w sobotę: Kodeks pracy


Zasady dotyczące dopuszczalnej liczby godzin wykonywania pracy w poszczególnych systemach czasu pracy, w tym opis wymaganych ustawowo godzin i dni wolnych od pracy i reguły rozliczania nadgodzin zostały ujęte w dziale szóstym pod tytułem: „Czas pracy” Kodeksu pracy.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy

    MOTOKARIERA S.C.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku należeć będzie: Przygotowywanie deklaracji podatkowych. Weryfikacja dokumentów księgowych zgodnie z procedurami kontroli wewnętrznej, Analiza księgowań pod kątem podatkowym. Sprawozdania dla controllingu i audytu. Wsparcie Głównej...
  • AGATA Spółka Akcyjna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań na tym stanowisku będzie należało: Realizacja planów sprzedaży; Raportowanie analizy sprzedaż przełożonym (Dyrektor oraz Zastępca Dyrektora); Wdrażanie oraz szkolenie nowych pracowników; Tworzenie grafików pracy; Odpowiedzialność za pracę podległego zespołu...
  • Asystent Dyrektora

    NADZEYA KHAROSHKA NDIAX   Warszawa    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa zlecenie / o staż/praktykę / o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Szybkie wyszukiwanie informacji na żądanie i prezentowanie ich w uporządkowanej formie; Wykonywanie połączeń telefonicznych i wysyłanie listów biznesowych; Organizacja spotkań biznesowych, wydarzeń; Pomoc w organizacji procesów biznesowych w firmie; Prowadzenie mediów...
  • Ekspert ds. procesu problem management

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Jako Ekspert w naszym zespole będziesz: modelował i wdrażał w organizacji procesy wg metodologii ITIL, kontrolował przebieg procesów na podstawie wypracowanych KPI, określał standardy działań naprawczych wynikające z procesu Problem Management, monitorował postęp realizacji rekomendacji...
  • Administrator nieruchomości

    PKO Bank Polski   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:zapewniasz utrzymanie właściwego stanu technicznego nieruchomości, w tym realizację zaleceń z przeglądów budowlanych, przeciwpożarowych, bezpieczeństwa i higieny pracy,organizujesz i uczestniczysz w kontrolach stanu technicznego nieruchomości oraz...
  • Ekspert ds. zakupów administracyjnych i bezpieczeństwa

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:bierzesz udział w opracowywaniu wraz z liderem merytorycznym strategii i planów zakupowych dla kategorii zakupowych,cyklicznie monitorujesz rynek dostawców i oferentów dla kategorii zakupowych,organizujesz postępowania na zakup towarów i usług, w tym opracowujesz...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.