Wybrana kategoria

Rekrutacja w czasach epidemii. Rozmowa z Agatą Piekarczyk, Talent Acquisition Coordinator w Rockwell Automation

2020-11-13

Praca.pl: W jaki sposób przejście do funkcjonowania w przestrzeni online ma wpływ na standardy rekrutacji?

 

A.P.: Zdecydowanie nowa rzeczywistość wpływa na standardy rekrutacji, jednak należy pamiętać, że nie są one niższe, są po prostu inne. W Rockwell Automation firmie z przeszło 100-letnią tradycją, zapewniającą globalne rozwiązania w zakresie techniki napędowej, sterowania i oprogramowania, wspólnie udoskonalamy proces rekrutacji oraz proces wdrożenia nowych pracowników, aby wszystko przebiegło sprawnie, a doświadczenia kandydata znalazły się na najwyższym poziomie. Kandydaci i nowi pracownicy są zadowoleni z naszych nowych rozwiązań jak np. pierwszy dzień szkoleń online. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych. Pracownicy działów Talent Acquisition, HR Service Centre, BHP oraz IT przygotowują plan szkoleń oraz przeprowadzają je w pełni zdalnie. Jesteśmy zawsze otwarci na pytania pracowników.

 

Następnego dnia pracownik ma okazję poznać managera swojego nowego działu. W trakcie tego dnia nowy członek zespołu otrzymuje służbowy sprzęt, jego przełożony czuwa nad konfiguracją niezbędnego połączenia zdalnego. Nowy pracownik jest już gotowy do dalszych treningów online oraz do pracy zdalnej. Oczywiście jego przełożony wraz z nowym zespołem i pracownikami działów takich jak Talent Acquisition czy HR Service Center pozostają do dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań. Z łatwością można nas znaleźć, wpisując nazwisko lub nazwę działu w komunikatorze Skype for Business, z którego każdy pracownik korzysta.

 

Praca.pl: Jakie są kluczowe elementy w kontakcie z kandydatem podczas rekrutacji online?

 

A.P.: Przede wszystkim, jak wspomniałam wcześniej, kandydat powinien zostać poinformowany, już w trakcie aplikowania na daną pozycję, że rekrutacja odbędzie się zdalnie. W obecnej sytuacji Rockwell Automation dokłada wszelkich starań, aby proces ten przebiegł tak sprawnie, jak to tylko możliwe. Standardowo kontaktujemy się z wybranymi kandydatami i przeprowadzamy z nimi 30-minutową rozmowę telefoniczną, a następnie umawiamy się z nimi na spotkanie online. Używamy narzędzi takich jak Skype for Business lub Microsoft Teams, ale o tym Drogi Kandydacie dowiesz się bezpośrednio od Talent Advisora. Wszystkie informacje zostaną również przesłane mailowo.

 

Praca.pl: Z jakimi problemami może mieć styczność kandydat podczas rekrutacji online?

 

A.P.: Niewątpliwie rekrutacja online niesie za sobą pewne niespodzianki, choć należy pamiętać, że dochodzi do nich stosunkowo rzadko. Połączenie internetowe podczas rozmowy może zostać zakłócone. Może to być dodatkowe źródło stresu dla kandydata. Czasem dzieci mogą pojawić się w tle w trakcie rozmowy. Jednak muszę tutaj wspomnieć, że takie rzeczy się zdarzają i nie ma się czym martwić. Drogi kandydacie, jeśli to czytasz, zapamiętaj: rekruter widzi, ile wysiłku włożyłeś, ubiegając się o dane stanowisko i przygotowując się rzetelnie do rozmowy kwalifikacyjnej. Elegancki, schludny wygląd oraz porządek w tle jest wymagany, jednak sprawy nie do końca zależne od Ciebie nie są powodem do stresu.

Po drugie, mogą występować problemy techniczne, takie jak pogłos itp. Dlatego dobrym pomysłem jest używanie słuchawek z wbudowanym mikrofonem.

 

Praca.pl: Który element po stronie kandydata powinien być kluczowy podczas przygotowywania się do rozmowy rekrutacyjnej online?

 

A.P.: Rozmowa kwalifikacyjna online jest bardzo podobna do tej przeprowadzanej lokalnie. Tak więc przede wszystkim kandydat powinien być świetnie przygotowany pod względem merytorycznym. Standardowo powinien przedstawić nam swoje doświadczenie oraz umiejętności. Może spodziewać się pytania zadanego w języku angielskim. Sprzęt, z którego korzysta powinien być w pełni naładowany, a narzędzie, o którego zainstalowanie poprosimy dużo wcześniej, powinno zostać wypróbowane. Warto sprawdzić czy kamera, zestaw słuchawkowy czy mikrofon wraz z głośnikami działają bez zarzutu.

 

Praca.pl: Top 3 wskazówki dla kandydata przed rozmową.

 

A.P.:

  1. Potraktuj rozmowę kwalifikacyjną online jak spotkanie w siedzibie firmy, a więc pamiętaj o eleganckim ubiorze oraz zadbaj, aby tło, które będzie widoczne dla rekrutera było uporządkowane i nie rozpraszało ani Ciebie, ani osoby rekrutującej.
  2. Dokładnie sprawdź, czy wszystko działa.
  3. Bądź sobą! Nie stresuj się.

Przeczytaj także: