Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

 
Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanoc to najstarsze, a jednocześnie najważniejsze święto chrześcijańskie. Obok świąt Bożego Narodzenia to także okazja, aby docenić pracowników, a także poprawić relacje i nastroje w zespole. Można to zrobić, oferując zatrudnionym bony na zakupy lub premie wielkanocne, ale również organizując świąteczne spotkanie. Jak może wyglądać Wielkanoc w pracy zdalnej? Czy warto wykorzystać tę okazję do zintegrowania pracowników?

 

Spis treści

Wielkanoc 2025 – kiedy wypada?

 

Zgodnie z ustaleniami Soboru Nicejskiego z 325 roku n.e. Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca po 21 marca. W praktyce święto obchodzone jest między 22 marca a 25 kwietnia. Wielkanoc w 2025 roku jest 20 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) i 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny, tzw. lany poniedziałek, a w bieżącym roku to zarazem Prima Aprilis). Są to dni także dni ustawowo wolne od pracy.

 

Czytaj także: Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

 

Spotkanie wielkanocne w pracy zdalnej – czy warto je organizować?

 

Święta Wielkanocy to czas, w którym chrześcijanie na całym świecie spotykają się z bliskimi i przy stole pełnym jajek, mazurków czy babek wielkanocnych, by uczcić mękę i zmartwychwstanie Chrystusa. Nieodłącznym elementem współczesnych świąt są też koszyczek wielkanocny z barankiem, kolorowymi pisankami, a także inne dekoracje, jak zajączki czy wierzbowe bazie. Tak jak ozdoby  pojawiają się nie tylko w domach, ale i w przestrzeni publicznej, w tym w biurach, tak dania wielkanocne coraz częściej kosztowane są nie tylko w rodzinnym gronie. Dość popularne jest także świętowanie Wielkanocy, choćby w sposób symboliczny, także w miejscu pracy.

 

Czy tzw. wielkanocne jajeczko, a więc krótkie spotkanie pracowników, to dobry pomysł? Dla pracowników może być to okazja, by odetchnąć od zawodowych obowiązków, dla pracodawców – doskonały pretekst do integracji. W organizacji spotkania wielkanocnego w firmie nie przeszkadza nawet praca zdalna. Home office nieco zmienia sposób zarządzania zespołem, gdyż brak bezpośredniego kontaktu wymaga specyficznych sposobów komunikacji między pracownikami. W takiej sytuacji Wielkanoc w pracy pozwala pokazać członkom zespołu, że ich wysiłek zostaje doceniony, a oni nawet na odległość wciąż tworzą jeden, zgrany zespół. 

 

Z drugiej strony spotkania online, szczególnie takie, w których włączone są kamerki, należą do powszechnie nielubianych i stresujących obowiązków pracowników zdalnych. Niechęć do tego typu spotkań i zmęczenie nimi otrzymało nawet specjalną nazwę, zoom fatigue. Wezwanie pracowników na spotkanie wielkanocne online może więc wywołać skutek odwrotny od zakładanego. Zamiast zintegrować i poprawić nastrój, zirytuje i pogorszy morale. Kolejną kwestią jest to, że nie każdy obchodzi Wielkanoc. Osoby bezwyznaniowe i innych wyznań niż chrześcijaństwo mogą nie mieć ochoty na uczestniczenie w spotkaniu. 

 

Podsumowując, zanim zabierzemy się do rozsyłania zaproszeń na zdalną Wielkanoc w firmie, warto zapytać samych pracowników, co sądzą o tym pomyśle i kto chciałby uczestniczyć w spotkaniu.

 

 

Czytaj także: Pomoc psychologiczna jako benefit dla pracownika – dlaczego warto? 

 

Jak świętować Wielkanoc na home office? 

 

Praca zdalna to wygoda i komfort wykonywania obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca. Jednocześnie pracując na home office, zaproszenie na firmową wigilię czy zaproszenie na wielkanocne spotkanie nie jest tak oczywiste jak w pracy stacjonarnej. Świętowanie w firmie to norma w większości średnich i dużych przedsiębiorstw, a popularność pracy zdalnej sprawiła, że pracodawcy szukają sposobów, aby zintegrować pracowników nawet na odległość. Jak wygląda Wielkanoc online?

 

Wielkanocne świętowanie w firmie oznacza stroiki na Wielkanoc, wiosenne kwiaty i charakterystyczne potrawy. Przedsiębiorstwa, w których home office to norma, coraz częściej organizują spotkania online. Informację o planowanej wideokonferencji warto wysłać kilka dni, a nawet tydzień wcześniej – najlepiej mailowo, wskazując nie tylko godzinę, ale też szacowany czas trwania. Można zaplanować je przed kalendarzową Wielkanocą, organizując czas pracy tak, aby każdy z pracowników mógł oderwać się od obowiązków, albo już po świętach, by nie zakłócać napiętego grafiku. Warto też zaznaczyć, że udział w wielkanocnym spotkaniu jest całkowicie dobrowolny.

 

Plan wielkanocnego spotkania online jest raczej standardowy: pracodawca może złożyć życzenia na Wielkanoc, wspominając nie tylko o sukcesach firmy, ale również o wkładzie pracowników. Dobrym pomysłem jest także zaplanowanie czasu, w którym sami pracownicy będą mogli wzajemnie złożyć sobie życzenia. Ze względu na charakter pracy zdalnej ewentualne prezenty najlepiej wysłać do pracowników kurierem lub online.

 

Prezenty dla pracowników na Święta Wielkanocne – co kupić?
 

Życzenia na Wielkanoc złożone przez przełożonego to miły dodatek do zaplanowanego spotkania. Aby docenić wysiłek, jaki pracownicy wkładają w codzienne funkcjonowanie firmy, pracodawca może też zdecydować się na wręczenie świątecznych upominków. Takie prezenty mają pokazywać, że pracodawca docenia swoich pracowników – najlepiej, jeśli są to uniwersalne dodatki, które każdemu przypadną do gustu.

 

Mogą to być wysłane kurierem prezenty rzeczowe, np. ozdobne pisanki, kwiaty, zestawy prezentowe z kawą i czekoladkami lub kosze wielkanocne zawierające m.in. ciasta na Wielkanoc. Inną opcją jest świąteczna premia albo dodatki, które można wysłać online, czyli m.in. bony podarunkowe i różnego rodzaju vouchery.

 

Czytaj takżePoczęstunek, kawa i herbata dla pracowników a koszty uzyskania przychodu

 

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kiedy wypada Wielkanoc w 2025 roku?

 

W 2025 roku Święto Wielkiej Nocy wypada w kwietniu. Niedziela Wielkanocna jest 20 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia.

 

  • Czy Wielkanoc jest wolna od pracy?

 

Dwa dni Wielkanocy, niedziela i poniedziałek, są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Do dni wolnych nie należą ważne dla chrześcijan dni poprzedzające święto, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.

 

  • Jak zorganizować spotkanie wielkanocne dla pracowników zdalnych?

 

Jest kilka sposobów na zorganizowanie Wielkanocy w pracy online. Jeśli pracownicy się na to zgodzą, można zaprosić ich na spotkanie wideo z ustawionymi kamerkami, bądź też spotkanie grupowe w formie audio. Kolejnym pomysłem jest rozesłanie do pracowników drobnych upominków okolicznościowych.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka/Pielęgniarz

    Jutro Medical Sp z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / o pracę / kontrakt B2B
    5 godz.
    Na co dzień będziesz obsługiwać pacjentów w gabinecie zabiegowym przy wykonywaniu badań takich jak: badanie krwi i moczu, EKG, szczepienia oraz samodzielne prowadzenie programów profilaktycznych. Wymagania: masz możliwość prowadzenia listy aktywnej (deklarowania pacjentów) posiadasz...
  • Manager salonu fryzjerskiego

    SCULPT Sp. z o.o.   Warszawa, Centrum    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator / ekspert  kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska Zarządzanie zespołem fryzjerów. Nadzór nad grafikami, zamówieniami produktów i jakością usług. Zarządzanie kalendarzem, rezerwacje, organizacja podróży. Obsługa korespondencji. Codzienna logistyka (np. zakupy, kontakt z usługodawcami).
  • Specjalista ds. kreacji i marketingu

    Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o.   Poznań    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Współtworzenie i wdrażanie strategii marketingowej, nadzór nad corporate identity. Projektowanie i przygotowywanie we współpracy z grafikami kreacji przekazów do kampanii online i offline (digital, social media, newslettery i mailingi, infografiki, OOH). Tworzenie...
  • Specjalista Produktowy Multiagencyjny

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca hybrydowa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Wsparcie Kierownika Sprzedaży w realizacji planów i zadań sprzedażowych; Wdrażanie nowych produktów i przeprowadzanie akcji sprzedażowych; Analizowanie rynku ubezpieczeniowego oraz monitoring działań konkurencji; Zapewnienie terminowego i jakościowego przygotowania dokumentacji...
  • Operator wózka widłowego UDT

    Human Support Sp. z o.o.   Kraków, Nowa Huta    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat   32,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zadania Transport materiałów-praca na wózku widłowym; Załadunek oraz rozładunek palet; Dostarczenie materiału do linii produkcyjnej; Wymagania Uprawnienia UDT do obsługi wózków widłowych Gotowość do pracy w systemie 4-brygadowym po 8h pracy (4-1,4-1,4-2)
  • Specjalista ds. Kontroli Jakości

    MAKRO Cash and Carry Polska S.A.   Łódź, Marcina Kasprzaka    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Opis stanowiska Poszukujemy zorientowanego na szczegóły i analitycznego Specjalisty ds. Kontroli Jakości, który dołączy do naszego zespołu w Łodzi. Jako kluczowy członek naszego działu zapewnienia jakości, będą Państwo odgrywać kluczową rolę w zapewnianiu najwyższych standardów...

Najnowsze artykuły

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Wielkanoc, którą tradycyjnie obchodzimy od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego. Niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z aż tylu dni urlopu. Sprawdź, które dni Wielkiej Nocy są ustawowo wolne od pracy w 2025 roku, kto musi pracować w Niedzielę Wielkanocną oraz czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Job application, letter of application, cover letter, a może letter of intent? Na zachodnim rynku pracy funkcjonuje bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych, wysyłanych w różnych okolicznościach. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w międzynarodowej bądź zagranicznej firmie, na początek przygotuj podanie o pracę po angielsku. Wyjaśniamy krok po kroku, jak je szybko i łatwo napisać.

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

Pierwszy urlop wypoczynkowy naliczany jest na innych zasadach niż każdy kolejny. Kiedy najwcześniej może wziąć wolne osoba, która podpisała umowę o pracę po raz pierwszy w życiu? Jaki będzie jej wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy inaczej rozliczany jest urlop dla osób pracujących na część etatu i dla pracowników pełnoetatowych? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszym płatnym urlopie.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.