Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zasady potrącenia składek ZUS z wynagrodzenia

Podpisując umowę o pracę lub inny rodzaj porozumienia z pracodawcą, ustalamy z nim wysokość przyszłego wynagrodzenia. Na ogół kwota podana w umowie jest jednak wartością brutto, to znaczy przed potrąceniem składek – „na rękę” otrzymuje się (w przypadku umowy o pracę) około 23% mniej. Potrącana kwota przeznaczana jest na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

Potrącenie składek ZUS z wynagrodzenia: zasady

W przypadku umowy o pracę składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne są obowiązkowe – nie ma możliwości, aby ich nie płacić. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy zostaje zawarta jedna z umów cywilnoprawnych: zlecenie lub umowa o dzieło. Potrącanie składek ZUS dla tego typu umów zależy każdorazowo od sytuacji: znaczenie ma np. to, czy zleceniobiorca posiada własną działalność gospodarczą lub jest jednocześnie zatrudniony u tego samego (bądź innego) pracodawcy na umowę o pracę i czy jest emerytem, studentem lub uczniem.

Szczegóły zostały opisane w poradniku ZUS z 2019 roku „Praca na podstawie umów cywilnoprawnych. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz ustalania podstaw wymiaru składek”. Zasadniczo, jeżeli wykonawca umowy cywilnoprawnej nie ma innego tytułu do ubezpieczenia, jest zobowiązany do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne emerytalne, rentowe i wypadkowe, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Ile tak naprawdę płacimy na ZUS? Łączna wartość składek na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych od pensji to 13,71%. Warto jednak podkreślić, że nie tylko pracownik ponosi koszty z tytułu odprowadzania składek do ZUS-u. Ich płatnikiem jest także pracodawca. Oprócz składek emerytalnych, rentowych i wypadkowych na rzecz pracownika, właściciel firmy ma obowiązek odprowadzać również składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Łącznie jest to przeszło 20% całkowitego kosztu zatrudnienia pracownika.

Potrącenie zaległych składek ZUS z emerytury

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (kilkakrotnie później nowelizowana) mówi: „Potrąceń z tytułu zaległych składek na ubezpieczenie społeczne ubezpieczonego będącego jednocześnie płatnikiem składek, za okres poprzedzający nabycie prawa do pobieranej emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy albo renty rodzinnej po tym ubezpieczonym dokonuje się na zasadach określonych w ustawie dla świadczeń wypłacanych w kwocie zaliczkowej” (źródło: Art. 188 ustawy z dnia 17 grudnia 1998).

Co to w praktyce oznacza? W przypadku, gdy emeryt ma dług w ZUS, np. z tytułu prowadzonej przed okresem emerytalnym działalności gospodarczej, w ramach której nie były odprowadzane odpowiedniej wysokości składki na ubezpieczenia społeczne, ZUS może zmniejszyć jego emeryturę, aby odzyskać należne składki. Jednak, co ważne, państwo chroni emerytów tak, aby pomimo zadłużenia nie pozostali bez środków do życia – zaległa składka ZUS potrącana z emerytury nie może przekraczać minimalnej wysokości emerytury, która ustawowo wolna jest od potrąceń. Kwota ta wynosi ustawowo 75% najniższej emerytury w danym roku kalendarzowym.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Lekarz Stomatolog

    Medicover Stomatologia   Warszawa, Plac Konstytucji 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  pełny etat / część etatu
    1 godz.
    Zapraszamy do współpracy lekarzy dentystów: posiadających prawo wykonywania zawodu, z doświadczeniem w leczeniu Pacjentów, dostępnych w piątki i soboty.
  • Inżynier ds. Instalacji Sanitarnych

    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B
    1 godz.
    Zakres obowiązków: przygotowywanie wycen i ofert w zakresie branży sanitarnej; wykonywanie i sprawdzanie przedmiarów robót; weryfikacja projektów, koordynacja projektowa; optymalizacje rozwiązań technicznych, projektów branżowych pod kątem kosztów i jakości; udział w spotkaniach...
  • NES Global Talent
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 14 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie robót budowlanych w sposób zgodny z wiedzą i sztuką budowlaną oraz prawem budowlanym, sporządzanie harmonogramu rzeczowo-finansowego oraz jego egzekwowanie w trakcie realizacji, bezpośredni nadzór na realizacją robót w oparciu o wymagania kontraktu oraz...
  • Higienistka stomatologiczna / Higienista Stomatologiczny

    Medicover Stomatologia   Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego 3    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Samodzielne wykonywanie zabiegów higienizacji, Asystowanie przy zabiegach stomatologicznych (standard pracy na 4 ręce), Przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy samodzielnej lub z lekarzem, Sterylizację narzędzi i materiałów.
  • Magazynier

    MILKO HURTOWE CENTRUM NABIAŁU WŁODZIMIERZ NATKANIEC   Katowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    wydawanie towarów na magazynie; przygotowanie wysyłek zgodnie z zamówieniem; konfekcjonowanie i przygotowanie towaru według specyfikacji załadunkowych; obsługa urządzeń magazynowych (skaner, waga, wózek paletowy) dbanie o porządek na magazynie oraz bezpieczeństwo powierzonego towaru;
  • Ekspert / Ekspertka ds. produktów ubezpieczeniowych

    Compensa Dystrybucja Sp. z o.o.   Poznań    praca zdalna / hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa zlecenie / kontrakt B2B
    1 godz.
    Odpowiedzialny będziesz za: Aktywne pozyskiwanie Klientów; Utrzymywanie długofalowych relacji z dotychczasowymi Klientami; Przygotowywanie ofert handlowych i prowadzenie rozmów sprzedażowych; Budowanie pozytywnego wizerunku firmy na rynku; Oczekujemy od Ciebie: Doświadczenia w sprzedaży lub...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.