Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zmiany w Krajowym Funduszu Szkoleniowym

Zmiany w Krajowym Funduszu Szkoleniowym

 
Zmiany w Krajowym Funduszu Szkoleniowym

Przed pracodawcami otwierają się nowe możliwości, jeśli chodzi o szkolenie pracowników. Od 2016 roku środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na podnoszenie kwalifikacji zawodowych będzie można pozyskać niezależnie od ich wieku.

 

O zmianach poinformował Minister Pracy Władysław Kosiniak Kamysz na konferencji prasowej. Resort postanowił od nowego roku rozszerzyć tę formę wsparcia i skierować ją do wszystkich potrzebujących takiej pomocy. Dotychczas mogły z niej korzystać jedynie osoby w wieku powyżej 45 lat.


Priorytetem dla rządzących są jednak ludzie młodzi. To bowiem pracodawcy, którzy zdecydują się zatrudnić osoby poniżej 30 roku  życia będą mogli skorzystać ze środków zgromadzonych w KFS w pierwszej kolejności.


Czym jest KFS?


Jak informuje Ministerstwo Pracy na psz.praca.gov.pl, wortalu poświęconym publicznych służbom zatrudnienia, celem Krajowego Funduszu Szkoleniowego, funkcjonującemu w ramach Funduszu Pracy, jest „dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą”.


- Kształcenie ustawiczne to jest ta dziedzina, w której musimy dużo nadrobić jako cały kraj. Nie ma już dzisiaj takiego uniwersytetu, takiej uczelni, takiej szkoły, która daje umiejętności na całe życie. Je po prostu trzeba podnosić w trakcie aktywności zawodowej – mówił minister Kosiniak Kamysz (cytat za PAP).


KFS ma przeciwdziałać utracie zatrudnienia przez osoby, których kwalifikacje zawodowe są niekompatybilne z aktualnym potrzebami naszej gospodarki i tym samym utrudniają poruszanie się na  rynku pracy.


Aby otrzymać pomoc, pracodawca musi z własnej kieszeni pokryć 20% kosztów szkoleń (tzw. wkład własny), reszta będzie pochodzić właśnie z funduszu szkoleniowego. Jedynie najmniejszym podmiotom, czyli firmom zatrudniającym poniżej 10 osób,  przysługuje 100% dofinansowania.  


Otrzymane środki pracodawca może przeznaczyć m.in. na: określenie potrzeb firmy w zakresie kształcenia pracowników,  kursy i studia podyplomowe dla personelu czy egzaminy umożliwiające im zdobycie nowych umiejętności i certyfikatów zawodowych.


Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Kierownik Restauracji

    City 88 Sp. z o.o.   Poznań    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 320 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zarządzanie podległym zespołem, organizacja i nadzór pracy, motywowanie do efektywnej pracy, Szkolenie pracowników, Współtworzenie i wprowadzanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi; Efektywne planowanie pracy w trakcie zmiany, Zapewnienie ciągłości dostaw, Stała współpraca z...
  • Przedstawiciel handlowy ze znajomością języka hiszpańskiego

    SP EUROPE Sp. z o.о.   Pruszków    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    pozyskiwanie nowych klientów; prezentacja oferty firmy; promocja usług i towarów firmy; negocjowanie warunków długoterminowej współpracy; uczestnictwo w wystawach tematycznych (Automotive)
  • AB INDUSTRY S.A.
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Planowanie oraz koordynacja robót elektrycznych zgodnie z dokumentacją oraz przepisami prawa budowlanego i BHP, Weryfikacja dokumentacji oraz zastosowanych rozwiązań, Prowadzenie dokumentacji w zakresie robót elektrycznych oraz sporządzanie dokumentacji powykonawczej, Prowadzenie kontroli...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Sporządzanie przedmiarów, obmiarów i kosztorysów, w tym zamiennych, powykonawczych, do przetargów, Sporządzania ofert i ich aktualizacja, Sporządzanie optymalizacji kosztowych realizacji inwestycji, Kompletowanie dokumentów niezbędnych do przygotowania ofert, zatwierdzeń materiałów itp.,...
  • AB INDUSTRY S.A.
    umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Prowadzenie, nadzorowanie oraz koordynowanie prac związanych z budową linii produkcyjnej, Utrzymywanie stałego kontaktu z Inwestorem, Zarządzanie zespołem podległych pracowników, Prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac na prowadzonym...
  • Spedytor

    Schenker sp z o.o.   Tarnowo Podgórne    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  pełny etat
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Realizacja zleceń transportowych w drogowym ruchu międzynarodowym; Utrzymywanie relacji z klientami firmy; Wyszukiwanie nowych okazji biznesowych oraz aktywne wsparcie dla procesu sprzedażowego; Rozbudowywanie i utrzymanie bazy podwykonawców; Doskonalenie procesów...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.