Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Pasjonaci (w) Praca.pl

Pasjonaci (w) Praca.pl

 
Pasjonaci (w) Praca.pl

Wywiadu udzielili programiści Praca.pl: Michał Czokajło, Tomasz Tomczyk, Bernard van der Esch, Daniel Iwaniec

 

1. Dlaczego wybraliście pracę w Praca.pl?


M.C. Rozmowa kwalifikacyjna w Praca.pl była moją pierwszą. Było to ok. 9 lat temu. Kolega zarekomendował mi firmę. Szybko otrzymałem propozycję zatrudnienia, zaakceptowałem warunki i zacząłem pracę.
T.T. Mnie firma sama znalazła, zaproszono mnie na spotkania, a po rozmowie kwalifikacyjnej szybko otrzymałem propozycję pracy.
B.VDE. Aplikowałem na ofertę pracy na Praca.pl. Spodobała mi się rozmowa kwalifikacyjna. Odbyła się bez zbędnych, niemiarodajnych testów. Dzięki temu zauważyłem, że firma ma podejście do pracy, które mi odpowiada.
D.I. Na mnie również rozmowa kwalifikacyjna zrobiła dobre wrażenie. Otrzymałem konkretne informacje i to skłoniło mnie do przyjęcia propozycji.

 

2. W pracy programisty bardzo ważny jest ciągły rozwój, jak to realizujecie, pracując w Praca.pl?


M.C. Bierzemy udział w różnych konferencjach, meetupach. W codziennej pracy wprowadzamy nowe technologie, rozwiązania. Mocno rozwija też praca w inteligentnym zespole – każdy z nas uczy się od pozostałych.
T.T. Sami wyszukujemy i proponujemy konferencje i szkolenia, w których chcielibyśmy wziąć udział, a firma nam to umożliwia.
B.VDE. U poprzedniego pracodawcy ciągle pracowałem przy jednej aplikacji, w tych samych technologiach. Nie miałem czasu programować porządnie, poprawnie. W Praca.pl jest wiele aplikacji, w zależności od projektu sami wybieramy technologię, w której chcemy pracować. Jest duży nacisk ze strony przełożonych i starszych kolegów na to, żeby programować precyzyjnie. Mamy też na to czas i możliwość uczenia się od siebie nawzajem.
M.C. Staż czy wiek nie mają znaczenia. Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z innego zakresu i uczymy się od siebie nawzajem. Nawet od dwuletniego dziecka można nauczyć się czegoś nowego, warto o tym pamiętać.
D.I. Z mojej perspektywy wartościowe jest to, że jako nowy pracownik, nie dostałem pracy utrzymaniowej (bieżących zadań czy drobnych prac), ale projekt, nad którym samodzielnie pracuję – to sprzyja rozwojowi.

 

3. Projekty w IT wymagają współpracy. Jednocześnie jesteście zupełnie różni – jak się dogadujecie?


M.C. Różnie. W naszym zespole jest wiele osobowości. Ale generalnie dogadujemy się. Może dlatego, że staramy się konsultować między sobą wszystkie decyzje.
D.I. Wchodząc w nowe środowisko pracy, nie miałem żadnych problemów z dogadaniem się z resztą zespołu. Są to po prostu ciekawi ludzie.

 

4. Co z kobietami? Czy jest dla nich miejsce w Waszym zespole?


M.C. Panie niestety rzadko do nas aplikują. Wynika to z tego, że programistek jest mało. A to z kolei jest pochodną ogólnych uwarunkowań.
T.T. Ja natomiast zauważam, że coraz więcej pań programuje, ale bycie programistą czy programistką wymaga określonych cech charakteru. Mówi się, że programiści są specyficzni. Programistki też.
M.C. Dlatego jeśli chodzi o zgranie się z naszym zespołem, to nie ma znaczenia płeć, liczy się osobowość.

 

5. Mówicie, że praca to też Wasze hobby. Jak nie zwariować, gdy stale macie przed oczami ciągi znaków?


D.I. Trzeba znaleźć sobie inne zajęcie, które też stanie się naszym hobby. Zmęczenie fizyczne na pewno pomaga. Mnie relaksuje śpiewanie.
M.C. Można też bawić się programowaniem i to też jest hobby i forma relaksu. W pracy robię, to co muszę. A po pracy to dla mnie zabawa.
T.T. Fajnie jest zrobić coś dla kondycji i zdrowia, lubię też podróże, gry, książkę, film, muzykę. Najlepiej relaksuję się, robiąc coś całkiem innego niż programowanie.
B.VDE. Mnie relaksują sport i drobne zainteresowania, które odbiegają od programowania. Programowanie poza pracą nie jest dla mnie relaksem, ale przynosi satysfakcję.

 

6. Uczestniczycie w wielu rozmowach kwalifikacyjnych. Czy często zdarza się, że początkujący programiści

przeceniają swoje kwalifikacje? Jak to wyłapujecie?


M.C. Widząc CV, w którym wszystkie umiejętności są ocenione na najwyższym poziomie, możemy podejrzewać, że mija się to z prawdą.
T.T. Czasami zdarza się, że ktoś z dwuletnim doświadczeniem ocenia swoje umiejętności bardzo wysoko. To wzbudza czujność, ale wszystko powinno się zweryfikować podczas rozmowy. Warto zadawać szczegółowe pytania i prosić o umotywowanie odpowiedzi.

 

7. Czy (i jak) ważne jest portfolio programisty. Jak powinno wyglądać? Ilu kandydatów dostarcza portfolio bądź przykłady przeprowadzonych projektów?


T.T. Portfolio programisty szybko się starzeje i dezaktualizuje. Chcąc pochwalić się swoimi dokonaniami, warto wrzucić próbki kodu, np. na serwis github.com (repozytorium darmowego kodu) i udostępniać namiary do swojego konta.
M.C. Warto wrzucać próbki na serwis github.com, ponieważ to daje możliwość sprawdzenia, jak dany kod jest napisany. Ale jeszcze nie spotkałem się z tym w CV kandydatów.
Wszystko warto weryfikować podczas rozmowy. Zwracamy uwagę na umiejętność znalezienia rozwiązania i zastosowania go w praktyce.

 

8. O co warto zapytać pracodawcę podczas rozmowy kwalifikacyjnej?


T.T. Podczas rozmów rekrutacyjnych do działu IT zawsze robimy krótkie wprowadzenie o tym, jak wygląda praca w firmie i w zespole. Naszym zdaniem ułatwia to podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu oferty pracy. Osobiście starałbym się zebrać jak najwięcej informacji o zespole, w którym będę pracował, żeby ocenić, czy będzie możliwość podjęcia merytorycznej dyskusji, nauczenia się czegoś nowego.
D.I. Moim zdaniem warto zapytać o technologie, na których będzie się pracować. Dla mnie to była najważniejsza kwestia.
M.C. Poza technologiami warto też dowiedzieć się o liczbę projektów, które zostaną nam powierzone. Czy jest to kilka drobnych projektów czy jeden duży.
B.VDE. Dobrze, gdy mamy możliwość zdobycia nie tylko informacji o firmie czy warunkach zatrudnienia, ale też bardziej szczegółowych o pracy w zespole. Podczas mojej rozmowy w Praca.pl dowiedziałem się, że koledzy sami dobrali technologię pracy nad projektem, po to, żeby nauczyć się czegoś nowego. To była jedna z tych informacji, które przekonały mnie o tym, że warto dołączyć do tego zespołu.

 

9. Jaką radę dalibyście osobie dopiero rozpoczynającej karierę w IT na stanowisku programisty?


T.T. Ucz się, czytaj, słuchaj. Warto zweryfikować źródło, ale jest obojętne, czy będzie to podcast, video czy książka. Nie poddawaj się modzie. Jeśli hejtujesz, musisz wiedzieć co i dlaczego.
D.I. Wybierz studia zaoczne, a nie dzienne. Zacznij wcześnie zdobywać doświadczenie zawodowe.
T.T. Zgadzam się z Danielem. Programowania zacząłem się uczyć dopiero po studiach. A same studia nauczyły mnie radzenia sobie w różnych sytuacjach, były ciekawym czasem pod względem towarzyskim. Podczas rozmów kwalifikacyjnych nikt nie pyta nas o stopień naukowy.
M.C. Jednak studia uczą ogólnego obycia. Warto więc je skończyć, ale zdecydowanie w trybie zaocznym.
B.VDE. Uczestnicząc w rekrutacji, polecam uczciwość i zdrową ocenę własnych możliwości. Na rynku coraz częściej pojawiają się osoby mające zbyt wybujałe wyobrażenie na swój temat.

Michał Czokajło, starszy programista, 9 lat w Praca.pl
Tomasz Tomczyk, programista, 6 lat w Praca.pl
Bernard van der Esch, programista, rok w Praca.pl
Daniel Iwaniec, programista, kilka miesięcy w Praca.pl

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.