Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Stereotypy i mity o pracy w IT

Stereotypy i mity o pracy w IT

 
Stereotypy i mity o pracy w IT

1. W IT się mnóstwo zarabia

 

Ten mit powoduje, że na rozmowy kwalifikacyjne przychodzą kandydaci na staż z oczekiwaniami na poziomie menedżera zespołu IT. Oczywiście to branża, w której można zarobić kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie – ale nie z półrocznym doświadczeniem w PHP.

 

2. Programista jest chudy i ma koszulę w kratę

 

Wizerunek „nerda” upowszechniony przez lata ulega radykalnej zmianie. Flanelowa koszula i klapki zdarzają się już niezwykle rzadko. Choć… nadal wielu programistów lubi mieć w pracy własne kapcie.

„W Capgemini panuje casual dress code, niemniej jednak w przypadku wizyty klienta garnitur czy elegancka koszula są wymagane. Co do mitu wizerunku programisty – zdecydowana większość członków zespołu to ludzie bardzo wysportowani” – Bartłomiej Czudek, Technical Team Manager, Capgemini.

 

3. Programista czyta jedynie książki o komputerach i komiksy

 

Seriale takie jak „Big Bang Theory” i „IT crown” umacniają stereotyp człowieka, który nie radzi sobie w kontaktach z innymi, jest mało towarzyski i jeśli już gdzieś wychodzi wieczorem, to jest to najwyżej zlot miłośników komiksów. Tymczasem branża IT jest niezwykle aktywna społecznie.

„Rozwój osobisty to nie tylko nauka IT ;) – nasz zespół organizuje bardzo dużo wspólnych wyjść – piwo, kino, sport itp. To nie zbiór „nerdów”, a bardzo towarzyskich ludzi. Dodatkowo staramy się być obecni grupowo na każdym ważnym wydarzeniu IT w Krakowie” – Bartłomiej Czudek, Technical Team Manager, Capgemini.

 

4. Praca w IT to wieczne siedzenie przed komputerem

 

Godziny siedzenia przed monitorem i garb od pochylania się nad klawiaturą – tak często wyobrażamy sobie pracę developera. W nowoczesnych firmach IT wygląda to jednak zupełnie inaczej:
„W naszych zespołach bardzo duży nacisk kładzie się na to, aby każdy programista miał kontakt z klientem. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie piszemy kodu dla siebie, tylko po to, aby przynieść wartość biznesową naszemu klientowi. To dlatego każdy programista jest osobiście odpowiedzialny przed odbiorcą za swoje wyniki. Praca inżyniera nie opiera się jedynie na kodowaniu, ale także na zbieraniu wymagań, dbaniu o klienta poprzez prezentację swojej pracy, a także zrozumieniu, na czym polega biznes. Innymi słowy zespół jest takim zbiorem >>jednoosobowych firm<<, które potrafią ze sobą współpracować” – Bartłomiej Czudek, Technical Team Manager, Capgemini.

 

5. Praca programisty to kodowanie do końca życia

 

Wielu studentom, którzy są dopiero na początku drogi w IT, wydaje się, że jeśli pójdą ścieżką developerską, to będą kodować do końca życia. Tymczasem IT daje wiele możliwości  – od stanowisk menedżerskich poprzez rozwój w architekturze oprogramowania czy budowaniu systemów IT.

 

6. W pracy w dziale IT liczą się tylko twarde umiejętności

 

Wielu – zwłaszcza początkujących – pracowników działów IT uważa, że w pracy developera lub administratora potrzebne są jedynie techniczne, tzw. twarde kompetencje – znajomość określonych systemów, języków programowania, platform. Tymczasem z perspektywy pracodawcy równie ważne są takie umiejętności jak: współpraca w zespole, jasne wyrażanie myśli, nastawienie na realizację celów, proaktywność, dobra organizacja własnej pracy. Te kompetencje badane są w czasie rozmowy kwalifikacyjnej przez specjalistę HR.

 

7. Każdy absolwent studiów informatycznych znajdzie pracę

 

Mimo tego, że popyt na programistów, wdrożeniowców i administratorów nadal przewyższa podaż, samo ukończenie studiów z zakresu informatyki nie wystarczy, by zdobyć dobrą pracę. Pracodawcy poszukują osób, które mają wiedzę i potrafią ją wykorzystać. Cenieni są pasjonaci, którzy będą się stale rozwijać – gdyż w tej branży wszystko wyjątkowo szybko się zmienia. Osoby, które nie mają zamiłowania do IT i które nie interesują się tą tematyką, mogą mieć trudności ze zdobyciem ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    22 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Prawnik

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twój zakres zadań: Jesteśmy firmą prężnie rozwijającą się, do swojego zespołu poszukujemy jeszcze kilku dobrych współpracowników. Kompleksowa obsługa prawna procesu inwestycyjnego (w tym realizowanego w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych), w szczególności: bieżąca...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.