List motywacyjny sekretarka – jak napisać?

 
List motywacyjny sekretarka – jak napisać?

W ogłoszeniach o pracę najczęściej pojawia się prośba o nadesłanie CV i ewentualnie wypełnienie dodatkowo krótkiego formularza pracodawcy. Niekiedy jednak wśród wymogów znaleźć można także list motywacyjny. Zakres obowiązków sekretarki obejmuje sporządzanie różnego rodzaju pism, korespondowanie z kontrahentami czy klientami firmy, nic więc dziwnego, że część pracodawców postanawia sprawdzić umiejętności związane z przelewaniem myśli na papier już na etapie rekrutacji. Czytaj dalej i dowiedz się, jak wygląda list motywacyjny na stanowisko sekretarki, jak go zacząć i co umieścić na końcu.

 

Sekretarka – jak wygląda list motywacyjny?

 

Zarówno w przypadku CV, jak i listu motywacyjnego wzory bez problemu można znaleźć w internecie. Warto jednak pamiętać o tym, że list musi być oryginalny! Powinien nawiązywać do treści życiorysu i uzupełniać, rozwijać zawarte tam dane. List jest miejscem na pochwalenie się swoimi sukcesami zawodowymi, przedstawienie, w czym jest się najlepszym.

 

Jakie atuty warto zawrzeć w liście motywacyjnym sekretarki? Przede wszystkim przedstaw te z Twoich kompetencji, które mogą przełożyć się na sukces firmy, są potrzebne w pracy z ludźmi. Uwzględniając ten fakt, opisz swoje wykształcenie, osiągnięcia i doświadczenie zawodowe w pracy sekretarki lub na innych stanowiskach.

 

Przykładowo – jeśli jesteś absolwentką/absolwentem matematyki czy innych kierunków ścisłych, możesz napisać:

 

Dzięki wiedzy zdobytej na studiach, umiejętności analitycznego myślenia odnajduję się w zadaniach związanych z prowadzeniem różnego rodzaju dokumentacji.

 

W pracy w sekretariacie sprawdzają się również absolwentki i absolwenci kierunków humanistycznych. W takich przypadkach można napisać np.:

 

Ukończyłam/em..., a moje mocne strony to odpowiedzialność, kreatywność i umiejętności interpersonalne. Potrafię przygotowywać profesjonalne prezentacje, różnego rodzaju komunikaty i treści zarówno w stylu formalnym, jak i swobodniejszym.

 

W zależności od tego, jakie obowiązki zostały wskazane w ogłoszeniu, przedstaw swoje kompetencje, nawiązując do każdego z zadań. Jeśli praca będzie związana głównie z dbaniem o kalendarz spotkań prezesa i o obieg dokumentów w firmie, możesz zaznaczyć, że jesteś osobą świetnie zorganizowaną, obowiązkową i skrupulatną. Co jeszcze warto podkreślić? Komunikatywność i umiejętność pracy w zespole, znajomość języka obcego (jeśli masz certyfikat językowy, wspomnij o tym w liście), posiadanie prawa jazdy (jeśli tego wymaga pracodawca) czy gotowość do podróży służbowych (o ile wiążą się one z pracą w danej firmie).

 

Sekretarka – jak zacząć list motywacyjny?

 

Na początku warto zamieścić zdanie wprowadzające, wskazujące, na jakie stanowisko aplikujesz. Nie trzeba takiego wstępu rozbudowywać, nie jest on bowiem istotą listu motywacyjnego. Wystarczy zatem krótkie:

 

W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie zamieszczone na stronie praca.pl przesyłam swoją aplikację do pracy jako sekretarka.

 

Sekretarka – jak zakończyć list motywacyjny?

 

List motywacyjny do pracy dobrze jest zakończyć w ładnym stylu, tak aby także na koniec zrobić dobre wrażenie. Możemy wyrazić chęć udziału w dalszej rekrutacji np. w taki sposób:

 

Bardzo dziękuje za poświęcony mi czas. Chciałabym/ chciałbym nadmienić, że jestem osobą dyspozycyjną do pracy od zaraz i z przyjemnością opowiem więcej o swoich kompetencjach podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

List powinien skończyć się zwrotem grzecznościowym (Z poważaniem/ Z wyrazami szacunku) oraz imieniem i nazwiskiem kandydata. Na dole strony zamieszcza się klauzulę RODO.

 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty