Lista stanowisk - Polityk

Polityk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Polityka ma wpływ na życie całego społeczeństwa, a współuczestniczenie w jej kreowaniu może być wprawdzie pojmowane jako praca zawodowa, polityk otrzymuje bowiem przeważnie wynagrodzenie za prowadzoną przez siebie działalność, jednak przede wszystkim jest także wypełnianiem pewnej misji, mającej na celu wdrożenie własnych koncepcji i uskutecznianie woli ludu. Polityk występuje w imieniu i na rzecz wyborców, elektoratu, który zdecydował się oddać swój głos w wyborach powszechnych na tę a nie inną osobę. Zobowiązaniem polityka jest wypełnianie założeń programu wyborczego, którym legitymował się w kampanii przedwyborczej. Polityk to pojęcie szerokie, obejmujące swym zakresem parlamentarzystów, działaczy ubiegających się o mandat poselski lub senatorski, i wiele innych osób, uczestniczących w tworzeniu polityki wewnętrznej i zagranicznej państwa na różnych jej płaszczyznach.


WYMAGANIA

Zawód polityka rządzi się własnymi, specyficznymi prawami, podjęcie pracy zawodowej w tym charakterze nie odbywa się bowiem na tradycyjnych zasadach rekrutacji. Polityką zajmują się osoby mające własne zdanie na temat aktualnej sytuacji gospodarczej, socjalnej, etc. państwa i chcące wdrożyć w życie własne poglądy i pomysły na modernizację funkcjonowania systemów zarządzania państwem. Oczywiście politykami zostają zazwyczaj osoby wykształcone na poziomie wyższym, posiadające wiedzę i doświadczenie pozwalające na dogłębną analizę i modyfikację danego obszaru działalności państwa. O powodzeniu zawodowym polityka decyduje ogół uprawnionego do głosowania społeczeństwa – to ono może sprawić, że dana osoba trafi do parlamentu, obejmie funkcję ministra, premiera, czy prezydenta. Przekonać do tejże decyzji ma program wyborczy i ideologia danego polityka, kreowany przez lata światopogląd poddawany pod ocenę obywatelom w powszechnych wyborach.


WARUNKI PRACY

Praca polityka łączy w sobie w praktyce cechy wielu innych zawodów i dziedzin, wiąże się także z ogromną odpowiedzialnością za dobro ogółu obywateli. Prawa i obowiązki, sposób wyboru i oddalenia poszczególnych uczestników aparatu państwowego definiują Konstytucja i poszczególne ustawy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Politycy trafiają do partii politycznych, komisji sejmowych, zasiadają w parlamencie i obejmują najwyższe stanowiska państwowe.


ZAROBKI

Zarobki polityka są ściśle uzależnione od charakteru obejmowanego przez niego stanowiska. Nie są to jednak kwoty małe, prezydent przykładowo zarabia na arenie politycznej najwięcej – około 20 000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Polityk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.