Lista stanowisk - Pracownik Pomocy Społecznej

Polecane oferty - Administracja publiczna / Służba cywilna

  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Koordynator Usług Opiekuńczych

    ŁÓDZKI ODDZIAŁ OKRĘGOWY Polskiego Czerwonego Krzyża   Łódź, ul. Wysoka 44    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Kluczowe obowiązki: organizowanie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania podopiecznego; bezpośredni i pośredni nadzór nad właściwym wykonywaniem usług przez zatrudnionych pracowników; wprowadzanie pracowników w nowe środowiska; organizacja lub uczestniczenie w organizowaniu różnych...

Pracownik Pomocy Społecznej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Pracownik pomocy społecznej może pracować w różnych instytucjach. Szczegółowy zakres jego obowiązków będzie uzależniony od miejsca pracy. Najczęściej podejmuje pracę w Ośrodku Pomocy Społecznej lub Domu Pomocy Społecznej.

Pracując w OPS ma za zadanie rozpoznawanie sytuacji osób mieszkających w podległym mu rejonie i zaspakajanie ich ewentualnych potrzeb. Informacje zbiera na podstawie wywiadów środowiskowych i obserwacji. W ten sposób odnajduje rodziny i osoby samotne, które potrzebują pomocy. Pomoc pracownika pomocy społecznej może obejmować wsparcie osób niezaradnych z powodu podeszłego wieku lub choroby, doraźną pomoc finansową dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji, pomoc dzieciom z rodzin patologicznych, wsparcie i schronienie dla ofiar przemocy domowej. Jednak nie wszystkie działania pracownik musi podejmować samodzielnie. Często jego zadaniem jest tą pomoc zorganizować, czyli np. poinformować odpowiednie służby o osobie, która wymaga pomocy. Pracownik pomocy społecznej musi dokumentować swoją działalność.

Osoby zatrudnione w DPS zajmują się pomocą i opieką nad osobami zamieszkującymi ośrodek. Najczęściej są to osoby w podeszłym wieku, chore lub niepełnosprawne. Aby skutecznie nieść pomoc, niezbędne staje się poznanie pensjonariuszy i ich problemów. W przypadku nowych osób pracownik musi zrobić wszystko, by jak najszybciej zaaklimatyzowały się w ośrodku. Wśród jego zajęć oprócz pomocy przy wykonywaniu zwykłych czynności codziennych jest też organizowanie spotkań z rodziną oraz organizowanie ciekawych zajęć i wydarzeń.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy pracownika pomocy społecznej jest z jednej strony OPS lub DPS, z drugiej mieszkania osób objętych pomocą. Zawód ten ma z jednej strony charakter indywidualny, z drugiej zespołowy. Bo choć większość działań i wyborów dokonuje sam pracownik, to jednak pozostaje on w stałym kontakcie z osobami z innych organizacji społecznych czy charytatywnych. Ponadto utrzymuje kontakt z rodzinami osób objętych pomocą.

Czas pracy jest stały i w przypadku pracy w OPS zazwyczaj zamyka się w godzinach 7.00-15.00. Inaczej jest w przypadku dyżurów w DPS, gdzie pensjonariuszom trzeba zapewnić stałą opiekę. Pracownik pomocy społecznej ma dużą swobodę w podejmowaniu różnych działań. Efekty jego pracy nie są bezpośrednio nadzorowane, a jedynie podlegają okresowej kontroli.


WYMAGANIA

Ze względu na charakter pracy pracownik pomocy społecznej powinien cechować się przede wszystkim wrażliwością ma cudzy los oraz empatią, bo zrozumienie sytuacji drugiej osoby stanowi podstawę do udzielenia pomocy. Z drugiej strony niezbędna jest odporność emocjonalna, gdyż w pracy stykać się będzie z różnymi problemami i nieszczęściami, wobec których musi zachować dystans. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz samodzielność i inicjatywa.

Ponieważ jego praca opiera się na kontaktach z ludźmi i niesieniem im pomocy, to przydatne będą takie cechy jak pogoda ducha, życzliwość i pozytywne nastawienie do życia. To pomaga w przełamywaniu barier i nawiązywaniu kontaktów z ludźmi zarówno wymagającymi pomocy, jak i pracownikami innych instytucji społecznych i charytatywnych.

Osoba wykonująca ten zawód musi być zdrowa i sprawna fizycznie, gdyż wiele swoich obowiązków wykonuje poza miejscem pracy. Niektóre prace biurowe w OPS mogą wykonywać osoby niepełnosprawne.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Osoby chcące podjąć pracę w charakterze pracownika pomocy społecznej muszą legitymować się średnim wykształceniem. Do pełnienia tej funkcji przygotowują policealne szkoły pracowników służb społecznych. Pracodawcy chętnie zatrudniają też absolwentów uczelni wyższych kierunków takich jak pedagogika, psychologia czy socjologia.

Osoby starsze mogą podjąć pracę w tym zawodzie pod warunkiem posiadania odpowiedniego wykształcenia, cech osobowościowych i doświadczenia.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Pracownicy pomocy społecznej zatrudnienie znajdą przede wszystkim w państwowych zakładach pomocy społecznej jak wspomniane wyżej OPS i DPS. Podobnie jak w większości zawodów tak i tu istnieje możliwość pracy w instytucjach prywatnych, jednak jest ich w kraju bardzo mało.


ZAROBKI

Płaca w tym zawodzie nie odbiega od zarobków innych pracowników socjalnych oraz sfery budżetowej i kształtuje się poniżej średniej krajowej.

Praca Pracownik Pomocy Społecznej
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Administracja publiczna / Służba cywilna

  • Inspektor ds. Świadczeń Rodzinnych

    Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie   Konstancin-Jeziorna, ul. Rycerska 13    praca stacjonarna   dziś wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    Zakres zadań wykonywanych na stanowisku: udzielanie informacji dotyczących świadczeń rodzinnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa; przyjmowanie, ewidencjonowanie i rozpatrywanie wniosków dotyczących świadczeń rodzinnych; prowadzenie postępowań administracyjnych w zakresie spraw...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.