Lista stanowisk - Protokolant

Polecane oferty - Administracja publiczna / Służba cywilna

  • Stażysta docelowo protokolant sądowy

    SĄD REJONOWY W WIELICZCE   Wieliczka    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta
    6 dni
    I. Opis stanowiska pracy: prowadzenie referatu orzecznika, protokołowanie na rozprawach i posiedzeniach, przygotowanie wokand na posiedzenia (dołączanie dowodów doręczenia, sporządzanie wokand), rozpisywanie spraw, wypisywanie oraz wysyłanie wezwań i zawiadomień do stron, pełnomocników,...

Protokolant

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Protokolant jest to pracownik biurowy wykonujący obowiązki w sądach. Jego podstawowym zadaniem jest, jak sama nazwa wskazuje, sporządzanie protokołów, czyli spisów przebiegu rozpraw i posiedzeń sądowych. Protokolanci zatrudniani są w pełnym wymiarze godzin na umowę o pracę.

Należy pamiętać, że profesja ta jest regulowana prawnie. Informacje na temat wymagań wobec kandydatów na stanowisko protokolanta sądowego znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 marca 2017 r. w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego

PROTOKOLANT – JAK ZOSTAĆ?

Zgodnie z Załącznikiem nr 1 do wyżej wspomnianego rozporządzenia, podstawowe wymagania to:

  • w przypadku protokolanta sądowego – wykształcenie średnie oraz zdany egzamin maturalny, umiejętność obsługi komputera, w tym biegłego pisania,

  • w przypadku starszego protokolanta sądowego – wykształcenie wyższe pierwszego stopnia, umiejętność obsługi komputera, w tym biegłego pisania, oraz 3 lata pracy na stanowisku protokolanta sądowego.

Co więcej, kandydaci muszą mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Nie mogą być karani za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe ani nie może być wobec nich prowadzone postępowanie o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. Protokolanci powinni także cieszyć się nieposzlakowaną opinią.

Kandydaci muszą cechować się stanem zdrowia umożliwiającym wykonywanie obowiązków. Istotny jest w szczególności dobry wzrok, a także zdolności manualne pozwalające na szybkie pisanie na klawiaturze.

Procedura rekrutacyjna do pracy protokolanta jest zwykle kilkuetapowa. Kandydaci muszą złożyć Podanie o zatrudnienie, kwestionariusz osobowy, kserokopię świadectwa maturalnego, oświadczenie o niekaralności oraz o przetwarzaniu danych osobowych. Mile widziane są także np. referencje od poprzednich pracodawców.

W pracy sprawdzą się osoby:

  • potrafiące biegle posługiwać się komputerem, w tym bezwzrokowo pisać na klawiaturze,

  • znające metody pracy biurowej, potrafiące posługiwać się sprzętem biurowym,

  • dokładne, skrupulatne,

  • samodzielne,

  • odpowiedzialne,

  • cechujące się wysoką etyką zawodową,

  • umiejące pracować w zespole.

PROTOKOLANT – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?

Jak wspomniano na wstępie, podstawowym zadaniem protokolanta jest wykonywanie protokołów rozpraw oraz posiedzeń za pomocą komputera. Osoba na tym stanowisku ma także za zadanie zapewnienie technicznych i organizacyjnych warunków niezbędnych do prawidłowego przebiegu postępowań. Na zlecenie i zgodnie z wytycznymi przełożonego przygotowuje również wzory pism oraz wykonuje inne czynności związane z pracą biurową.

Protokolant wypełnia obowiązki w sądzie, w przestrzeni biurowej oraz w salach rozpraw i posiedzeń. Jest to praca siedząca przed komputerem, wykonywana w stałych godzinach pracy.

PROTOKOLANT – ZAROBKI

Sposób wynagradzania urzędników pracujących w sądach i prokuraturach, takich jak protokolanci, określa wyżej wspomniane rozporządzenie. Zgodnie z Załącznikiem nr 3 stażyści otrzymują od 2000 zł do 3000 zł, osoby na stanowiskach wspomagających mogą liczyć na wypłaty rzędu 2000-7000 zł, na samodzielnych stanowiskach – 2000-12 000 zł. A zatem w praktyce ile zarabia protokolant? Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana płacy osoby na tym stanowisku wynosi 3630 zł brutto miesięcznie.

Protokolanci mogą liczyć na dodatki pozapłacowe, np. karnety sportowe czy ubezpieczenie na życie.

PROTOKOLANT – KARIERA ZAWODOWA

W zawodzie protokolanta przewidziana została jasno wytyczona ścieżka rozwoju zawodowego. Osoby z co najmniej 3-letnim stażem, które uzyskały dyplom uczelni wyższej, mogą ubiegać się o stanowisko starszego protokolanta sądowego.

PROTOKOLANT – PERSPEKTYWY PRACY

Ofert pracy w charakterze protokolanta należy szukać na naszym portalu lub w Biuletynie Informacji Publicznej. Kandydaci są zatrudniani w sądach.

Praca Protokolant
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.