Lista stanowisk - Specjalista Agent Celny

Specjalista Agent Celny

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista Agent Celny to osoba, która zajmuje się reprezentacją podmiotów gospodarczych przed organami celnymi i podatkowymi w zakresie spraw związanych z obrotem towarowym z zagranicą. Do głównych obowiązków pracownika tego należy, m.in.: zgłaszanie towarów do odpraw celnych, koordynację formalności związanych z uzyskiwaniem świadectw celnych, przygotowanie właściwej dokumentacji i wniosków oraz pism, sporządzanie odpowiednich raportów do urzędu celnego i szczególnego nadzoru podatkowego, prowadzenie rejestrów towarowych, dokonywanie rozliczeń procedur celnych oraz koordynowanie działań logistycznych związanych z dostarczanymi przesyłkami, codzienne kontakty z klientem firmy.


WYMAGANIA

Specjalista Agent Celny powinien mieć wykształcenie średnie, wskazane jest jednak wykształcenie wyższe (prawo, ekonomia lub techniczne), a także dobra znajomość obsługi komputera i języka angielskiego. Ważną kwestią jest aktualny wpis na listę Agentów Celnych oraz wiedza z zakresu obowiązujących przepisów celnych i zasad obrotu wewnątrzwspółnotowego oraz znajomość procedur uproszczonych. Mile widziane jest też doświadczenie w obsłudze celnej, doświadczenie w prowadzeniu bezpośrednich operacji w składzie podatkowym, w tym reprezentowaniu podmiotów prywatnych przed organami celnymi. Ponadto pracownik ten powinien cechować się, m.in.: komunikatywnością, samodzielnością, bardzo dobrą organizacją pracy, sumiennością.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy jest biuro oraz praca w terenie (np. magazyn firmy, organy celne i podatkowe). Praca wiąże się z dużym natężeniem kontaktów z ludźmi, przez co mogą wystąpić sytuacje stresujące. Stanowisko samodzielne, pod nadzorem. Czas pracy zazwyczaj ośmiogodzinny. Istnieje możliwość rozwoju kwalifikacji zawodowych i awansu.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Specjalista Agent Celny może być zatrudniony, np. w firmie dokonującej obrotu towarowego z zagranicą, w firmie outsourcingowej, a także w agencji celnej.


ZAROBKI

Pensja specjalisty agenta celnego kształtuje się od ok. 2,200 zł - 8 tys. zł i wyżej. Wśród innych dodatków pracownik może otrzymać, np.: telefon komórkowy, laptop, szkolenia.

Praca Specjalista Agent Celny
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące raportowania ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 roku grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o jego stosowaniu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.