Lista stanowisk - Strażnik Miejski

Strażnik Miejski

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Strażnik miejski jest osobą powołaną przez Radę Miasta do zabezpieczania porządku publicznego w szerokim tego słowa znaczeniu. Osoba zatrudniona w tym charakterze jest upoważniona do interweniowania w sytuacjach stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla dóbr osobistych obywateli, ich zdrowia lub życia, a także mienia prywatnego i publicznego. Do przykładowych, codziennych obowiązków strażników miejskich należy przeciwdziałanie niszczeniu mienia publicznego, weryfikowanie pozwoleń na uprawianie handlu ulicznego lub obnośnego, zapobieganie zaśmiecaniu miejsc publicznych, transportowanie lub odprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień, i wiele innych czynności. Szczegółowy zakres obowiązków osób zatrudnionych w tym charakterze określa stosowna ustawa.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi sprawowaniem funkcji strażnika miejskiego stawia się szereg wymogów formalnych, których spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu. Należą do nich konieczność posiadania polskiego obywatelstwa, pełni praw publicznych, zaświadczenia o niekaralności oraz dokumentu potwierdzającego uregulowanie stosunku do służby wojskowej. Strażnik miejski musi także legitymować się co najmniej średnim wykształceniem, a także dobrymi warunkami fizycznymi i zdrowotnymi, umożliwiającymi wykonywanie codziennych obowiązków. Stanowisko obejmują przeważnie mężczyźni (choć nie jest to regułą), którzy ukończyli 21. rok życia. Konieczne do objęcia stanowiska jest także ukończenie specjalistycznego kursu, organizowanego przez Wojewódzką Komendę Policji. W straży miejskiej funkcjonuje podobna hierarchia jak w Policji, pozyskiwanie kolejnych stopni nawiązuje do odbytego stażu pracy i zawodowych osiągnięć.


WARUNKI PRACY

Praca strażnika miejskiego, podobnie jak w przypadku funkcjonariuszy Policji w dziale prewencji może wiązać się z ponoszeniem ryzyka w wykonywaniu codziennych obowiązków. Osoba zatrudniona w tym charakterze działa w najwyższym interesie osób i mienia w przestrzeni publicznej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Strażnik miejski należy do umundurowanej formacji porządkowej, koordynowanej i powoływanej przez Radę Miasta.


ZAROBKI

Zarobki w straży miejskiej rozpoczynają się od około 2 900 złotych brutto miesięcznie i rosną wraz ze stażem pracy i obejmowaniem kolejnych stopni i stanowisk.

Praca Strażnik Miejski
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.