Lista stanowisk - Przedstawiciel Naukowy

Przedstawiciel Naukowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Przedstawiciel naukowy – osoba, która reprezentuje firmę medyczną lub farmaceutyczną i zajmuje się promocją oraz sprzedażą jej produktów. Do głównych obowiązków przedstawiciela naukowego należy: nawiązywanie i utrzymywanie stałego kontaktu z lekarzami, dyrektorami szpitali, pracownikami aptek oraz przedstawicielami środowiska medycznego i farmaceutycznego. Dostarcza im materiały informacyjne oraz literaturę naukową dotyczącą najnowszych osiągnięć z zakresu medycyny, farmacji, zawiadamia o organizowanych konferencjach naukowych czy sympozjach.


WYMAGANIA

Nie ma jednego kierunku studiów, który umożliwia pracę w tym zawodzie. Jest ich kilka. Są to tzw. kierunki biosciences, a więc królująca wśród nich medycyna i farmacja, ale także analityka medyczna, chemia, biologia, biotechnologia, fizjoterapia, pielęgniarstwo, jak również wychowanie fizyczne czy technologia żywienia. Chodzi więc zatem o zdobycie takiego wykształcenia – medycznego bądź paramedycznego, które da przyszłemu przedstawicielowi naukowemu wiedzę z zakresu, m.in. anatomii człowieka oraz chemii. Ponadto osoba na tym stanowisku musi być dynamiczna, samodzielna w organizacji pracy, umiejąca planować, elastyczna, operatywna, dyspozycyjna, zorientowana na rezultat oraz komunikatywna. Niezbędne jest także posiadanie umiejętności negocjacyjnych oraz znajomości technik sprzedaży. Istotne jest także posiadanie prawa jazdy a także komunikatywnej znajomości języka angielskiego.


WARUNKI PRACY

Praca przedstawiciela naukowego polega na ciągłym podróżowaniu do klientów. Przedstawiciel naukowy sam planuje i organizuje sobie pracę - jest „panem” swojego czasu i terenu, co niejednokrotnie łączy się z pracą do późnych godzin wieczornych (nawet 12 godzin może wynieść dzień pracy). Praca ta jest pełna wyzwań, każdy dzień niesie ze sobą kolejne wyzwania, dlatego o nudzie w tym zawodzie nie ma mowy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Przedstawiciel naukowy może szukać zatrudnienia w branży medycznej, farmaceutycznej, tam, gdzie jest potrzebna osoba do promocji i sprzedaży produktów firmy


ZAROBKI

Zarobki początkującego przedstawiciela naukowego wahają się w granicach od 2000 do 3500 zł Osoby odnoszące największe sukcesy mogą liczyć na wynagrodzenie znacznie przewyższające kwotę 3500 zł oraz premie za dobre wyniki sprzedaży (najczęściej wypłacane kwartalnie, o wysokości równoznacznej jednej do trzech wypłat). Przedstawiciel naukowy otrzymuje także służbowy samochód, laptop, telefon komórkowy, może również liczyć na zaplecze socjalne oraz udział w szkoleniach.

Praca Przedstawiciel Naukowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.