Lista stanowisk - Makler

Makler

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Makler, inaczej zwany także “brokerem” to osoba, która w imieniu klienta pozyskuje i odsprzedaje z zyskiem papiery wartościowe – akcje, obligacje, etc. Maklerzy nie działają indywidualnie, zrzeszeni są w tak zwanych domach maklerskich, które to instytucje mają możliwość czynnego korzystania z giełdy papierów wartościowych. Klient zwraca się więc do domu maklerskiego zakładając w nim rachunek inwestycyjny, jednak przedstawicielem każdego klienta jest konkretny makler. Do obowiązków maklera należy skupowanie i odsprzedawanie papierów wartościowych, rozliczanie się z dokonanych transakcji z klientem, oraz przedstawianie mu niezbędnych dokumentów w tym zakresie. Makler może także inwestować na własny rachunek, oraz oferować pozyskane akcje i obligacje w obiegu publicznym.


WYMAGANIA

Makler powinien legitymować się wyższym wykształceniem pozyskanym na uczelni ekonomicznej, posiadać doświadczenie i znajomość mechanizmów giełdy papierów wartościowych. Najważniejszym jednak wymogiem jest posiadanie licencji maklerskiej, którą w Polsce wydaje Komisja Nadzoru Finansowego. Bardzo istotne są także kwestie psychologiczne; osoba pracująca w tym zawodzie odznaczać się powinna wysoką podzielnością uwagi, umiejętnością racjonalnego gospodarowania czasem, zdyscyplinowaniem, oraz zdolnością analitycznego myślenia.


WARUNKI PRACY

Makler przez większość czasu przebywa w biurze maklerskim lub na giełdzie. Jego praca skupia się głównie wokół wprowadzania danych do komputera i analizowania ich. Także przed ekranem komputera makler przygotowuje niezbędną dokumentację dla klienta. Oczywiście makler papierów wartościowych wielokrotnie spotyka się także z klientem bezpośrednio, konsultuje określone kwestie za pośrednictwem telefonu i innych mediów. Zawód maklera jest zawodem prestiżowym, wysoko opłacanym i ciekawym, jednak wymaga zaangażowania i poświęceń, głównie w obrębie prywatności i rezygnowania z przyjemności na rzecz pozostania po godzinach w biurze.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko maklera jest oferowane przez domy maklerskie, których największe skupisko znajduje się w Warszawie.


ZAROBKI

Statystyki podają, że początkujący makler zarabia od 3 do 5 tysięcy złotych, doświadczony pracownik renomowanego domu maklerskiego, obsługujący wielu klientów o dużym budżecie jest w stanie zarobić nawet 12 tysięcy złotych miesięcznie. Dodatkowo, za szczególnie spektakularne osiągnięcia, przyznawane są premie, za sprawą których finalna suma może znacznie wzrosnąć.

Praca Makler
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.