Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Human Resources / Kadry
Specjalista ds. Rekrutacji i Selekcji

Lista stanowisk - Specjalista ds. Rekrutacji i Selekcji

Specjalista ds. Rekrutacji i Selekcji

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista ds. Rekrutacji i Selekcji to osoba, która jest odpowiedzialna za planowanie i realizację procesów rekrutacji. Do głównych obowiązków pracownika tego należy, m.in.: samodzielne prowadzenie procesu rekrutacji i selekcji kandydatów na rożne stanowiska, czyli prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych, testów psychologicznych, w tym także wszelkie działania organizacyjne związane z tworzeniem centrum oceny (Assessment Centre). A także osoba ta zamieszcza ogłoszenia rekrutacyjne w internecie i prasie, reprezentuje firmę na Targach Pracy, organizuje Program Praktyk, prowadzi bazę danych CV, odpowiada za administrowanie zewnętrzną stroną internetową i wewnętrzną bazą rekrutacyjną. Poza tym współpracuje z agencjami rekrutacyjnymi, agencjami pracy tymczasowej, uczelniami wyższymi i Urzędami Pracy oraz szkoli kadrę kierowniczą w zakresie efektywnej rekrutacji personelu.


WYMAGANIA

Specjalista ds. Rekrutacji i Selekcji powinien mieć wykształcenie wyższe w kierunku (zarządzanie zasobami ludzkimi, psychologia, socjologia, pedagogika, marketing, ekonomia, prawo) lub studia podyplomowe z zakresu HR. Ważną kwestią jest także doświadczenie w rekrutacji i selekcji pracowników/lub w dziale doradztwa personalnego oraz doświadczenie w obsłudze klienta. Poza tym pracownik musi mieć również wiedzę z zakresu prawa pracy, technik i procedur rekrutacyjnych, znać w stopniu bardzo dobrym język angielski i obsługę komputera. Specjalista ds. Rekrutacji i Selekcji powinien cechować się także: dużą komunikatywnością, otwartością, wysokimi umiejętnościami w zarządzaniu projektami rekrutacyjnymi, gotowością do pracy pod presją czasu oraz umiejętnością delegowania zadań i dzielenia się swoją wiedzą. A także musi obserwować i wyciągać wnioski, mieć miłe nastawienie na potrzeby klienta oraz dobrze organizować swój czas pracy. Nie ma przeciwwskazań, aby zawód ten wykonywały osoby z niepełnosprawnością ruchową.


WARUNKI PRACY

Miejsce pracy to biuro oraz praca w terenie - spotkania z klientami. Stanowisko samodzielne, pod nadzorem i wymaga zaangażowania od pracownika. Czas pracy zazwyczaj ośmiogodzinny. Praca wiąże się z różnym natężeniem kontaktów z ludźmi, przez co mogą wystąpić sytuacje stresowe. Pracownik ma możliwość rozwoju zawodowego, np. szkolenia, kursy oraz awansu, np. na Kierownika/Dyrektora ds. Personalnych / Human Resources Director (Manager).


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Specjalista ds. Rekrutacji i Selekcji może być zatrudniony, np.: w firmach zajmujących się doradztwem personalnym, w firmach szkoleniowych, outsourcingowych, w firmach mających działy zarządzania zasobami ludzkimi, w agencjach pośrednictwa pracy, w urzędach pracy.


ZAROBKI

Zarobki w tym zawodzie zależą od położenia geograficznego zakładu pracy i prestiżu firmy. Większe zarobki są w firmach zagranicznych. Średnie wynagrodzenie specjalisty ds. rekrutacji i selekcji kształtuje się w przedziale od 2,500 zł - 6 tys. i wyżej. Wśród innych dodatków są, m.in.: laptop, telefon komórkowy, szkolenia, refundacja posiłków w miejscu pracy.

Praca Specjalista ds. Rekrutacji i Selekcji
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?