Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Informatyka / Administracja
Administrator urządzeń firmowych

Lista stanowisk - Administrator urządzeń firmowych

Administrator urządzeń firmowych

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Administrator urządzeń firmowych to posada z pogranicza informatyki oraz administracji biurowej. Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się dużą wiedzą dotyczącą software'u i hardware'u używanych w firmie urządzeń. Praca jako administrator wymaga także komunikatywności i szeregu kompetencji miękkich związanych z działalnością w zespole. Czego oczekują od kandydatów pracodawcy i jakie warunki zatrudnienia proponują? Co wchodzi w zakres obowiązków administratora?

 

OBOWIĄZKI ADMINISTRATORA FIRMOWYCH URZĄDZEŃ


Lista obowiązków administratora obejmuje zarządzanie flotą firmowych urządzeń i wsparcie ich użytkowników w obsłudze tych sprzętów. Co to oznacza w praktyce?

 

Pracownik na tym stanowisku odpowiada za sprawne działanie sprzętu. Diagnozuje problemy, zgłasza błędy i nadzoruje naprawy. Pełni także funkcje doradcze w procesie zakupu nowych urządzeń czy ich wymiany, z uwzględnieniem optymalizacji kosztów w firmie. Szuka najlepszych rozwiązań i dba o to, by parametry i funkcje kupowanych urządzeń odpowiadały potrzebom pracowników.

 

Ponadto w razie potrzeby tworzy instrukcje dla innych pracowników, dba, by urządzenia były wykorzystywane zgodnie z zamierzeniem. Jak widać, zakres prac na tym stanowisku jest dość złożony, a jakie wymagania stawiane są przyszłym administratorom?

 

WYMAGANIA NA STANOWISKU ADMINISTRATORA FIRMOWYCH URZĄDZEŃ


W tym zawodzie wykształcenie nie odgrywa najważniejszej roli, niemniej część pracodawców wymaga wykształcenia wyższego technicznego. Dla pracodawców liczą się przede wszystkim umiejętności praktyczne, związane z urządzeniami i używanym w firmie systemem operacyjnym. W pracy bez wątpienia przydaje się także znajomość języka angielskiego.

 

Osoba na tym stanowisku musi być bardzo dobrze zorganizowana. Powinna także umiejętnie zarządzać własnym czasem pracy i brać odpowiedzialność za realizację zadań. To praca zespołowa, wymaga więc umiejętności jasnego przekazywania komunikatów, wysokiej kultury osobistej, niekiedy zdolności negocjacyjnych. Ponieważ rynek technologii zmienia się niemal z miesiąca na miesiąc, administrator powinien trzymać rękę na pulsie – śledzić nowinki i branżowe trendy.

 


ŚREDNIE WYNAGRODZENIE ADMINISTRATORA FIRMOWYCH URZĄDZEŃ


Wynagrodzenie za pracę w dużym stopniu zależy od umiejętności pracownika, jego doświadczenia na tym lub podobnym stanowisku. Nie zawsze podpisywana jest umowa o pracę – administrator, który ma własną firmę, może nawiązać współpracę na zasadzie B2B. Rodzaj umowy ma również wpływ na wynagrodzenie. W ogłoszeniach pojawiają się kwoty rzędu 6 – 8 tys. zł brutto miesięcznie. Pracownik może także liczyć na benefity – premie, prywatną opiekę medyczną, służbowy telefon oraz komputer.

 

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA W ZAWODZIE


Praca jako administrator urządzeń firmowych może oznaczać samodzielną posadę – i tak najczęściej jest w małych firmach – ale często jest to jedno ze stanowisk w dziale wsparcia czy dziale IT.

 

Technologia znacznie zmienia sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Urządzenia i aplikacje mobilne, komputery, sprzęty biurowe przyspieszają i ułatwiają pracę, a ich poprawne działanie stanowi podstawę funkcjonowania całych działów firm. Co więcej, rynek pracy w branży IT od lat jest bardzo chłonny i daje szerokie możliwości zatrudnienia. Dlatego praca jako administrator urządzeń może okazać się świetnym wstępem do kariery w IT.

Praca Administrator urządzeń firmowych
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.