Lista stanowisk - Kreślarz

Kreślarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kreślarz to osoba wykonująca szkice, rysunki i schematy techniczne na podstawie pozyskanych danych i informacji. Do realizowania tego zadania wykorzystuje tradycyjne przyrządy kreślarskie, lecz także specjalistyczne oprogramowanie graficzne. Osoba wykształcona w tym kierunku specjalizuje się w wykonawstwie planów i rysunków o określonym przeznaczeniu. W zależności od tejże specjalizacji pracownik zatrudniony w tym charakterze nazywa się kreślarzem konstrukcji i planów, kreślarzem maszyn i urządzeń technicznych, lub rysunków geodezyjnych i kartograficznych. Jak sugerują nazwy wspomnianych stanowisk osoby na nich obsadzone zajmują się odpowiednio graficznym przedstawianiem planów budowlanych, projektów inżynieryjnych, opisów topograficznych i różnego rodzaju map sytuacyjnych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu kreślarza jest ukończenie technikum lub studiów wyższych na kierunku technicznym. W obrębie szerokiej palety odpowiadających zadaniom kreślarza kierunków, najważniejszymi przedmiotami są w tym przypadku rysunek techniczny, geometria wykreślana, czy rysunek geodezyjny i kartografia. Wiedza niezbędna do wykonywania zawodu kreślarza jest także przekazywana w ramach wielu kursów zawodowych, organizowanych przez liczne placówki edukacyjne. Potencjalni pracodawcy zwracają szczególną uwagę na doświadczenie danego kandydata, oraz posiadane przez niego zdolności myślenia przestrzennego i uzdolnienia numeryczne. Charakter stanowiska wymusza konieczność posiadania umiejętności obsługi komputera na poziomie zaawansowanym, ze szczególnym uwzględnieniem specjalistycznego oprogramowania graficznego.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy osoby obsadzonej na tym stanowisku jest przestrzeń pracowni kreślarskiej, w której kreślarz projektuje plany i rysunki techniczne przed ekranem komputera lub przy desce kreślarskiej, z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi kreślarskich.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zdolności i wiedza kreślarza wykorzystywane są w wielu branżach i sektorach rynku, przede wszystkim jednak w branży budowlanej i geodezyjnej.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku określane są w uśrednieniu na 2500 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kreślarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.