Lista stanowisk - Fotoreporter

Fotoreporter

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zawód fotoreportera polega na przygotowaniu materiału fotograficznego dla redakcji różnych wydawnictw. Fotoreporter to szczególny rodzaj dziennikarza, który nie opisuje zjawisk słowem, lecz ilustruje je zdjęciami. Stąd najważniejszym narzędziem w jego pracy jest profesjonalny sprzęt fotograficzny, który pozwoli na wykonanie dobrej jakości zdjęć nawet w najtrudniejszych warunkach.

Przed przystąpieniem do pracy fotoreporter musi mieć temat zdjęć. Może go wymyślić sam lub otrzymać zlecenie z redakcji. Temat zdjęć może obejmować wydarzenia, które dzieją się na miejscu lub w bezpośredniej okolicy miejscowości, w której mieści się redakcja. Może się jednak zdarzyć, że w celu wykonania zdjęć fotoreporter będzie musiał odbyć podróż do innego kraju, a nawet na inny kontynent. Zebrany materiał dostarcza do redakcji osobiście lub przesyła za pośrednictwem internetu. Na tym nie kończy się jego zadanie. Fotoreporter nadzoruje wywołanie zdjęć lub skanowanie kliszy, po czym dokonuje ich selekcji, ewentualnie obróbki komputerowej.

Niezależnie od pracy w charakterze fotoreportera może on podejmować dodatkowe działania, jak np. wystawy zdjęć, udział w konkursach fotograficznych itp.


WARUNKI PRACY

Fotoreporter pracuje w redakcji, jednak większość czasu spędza poza nią w tzw. terenie, gdzie robi zdjęcia. Do czynności, które wykonuje w redakcji można zaliczyć m. in. obróbkę zdjęć, archiwizowanie wykonanych materiałów, ustalanie kolejnych tematów pracy.

W swej pracy fotoreporter poznaje wiele nowych osób. Często musi wyjaśniać im cel robienia zdjęć i prosić o pozwolenie na ich wykonanie. Zdarza się, że w niektórych sytuacjach fotoreporter robi zdjęcia bez zgody zainteresowanych, co może powodować konflikt z zainteresowanymi. Czasami robienie zdjęć wiąże się z zagrożeniem życia.

Fotoreporter to zawód całkowicie samodzielny. Styl pracy zależy od intensywności wydarzeń, które dokumentuje. Pracując w redakcji dziennika fotoreporter może pełnić dyżur redakcyjny. W tym celu czeka na sygnał o ważnym wydarzeniu, a następnie jak najszybciej udaje się na miejsce i robi zdjęcia. Czas jego pracy jest nienormowany. W wyjątkowych sytuacjach może pracować także w nocy, gdyż jego najważniejszym celem jest udokumentowanie wydarzeń, które nie zawsze trwają długo.


WYMAGANIA

Fotoreporter musi być szybki w działaniu, samodzielny i spostrzegawczy. W trudnych sytuacjach musi szybko podejmować decyzje. Ponadto liczą się takie cechy jak stanowczość, przebojowość oraz siłą przekonywania. Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga czasem bardzo długiego oczekiwania, stąd ważną cechą jest cierpliwość a także sprawność fizyczna. Fotoreporter powinien lubić kontakty z ludźmi, musi być otwarty, mieć inicjatywę i pomysły. Ważne jest bezstronne podejście do komentowanego obiektu czy wydarzenia.

Do wykonywania tego zawodu potrzebna jest bardzo dobra kondycja fizyczna. Wymagany jest dobry wzrok, a także koordynacja ruchowo-wzrokowa. Pracując w terenie fotoreporter zazwyczaj ma ze sobą sprzęt, który jest ciężki. Często musi działaś szybko w trudnych warunkach. W zwiazku z tym osoby niepełnosprawne nie mogą podjąć pracy fotoreportera.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Nie ma formalnych wymagań dotyczących wykształcenia fotoreportera. To od redakcji zależy, kogo zatrudni. Na pewno wykształcenie z zakresu fototechniki będzie dodatkowym atutem, jednak nawet najlepsze wykształcenie nie daje gwarancji, że fotograf zostanie dobrym fotoreporterem. W podjęciu pracy pomocny bywa dorobek w fotografii, który daje pracodawcom obraz umiejętności osoby starającej się o pracę.

Ze względu na częste przemieszczanie się niezbędne jest prawo jazdy. W przypadku podróży zagranicznych nieoceniona jest znajomość języków obcych oraz kultury i obyczajów kraju, w którym fotoreporter ma zrobić zdjęcia. Nie ma ograniczeń co do wieku osoby podejmującej pracę. Jeśli kandydat na fotoreportera ma 40 lat, robi dobre zdjęcia i sprosta obciążeniom fizycznym, to może podjąć pracę.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Fotoreporterów zatrudniają redakcje prasowe oraz agencje prasowe. W związku z tym fotoreporter większe szanse na znalezienie pracy ma w większych miastach, które skupiają kilka redakcji i są ośrodkami medialnymi. W dużych tytułach o ustabilizowanej pozycji na rynku mediów rotacja wśród fotoreporterów jest niewielka. Szanse przebicia się do nich mają tylko najlepsi. Jest jednak wiele innych, regionalnych i lokalnych mediów, z którymi łatwo nawiązać współpracę, która z czasem może przekształcić się w etat.

Fotograf może też szukać pracy w agencji fotograficznej. Zazwyczaj zakłada ją kilku fotoreporterów, którzy następnie realizują konkretne zlecenia redakcji lub przygotowują zdjęcia na jakiś określony temat, a następnie sprzedają zainteresowanym mediom. Międzynarodowe agencje fotograficzne, takie jak np. prestiżowa Magnum, to zazwyczaj marzenie każdego fotoreportera. Zatrudnienie w takim miejscu wiąże się nie tylko z prestiżem, ale i wysokimi zarobkami.


ZAROBKI

Zarobki fotoreportera zależą od tego czy jest zatrudniony na etacie, czy też tylko współpracuje z redakcją. W pierwszym przypadku może liczyć na pensję podstawową oraz dodatkowe gratyfikacje za opublikowane zdjęcia. W drugim wypadku otrzymuje tylko honorarium za poszczególne zdjęcia, które zazwyczaj jest wyższe niż w przypadku dodatku dla fotoreportera etatowego. Konkretna wysokość zarobków zależy od wielkości i prestiżu redakcji a także lokalizacji. Najwyższe zarobki sięgające kilku tysięcy złotych oferują największe dzienniki.

Praca Fotoreporter
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.