Lista stanowisk - Gerontolog

Gerontolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Gerontolog, nazywany inaczej gerontopedagogiem, geragogiem, lub wychowawcą osób starszych, jest osobą zajmującą się animacją czasu wolnego osób starszych, aktywizacją ich życia, doraźną pomocą, czy też organizacją funkcjonowania placówek, zajmujących się opieką nad osobami starszymi. Nie należy jednak mylić zawodu gerontologa z opiekunem osoby starszej, gdyż do jego obowiązków należy raczej ogólne promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia w tej kategorii wiekowej, organizowanie różnorodnych wydarzeń i zajęć dla osób starszych w ujęciu ogólnym, nie zaś jednostkowym choć i takie przypadki mogą w pracy gerontologa mieć miejsce. Najlepiej definiuje zakres obowiązków tego rodzaju specjalisty jego potoczne określenie – wychowawca osób starszych – który faktycznie wychowuje i kształtuje upodobania i zwyczaje seniorów, niż doraźnie zajmuje się poszczególnymi spośród nich. Dlatego też poza oczywistą cierpliwością i empatią osoba obsadzona na tym stanowisku powinna posiadać także zdolności organizacyjne, czy nawet menadżerskie.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do wykonywania zawodu gerontologa jest ukończenie wyższych studiów uniwersyteckich na kierunku pedagogika socjalna, wraz z ewentualnymi studiami podyplomowymi, choć chętnie przyjmowani są także absolwenci innych specjalności na kierunkach pedagogicznych. Niemniej istotne jest doświadczenie, pozyskane w pracy z osobami starszymi, a także cechy personalne takie jak odpowiedzialność, cierpliwość, zaangażowanie w wypełnianiu powierzonych obowiązków, zdolności samoorganizacji pracy i zarządzania kapitałem ludzkim, predyspozycje dydaktyczne. Szczególnie wysokie wymagania stawiane będą przed osobami aplikującymi na stanowiska kierownicze w dużych ośrodkach opieki, czy instytucjach oświatowych i kulturalnych, przeznaczonych dla seniorów.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy gerontologa może być publiczny lub niepubliczny zakład opieki dla seniorów, jedna z popularnych w ostatnich latach placówek oświatowych, nazywanych akademiami trzeciego wieku, lub inna instytucja lub organizacja o podobnym charakterze. Praca gerontologa dostarcza dużej satysfakcji i przyjemności z wykonywanych obowiązków, biorąc pod uwagę fakt, że profesję tą wybierają osoby posiadające powołanie do jej wykonywania.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla osób wykształconych w tym charakterze oferują wymienione wyżej placówki.


ZAROBKI

Zarobki gerontologa są trudne do określenia szczególnie dlatego, że jest to zawód stosunkowo młody, nieposiadający wciąż utartych standardów zatrudnienia. Z pewnością zarobki gerontologa zatrudnionego w instytucji publicznej będą niższe niż podobnego pracownika, pracującego w prywatnym domu opieki.

Praca Gerontolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.