Lista stanowisk - Kierownik ds. Ochrony Środowiska

Kierownik ds. Ochrony Środowiska

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kierownik do spraw ochrony środowiska zajmuje się koordynowaniem działań podległego sobie zespołu, który stoi na straży przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w danej firmie lub instytucji. Zespół ten zapobiega łamaniu tych przepisów i dba o wprowadzanie procedur mających na celu ograniczenie emitowanych zanieczyszczeń (jeśli charakterystyka prowadzonej przez firmę działalności wiąże się z ich emisją). Kierownik zleca pracownikom podporządkowanego sobie sektora opracowywanie wewnętrznych norm i reguł mających zmaksymalizować efektywność działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, jednocześnie monitorując wszelkie zmiany w aktualnym prawie (także w dyrektywach unijnych), i pilnując, by stanowiska każdego szczebla były z nimi zaznajomione. Kierownik do spraw ochrony środowiska sporządza raporty dotyczące emisji zanieczyszczeń, zajmuje się wraz z zespołem formalną stroną ochrony środowiska a także przedłuża ważność niezbędnych do kontynuowania działalności pozwoleń (jeśli takie są wymagane). Pokrewne dziedziny, które zawierają się w tematyce gospodarki środowiskowej to transport, utylizacja i magazynowanie odpadów (w tym gospodarka wodno-ściekowa), oraz ewentualna emisja zanieczyszczeń do atmosfery.


WYMAGANIA

Wymagania stawiane przed kandydatem na stanowisko kierownika do spraw ochrony środowiska to zazwyczaj wyższe wykształcenie, preferowane kierunki, jakie osoba ta powinna ukończyć to ochrona środowiska lub inżynieria środowiskowa. Oczywiście, jako że jest to stanowisko kierownicze, wymagane jest także doświadczenie w branży, a więc przeważnie dotychczasowa praca w charakterze członka zespołu, którym docelowo miałby zarządzać. Biegła znajomość aktualnego prawa dotyczącego ochrony środowiska jest bezwzględnie wymagana, umiejętność posługiwania się co najmniej jednym językiem obcym będzie dodatkowym atutem.


WARUNKI PRACY

To stanowisko cechuje się głównie pracą biurową, przez większość czasu kierownik sporządza raporty i weryfikuje dokumentację, a także bada obecne statystyki z dopuszczalnymi normami, ewentualnie opracowując procedury, mające na celu obniżyć wskaźniki emitowanych przez firmę zanieczyszczeń.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko to funkcjonuje w dużych firmach i korporacjach obracających się w wielu branżach. Głównie jednak dotyczy to działalności, które nieodzownie wiążą się z emisją zanieczyszczeń a więc przede wszystkim działalności przemysłowych.


ZAROBKI

Miesięczne zarobki wahają się w granicach od 5 do 9 tysięcy złotych.

Praca Kierownik ds. Ochrony Środowiska
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.