Lista stanowisk - Ratownik Górski

Ratownik Górski

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zadaniem ratownika jest udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku różnorodnych wypadków, poszukiwanie osób zaginionych na danym terenie, lub niesienie pomocy w innych temu podobnych przypadkach. Ratownik górski wykonuje powyższe czynności na obszarze górskim; należy do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i w jego szeregach uczestniczy w licznych akcjach poszukiwawczych, ratowniczych i ćwiczeniowych. Ratownik GOPR-u przebywa w jednostce i oczekuje na zgłoszenia telefoniczne i radiowe, a także patroluje podległy teren w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń, etc. W razie odebrania zgłoszenia pierwszą czynnością goprowca jest sprawdzenie najbliższych szpitali, posterunków Policji, etc. Dopiero po upewnieniu się o prawdziwości zgłoszenia i niemożności użycia innych środków ratownik organizuje ekipę ratunkową i wysyła ją w teren.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze ratownika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie stawia się zwykle wygórowanych wymagań, dotyczących posiadanego przez nie wykształcenia. Rekrutacja na stanowisko ratownika rozpoczyna się od rekomendacji dwóch aktualnie spełniających obowiązki ratownika górskiego osób. Po rozpatrzeniu podania kandydat przystępuje do egzaminów wstępnych, obejmujących praktyczne umiejętności (jazda na nartach, udzielanie pierwszej pomocy), oraz wiedzę teoretyczną (topografia terenu). Dopiero wtedy kandydat zostaje przyjęty na próbę, a jego zatrudnienie weryfikuje się dopiero po dwóch latach służby. Kurs I stopnia, na który skierowany jest kandydat o 2-letnim stażu skutkuje objęciem stanowiska ratownika-ochotnika. Praca w tym charakterze wymaga dużej odpowiedzialności, siły fizycznej i zaangażowania.


WARUNKI PRACY

Praca ratownika górskiego wiąże się z ponoszeniem ogromnej odpowiedzialności za zdrowie i życie osób przebywających na szlaku. Uczestnictwo w ryzykownych akcjach ratunkowych i poszukiwawczych wymaga dużej odwagi i dobrych warunków fizycznych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jak wspomniano już wcześniej, osoby zainteresowane pracą w charakterze ratownika górskiego mogą poszukiwać angażu w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.


ZAROBKI

Praca ratownika-ochotnika jest wynagradzana pozafinansowo, w postaci różnorodnych zniżek i ulg na usługi turystyczne i rekreacyjne, etc. Zawodowe ratownictwo wiąże się z otrzymywaniem stałej pensji, jednak ta forma zatrudnienia jest obecnie rzadkością.

Praca Ratownik Górski
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!