Lista stanowisk - Ratownik Pokładowy

Ratownik Pokładowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zadaniem zawodowego ratownika jest udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku różnorodnych wypadków, poszukiwanie osób zaginionych na danym terenie, lub niesienie pomocy w innych temu podobnych przypadkach. Ratownik pokładowy jest członkiem ekipy śmigłowca ratunkowego, wykorzystywana w wypadkach na różnym terenie, zwłaszcza zaś w ratownictwie morskim i śródlądowym. Osoba obsadzona na tym stanowisku, w zależności od miejsca zajmowanego przez niego w ekipie, może zajmować się pilotażem, konserwacją sprzętu ratowniczego, spuszczaniem się na linie lub drabince sznurowej, celem wciągnięcia poszkodowanych na pokład śmigłowca. Szczególnie akcje ratunkowe prowadzone na obszarze otwartych akwenów wymagają szczególnych umiejętności i wykorzystania specjalistycznego sprzętu – krzesełek, noszy, lin, uprzęży, etc. Dlatego też ratownicy pokładowi zmuszeni są do posiadania szczególnych zdolności ekstremalnych – kończą nie tylko kursy ratownicze, lecz także alpinistyczne, wspinaczkowe, kursy nurkowania czy skoków na spadochronie.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze ratownika pokładowego stawia się liczne wymagania kwalifikacyjne, dotyczące jednak głównie ich warunków fizycznych i psychicznych, praktycznych uzdolnień i umiejętności. Kandydaci muszą posiadać także średnie wykształcenie i dyplom ukończenia szkoły chorążych Wojska Polskiego. Osoby chcące pozyskać angaż muszą podjąć zawodową służbę wojskową. Następnym krokiem do objęcia stanowiska jest przejście licznych testów wytrzymałościowych i zdrowotnych, wliczając te odbywające się w komorze dekompresyjnej, etc. Stanowisko obsadzane jest głównie mężczyznami w wieku do 35 lat, legitymującymi się ponadto certyfikatami ukończenia wspomnianych wcześniej kursów alpinistycznych, spadochronowych, wspinaczkowych, płetwonurka, czy ratownika.


WARUNKI PRACY

Praca ratownika pokładowego wiąże się z ponoszeniem ogromnej odpowiedzialności za zdrowie i życie osób potrzebujących jego pomocy. Wykonywanie codziennych obowiązków wymaga także sił fizycznych i odporności na stres.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Ratownictwo pokładowe jest formą służby wojskowej, do podjęcia tejże profesji konieczne jest wstąpienie w szeregi armii zawodowej.


ZAROBKI

Zarobki ratownika pokładowego są niezwykle trudne do określenia. Trud pracy wynagradza jednak poza pensją także ogromna satysfakcja, czerpana z udanych akcji ratowniczych.

Praca Ratownik Pokładowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.