Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Prawo
Specjalista ds. Compliance

Lista stanowisk - Specjalista ds. Compliance

Specjalista ds. Compliance

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista ds. compliance, inaczej compliance officer, to pracownik, który odpowiada za zapewnienie zgodności działalności firmy z obowiązującymi przepisami prawa krajowego i unijnego, normami oraz wewnętrznymi procedurami. Osoba na stanowisku compliance specialist gwarantuje przestrzeganie przepisów dotyczących w szczególności ochrony danych osobowych, przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), przestrzegania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz innych regulacji. Praca tej osoby ma ogromne znaczenie dla ochrony wizerunku i uniknięcia strat finansowych przedsiębiorstwa. Zakres obowiązków compliance officera obejmuje monitorowanie różnych aspektów działalności przedsiębiorstwa, a także funkcjonowania działu administracji i zarządzania kadrami. Na podstawie kontroli specjalista sporządza opinie oraz raportuje potencjalne zagrożenia związanych z naruszeniem zasad compliance. Ponadto pracownik ma za zadanie wdrażanie rozwiązań organizacyjnych minimalizujących potencjalne ryzyko. Jego rola w firmie jest bardzo różnorodna. Choć jest to samodzielne stanowisko np. główny specjalista ds. compliance czy ekspert ds. zarządzania zgodnością średniego szczebla, pracownik w czasie realizacji codziennych zadań współpracuje z różnymi działami w firmy. 

WYMAGANIA

W ofertach pracy dotyczących stanowiska compliance managera czy specjalisty ds. compliance powtarza się wymóg wykształcenia wyższego. Preferowane są osoby, które ukończyły prawo bądź ekonomię. Pracodawcy oczekują, że kandydat będzie miał dogłębną wiedzę z zakresu obowiązujących przepisów prawa krajowego i międzynarodowego, w tym regulacji specyficznych dla danej branży. Najchętniej zatrudniane są osoby, które mają doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach, w zarządzaniu ryzykiem i opracowywaniu procedur wewnętrznych.

Warto zwrócić uwagę także na kompetencje miękkie. Ekspert ds. compliance powinien mieć wysoko rozwinięte umiejętności analityczne, być osobą skrupulatną i doskonale zorganizowaną, a także kierującą się poszanowaniem dla przepisów i wysoką etyką zawodową. Znaczenie mają także umiejętności komunikacyjne, w tym zdolność do efektywnego doradzania i służenia wsparciem pracownikom firmy, a także prostego wyjaśniania skomplikowanych zagadnień prawnych i proceduralnych. Kolejne często brane pod uwagę kryteria oceny kandydata to stopień znajomości języka angielskiego, a także kompetencje cyfrowe. Obie te kwestie są istotne, ponieważ specjalista w czasie pracy często wykorzystuje specjalistyczne narzędzia compliance, a także posiłkuje się międzynarodowymi przepisami i normami.

WARUNKI PRACY

Typowa praca specjalisty ds. compliance odbywa się w przestrzeni biurowej przedsiębiorstwa, instytucji finansowej czy organizacji. Jest to stanowisko samodzielne, wiążące się jednak z koniecznością odbywania regularnych spotkań z działami operacyjnymi, audytowymi i zarządzającymi, a także z organami nadzoru. Specjaliści ci zwykle pracują w stałych godzinach pracy danej jednostki, np. od 8:00 do 16:00, najczęściej na pełen etat. Co istotne, pracownik musi być gotowy do ciągłego aktualizowania wiedzy, śledzenia zmieniających się przepisów oraz trendów na rynku pracy. Niezbędne mogą być np. szkolenia branżowe.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Specjaliści ds. compliance zatrudniani są w różnych dziedzinach gospodarki, szczególnie w bankowości, ubezpieczeniach, firmach doradczych, przedsiębiorstwach technologicznych, a także we wszelkiego rodzaju organizacjach podlegających regulacjom prawnym.  Specjaliści mogą liczyć na pracę w rozwijających się działach compliance, które odpowiadają w danej jednostce za wdrażanie strategii i planu operacyjnego działań zgodności w organizacji. Perspektywy na szybkie znalezienie pracy są dobre, co wiąże się z rosnącą świadomością znaczenia compliance w biznesie. Alternatywą jest własna działalność gospodarcza i prowadzenie audytów wewnętrznych na zlecenie klientów i doradztwo w zakresie ryzyka.

ZAROBKI

Zarobki specjalisty ds. compliance mogą być bardzo atrakcyjne, szczególnie w takich branżach jak bankowość, finanse i IT. Warto mieć jednak świadomość, że zróżnicowanie płac w tym zawodzie jest znaczne i zależne między innymi od umiejętności i doświadczenia pracownika, a także wielkości i lokalizacji miejsca pracy. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń za rynkową stawkę wynagrodzenia na stanowisku compliance officera średniego szczebla uważa się zarobki rzędu około 7-11 tys. zł brutto miesięcznie.

Praca Specjalista ds. Compliance
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.