Lista stanowisk - Marynarz

Marynarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Marynarz to członek załogi statku lub okrętu. Bez względu na charakter i rodzaj jednostki pływającej marynarz pełni funkcje pomocnicze, mające zapewnić bezpieczeństwo żeglugi morskiej lub śródlądowej, handlowej lub marynarki wojennej. Zadaniem marynarza jest także bieżące przeprowadzanie prac konserwacyjnych, naprawczych i porządkowych w obrębie jednostki pływającej, ładowanie i wyładowywanie ładunków, pełnienie wachty, splatanie lin, etc. W zawodzie marynarza wyszczególnia się wedle pełnionych obowiązków następujące specjalności; marynarza, starszego marynarza, motorzysty, sternika, sondażysty i bosmana. Motorzysta, jako najbardziej tajemniczo brzmiący spośród wymienionych specjalistów, zajmuje się konserwacją i obsługą jednostki napędowej, a także jej ewentualnymi naprawami. Bosman zaś, co również nie musi być oczywiste, nadzoruje prace i czynności wykonywane przez resztę załogi.


WYMAGANIA

Do licznych wymagań, stawianych przed osobami zainteresowanymi zatrudnieniem w charakterze marynarza na statku morskim lub śródlądowym należy konieczność posiadania wykształcenia średniego, zaświadczenia o odbyciu kursów specjalistycznych, oraz szkolenia BHP, p.poż i technik ratownictwa wodnego. Poszczególne specjalności, wymienione w charakterystyce zawodu wymagają pozyskania dodatkowych uprawnień i kwalifikacji, na różnorodnych kursach i szkoleniach specjalistycznych. Konieczna będzie także znajomość języka angielskiego, preferowane są osoby władające dwoma lub trzema językami. Osoby zatrudniane w charakterze marynarza to przeważnie mężczyźni do 50 roku życia.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy marynarza jest oczywiście przestrzeń jednostki pływającej, na której został zatrudniony oraz portu, w którym ewentualnie przycumowała.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w charakterze marynarza oferują liczne jednostki pływające, zarówno śródlądowe, jak i morskie; handlowe i należące do marynarki wojennej.


ZAROBKI

Zarobki marynarza, zatrudnionego na polskim statku handlowym wynoszą od 6000 do 10 000 złotych brutto miesięcznie, jednak osoby zatrudnione na statkach zagranicznych mogą oczekiwać podobnych sum liczonych w dolarach lub euro.

Praca Marynarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!