Lista stanowisk - Motorniczy

Motorniczy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU 

 

Motorniczy to osoba, która zawodowo zajmuje się prowadzeniem tramwaju zgodnie z obowiązującym rozkładem i przewożeniem ludzi. Oprócz samej jazdy, odpowiada także za sprawdzenie tramwaju przed wyruszeniem w trasę, a także oględziny pojazdu po zakończeniu pracy. Zawód ten wykonują głównie mężczyźni, ale w ostatnich latach coraz więcej jest kobiet, które decydują się na taką pracę.

 

WYMAGANIA


Do pracy jako motorniczy nie jest potrzebne kierunkowe wykształcenie. Jednak ze względu na rosnącą liczbę kandydatów, coraz częściej pracodawcy stawiają wymogi np. ukończenia szkoły średniej. Najważniejsze jest ukończenie kursu i szkolenia, które organizowane się przez przedsiębiorstwa komunikacyjne, a także zaliczenie w wynikiem pozytywnym egzaminu teoretycznego i praktycznego. W warszawskim MZK przy jednej z rekrutacji stawiano też wymogi posiadania prawa jazdy kat. B, ukończonych przynajmniej 21 lat oraz przynajmniej 165mc wzrostu. Motorniczy musi posiadać także aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania tej pracy, a także być osobą odpowiedzialną, opanowaną i potrafiącą radzić sobie ze stresem.

 

WARUNKI PRACY


Praca wykonywania jest w systemie zmianowym. Obejmuje nie tylko jazdę, ale też sprawdzenie tramwaju przed wyruszeniem w trasę. Motorniczy pracuje w elastycznych godzinach, także w nocy, weekendy oraz święta. Pracę wykonuje w kabinie tramwaju w pozycji siedzącej. Wiąże się z ciągłym kontaktem z ludźmi – przewożonymi pasażerami oraz innymi uczestnikami ruchu drogowego. W związku z tym mogą się przytrafiać sytuacje stresowe, które wpływają na samopoczucie motorniczego.

 

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Motorniczy może znaleźć zatrudnienie w miejskich przedsiębiorstwach komunikacji. Praca dostępna jest tylko w tych miastach, przeważnie dużych, które posiadają linie tramwajowe.

 

ZAROBKI


Zarobki motorniczego na początku kariery nie przekraczają 3000 zł. Na późniejszym etapie mogą sięgnąć 4000 zł. Do tego dochodzą premie np. za pracę w godzinach nocnych, weekendy czy dni świąteczne, które mogą podnieść podstawowe wynagrodzenie. Jednocześnie motorniczy musi się liczyć z karami np., za nieprzepisową jazdę, spóźnienia czy brak punktualności.

Praca Motorniczy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.