Wybrana kategoria

Farmaceuta <> aptekarz

2019-10-01

1. Jak ciężka jest droga farmaceuty do uzyskania tytułu?


Studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym trwają pięć i pół roku. Ostatni semestr to obowiązkowa praktyka w aptece, po której nabywamy prawo do wykonywania zawodu farmaceuty w aptece.
Studia farmaceutyczne wymagają systematyczności. Program przewiduje wiele zajęć praktycznych, szczególnie dużo czasu spędza się w laboratoriach chemicznych. Dużym plusem będzie ukończenie liceum o profilu biologiczno-chemicznym, gdzie program tych dwóch przedmiotów jest rozszerzony, a liczba godzin lekcyjnych dużo większa.

 

2. Czy można pracować w farmacji już w trakcie studiów?


Łączenie studiów farmaceutycznych z pracą związaną z tym kierunkiem studiów nie jest łatwe do pogodzenia. Pomijając ilość pracy, jaką student musi wykonać na uczelni i w domu w związku z zajęciami i przygotowaniem do nich, dochodzi fakt braku możliwości pracy w aptece przed uzyskaniem prawa do wykonywania tego zawodu. Jedną z możliwości są staże zawodowe w firmach produkujących leki, suplementy diety oraz kosmetyki. Sama pod koniec studiów, gdzie liczba zajęć jest mniejsza niż na pierwszych semestrach, ukończyłam staż w firmie produkującej leki w dziale zajmującym się kontrolą jakości i opracowywaniem nowych postaci leków. Dało mi to możliwość skonfrontowania wiedzy teoretycznej z praktyczną, a także możliwość poznania jednej z dróg kariery, jaką mogłabym podążyć w przyszłości.

 

3. Jak może rozwijać się kariera farmaceuty? Czy praca w aptece to szczyt marzeń?


Najwięcej miejsc pracy czeka na absolwenta farmacji w aptekach, ale to niejedyna droga, jaką może podążać młody farmaceuta. Jedną z możliwości jest wspomniana wyżej praca w firmach wytwarzających leki, suplementy diety oraz kosmetyki. Wachlarz stanowisk w tych firmach, na których farmaceuci się świetnie sprawdzają, jest bardzo szeroki. Wystarczy wymienić tylko kilka możliwych ścieżek kariery: przedstawiciel medyczny lub handlowy, specjalista w dziedzinie rejestracji leków, specjalista opracowywania nowych preparatów czy kontroli jakości. Farmaceuci są również poszukiwani przez hurtownie farmaceutyczne oraz firmy zajmujące się przeprowadzaniem badań klinicznych.

 

4. Jakie kompetencje są ważne w pracy farmaceuty?


Systematyczność i dokładność na pewno należą do jednych z najważniejszych. Zawód farmaceuty wymaga ciągłego zdobywania wiedzy i bycia na bieżąco z nowymi preparatami leczniczymi, nowymi wytycznymi w medycynie, a także z częstymi zmianami w obowiązującym prawie farmaceutycznym. Umiejętności interpersonalne oraz empatia szczególnie cenione są w pracy w aptece, gdzie kontakt z pacjentem jest bardzo ważną częścią pracy farmaceuty.

 

5. Co jest dla Pani najbardziej satysfakcjonujące w pracy?


Na pewno każdy wracający do zdrowia, uśmiechnięty pacjent, który zajrzy do apteki, żeby podziękować za poradę, która mu pomogła. To miłe przeżycie, które uświadamia mi, jak ważną i dająca dużo satysfakcji pracę wykonuję.

Agata Rzekanowska-Sieja
mgr farmacji, specjalista farmacji aptecznej


Przeczytaj także: