Farmaceuta <> aptekarz

 
Farmaceuta <> aptekarz

1. Jak ciężka jest droga farmaceuty do uzyskania tytułu?


Studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym trwają pięć i pół roku. Ostatni semestr to obowiązkowa praktyka w aptece, po której nabywamy prawo do wykonywania zawodu farmaceuty w aptece.
Studia farmaceutyczne wymagają systematyczności. Program przewiduje wiele zajęć praktycznych, szczególnie dużo czasu spędza się w laboratoriach chemicznych. Dużym plusem będzie ukończenie liceum o profilu biologiczno-chemicznym, gdzie program tych dwóch przedmiotów jest rozszerzony, a liczba godzin lekcyjnych dużo większa.

 

2. Czy można pracować w farmacji już w trakcie studiów?


Łączenie studiów farmaceutycznych z pracą związaną z tym kierunkiem studiów nie jest łatwe do pogodzenia. Pomijając ilość pracy, jaką student musi wykonać na uczelni i w domu w związku z zajęciami i przygotowaniem do nich, dochodzi fakt braku możliwości pracy w aptece przed uzyskaniem prawa do wykonywania tego zawodu. Jedną z możliwości są staże zawodowe w firmach produkujących leki, suplementy diety oraz kosmetyki. Sama pod koniec studiów, gdzie liczba zajęć jest mniejsza niż na pierwszych semestrach, ukończyłam staż w firmie produkującej leki w dziale zajmującym się kontrolą jakości i opracowywaniem nowych postaci leków. Dało mi to możliwość skonfrontowania wiedzy teoretycznej z praktyczną, a także możliwość poznania jednej z dróg kariery, jaką mogłabym podążyć w przyszłości.

 

3. Jak może rozwijać się kariera farmaceuty? Czy praca w aptece to szczyt marzeń?


Najwięcej miejsc pracy czeka na absolwenta farmacji w aptekach, ale to niejedyna droga, jaką może podążać młody farmaceuta. Jedną z możliwości jest wspomniana wyżej praca w firmach wytwarzających leki, suplementy diety oraz kosmetyki. Wachlarz stanowisk w tych firmach, na których farmaceuci się świetnie sprawdzają, jest bardzo szeroki. Wystarczy wymienić tylko kilka możliwych ścieżek kariery: przedstawiciel medyczny lub handlowy, specjalista w dziedzinie rejestracji leków, specjalista opracowywania nowych preparatów czy kontroli jakości. Farmaceuci są również poszukiwani przez hurtownie farmaceutyczne oraz firmy zajmujące się przeprowadzaniem badań klinicznych.

 

4. Jakie kompetencje są ważne w pracy farmaceuty?


Systematyczność i dokładność na pewno należą do jednych z najważniejszych. Zawód farmaceuty wymaga ciągłego zdobywania wiedzy i bycia na bieżąco z nowymi preparatami leczniczymi, nowymi wytycznymi w medycynie, a także z częstymi zmianami w obowiązującym prawie farmaceutycznym. Umiejętności interpersonalne oraz empatia szczególnie cenione są w pracy w aptece, gdzie kontakt z pacjentem jest bardzo ważną częścią pracy farmaceuty.

 

5. Co jest dla Pani najbardziej satysfakcjonujące w pracy?


Na pewno każdy wracający do zdrowia, uśmiechnięty pacjent, który zajrzy do apteki, żeby podziękować za poradę, która mu pomogła. To miłe przeżycie, które uświadamia mi, jak ważną i dająca dużo satysfakcji pracę wykonuję.

Agata Rzekanowska-Sieja
mgr farmacji, specjalista farmacji aptecznej


Więcej artykułów "Medycyna, biotechnologia, farmacja"

Polecane oferty

  • Ratownik Medyczny

    LUX MED Sp. z o.o.   Łódź, ul. Kilińskiego 74    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu
    13 godz.
    Praca w CM LUX MED znajdującym się przy ul. Kilińskiego 74, w Łodzi.​ Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku ratownictwo medyczne; aktualne prawo wykonywania zawodu; orientacja na Pacjenta,...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Łódź, ul. Kilińskiego 74    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu
    13 godz.
    Praca w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Kilińskiego 74, w Łodzi. Oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; znajomość języka polskiego...
  • Ratownik Medyczny

    LUX MED Sp. z o.o.   Poznań, ul. Wichrowa 1a    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior
    14 godz.
    Praca w CM LUX MED Diagnostyka znajdującym się przy ul. Wichrowej 1a, w Poznaniu.​ Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku ratownictwo medyczne; aktualne prawo wykonywania zawodu; mile widziane...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Anestezjologia)

    LUX MED Sp. z o.o.   Toruń, ul. M. Skłodowskiej-Curie 73    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Praca w Szpitalu Cito Care​ (Grupa LUX MED), który znajduje się przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 73​ w Toruniu. W naszym szpitalu świadczymy zabiegi: okulistyczne, laryngologiczne, urologiczne, ginekologiczne, ortopedyczne, neurochirurgiczne i chirurgiczne. Proponujemy współpracę m.in. przy...
  • Asystent / Asystentka ds. Obsługi Pacjenta

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, Praga-Północ, ul. Szernera 3    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    asystent  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    14 godz.
    Praca w ​Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Szernera 3 w Warszawie. Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie oraz umowy o pracę. Twoją rolą będzie:​ bezpośrednia oraz telefoniczna obsługa Pacjentów w Centrum Medycznym, umawianie Pacjentów na konsultacje i badania, sprzedaż usług i...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Rawicz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B
    14 godz.
    Opis stanowiska: ​prowadzenie zabiegów hemodializy; ​opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo; ​prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​ Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?